Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochamy targowiska! Handel w Warszawie - tradycja w zupełnie nowej odsłonie

Teresa Grabowska
Warszawiacy chętnie robią zakupy na stołecznych bazarach
Warszawiacy chętnie robią zakupy na stołecznych bazarach fot. DAGMARA STRZELCZYK
Dzieje się tak od 2006 r. Wtedy władze miasta zaczęły podejmować działania zmierzające do poprawy wizerunku stołecznego handlu. Wiele zmian dotyczy bazarów i targowisk. Jest ich w stolicy około 60. Część z nich działa od kilkudziesięciu lat i mimo wciąż rosnącej w stolicy liczby centrów handlowych nadal cieszą się ogromną popularnością wśród warszawiaków, dla wielu bazary to także miejsce pracy.

Dlatego władze miasta budują nowe i modernizują już istniejące bazary i targowiska, systematycznie tworzą dodatkowe miejsca handlowe. Zachęcają także kupców i kupujących do korzystania z targowisk jednodniowych. Wszystkie informacje dotyczące miejskich targowisk znajdziemy na nowym portalu handlowym stolicy.

Bazarki jednodniowe
Różnie nazywane - pchlimi targami czy latającymi bazarkami - dobrze funkcjonujące targowiska jednodniowe stanowią atrakcję miasta. Są tradycją, bez której trudno wyobrazić sobie krajobraz Paryża, Berlina czy Kopenhagi - doceniany przez mieszkańców czy turystów. Z badań przeprowadzonych przez stołeczne Centrum Komunikacji Społecznej wynika, że warszawiacy chętnie robią swoje zakupy właśnie na miejskich targowiskach. Najchętniej kupują na bazarach warzywa, owoce, mięso, pieczywo czy nabiał. Ponad 70 proc. badanych pozytywnie oceniło też pomysł stworzenia bazarów jednodniowych.

Ankietowani opowiedzieli się także za tym, żeby bazary jednodniowe funkcjonowały w weekend. Aż 66 proc. z nich uważa, że najlepszy dzień to sobota, 14 proc. - że piątek. Spytano też o godziny otwarcia i zamknięcia targowisk. Z badań wynika, że powinny startować pomiędzy godz. 8 a 10.30, a kończyć działalność w godz. 16-18.30. Badania przeprowadziła firma MillwardBrown SMG/KRC.

Pierwsza targ jednodniowy otworzyła w grudniu ub. roku Wola przy al. Solidarności 128 obok pedetu. Prawdziwa ofensywa ruszyła wiosną tego roku. Dziś w stolicy jest już 11 bazarków jednodniowych.

Miejska kampania "W dzień targowy"
Aby zachęcić kupców do handlu na targowiskach jednodniowych, a mieszkańców do robienia tam zakupów, miasto prowadziło kampanię informacyjną "W dzień targowy". - Przeniesienie się na bazar jednodniowy wiąże się z niewielkimi opłatami i formalnościami, często wystarczy uiścić u inkasenta kilkuzłotową opłatę targową - to niewiele, a przecież musimy pamiętać, że w ten sposób unikamy wysokich kar pieniężnych i ewentualnego zdeponowania towaru" - mówi Dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Joanna Tymińska.

Portal handlowy
Od wczoraj pod adresem: www.targowiska.um.warszawa.pl, działa strona internatowa poświęcona warszawskiemu handlowi, z interaktywną mapą miasta, na której szybko znajdziemy bazar lub targowisko w interesującej nas lokalizacji.

Z kolei kupcy dowiedzą się, gdzie są wolne miejsca handlowe, jakie są opłaty i ewentualne formalności. Na portalu jest też wykaz miejsc handlowych dla osób zainteresowanych handlem na targowiskach stałych, jednodniowych oraz specjalnie wyznaczonych miejscach do handlu obwoźnego. Dodatkowo znajdą się tam fotofelietony oraz artykuły o historii największych bazarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto