Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna edycja akcji "Szlachetna Paczka"

opr. Piotr Piesik
Organizatorzy akcji "Szlachetna Paczka" czekają na wolontariuszy
Organizatorzy akcji "Szlachetna Paczka" czekają na wolontariuszy Agnieszka Mikołajczyk
Ruszyła kolejna edycja akcji "Szlachetna Paczka". Poszukiwani są wolontariusze gotowi przyłączyć się do jej organizacji. W województwie pomorskim potrzebnych jest tych wolontariuszy blisko czterystu.

- Niecałe 100 dni dzieli nas od finału projektu "Szlachetna Paczka" - informują organizatorzy. - Projekt nie mógłby odbyć się bez zaangażowania wolontariuszy. Aby nim zostać wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.superw.pl.

Praca wolontariusza polega głównie na kontakcie z rodzinami żyjącymi w niezawinionej biedzie, które potrzebują wsparcia. Lider tworzy listę potrzebujących, do których następnie wolontariusze się udają na rozmowę. Podczas niej badają rzeczywiste potrzeby rodziny, tak aby do projektu włączyć osoby, które faktycznie potrzebują mądrej pomocy. Na rozmowę zawsze idzie dwóch wolontariuszy. Jeden z nich wypełnia formularz. W nim zaznacza informacje na temat dochodów, wydatków, zbiera informacje na temat potrzeb. Potem staje przed ważnym zadaniem. Musi zdecydować, czy daną familię może włączyć do projektu. Kolejnym zadaniem jest wpisanie rodziny do bazy, z której później będą korzystać darczyńcy. Ważne jest, żeby informacje zostały wpisane w taki sposób, aby osoby chcące pomóc zainteresowały się losem potrzebujących. Później, podczas finału wolontariusz razem z kierowcą zawozi paczkę do rodziny, a następnie przygotowuje informację zwrotną dla darczyńcy.

- Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia. Musi się ona utożsamiać z wartościami "Szlachetnej Paczki". Taka osoba musi być też otwarta na zmiany, poznawanie nowych ludzi - mówi Dominik Makurat, koordynator ds. promocji projektu "Szlachetna Paczka" w województwie pomorskim. - Trzeba być świadomym, jak bardzo ważna jest praca wolontariusza. Musi być to więc osoba odpowiedzialna, taka która nie powie nagle, że jej się nie chce, że przecież nie musi.

Jak zaznaczają koordynatorzy projektu praca wolontariusza jest naprawdę wyjątkowa.

- Proszę sobie wyobrazić, czy istnieje coś piękniejszego niż uśmiech dziecka na widok owoców? Wydaje mi się, że taki obraz jest największą nagrodą za dobrze wypełnione zadania - mówi Artur Siedziński, koordynator regionalny projektu "Szlachetna Paczka". - Wręczanie paczek jest bardzo wzruszające zarówno dla wolontariusza jak i rodziny. Co ważne wolontariusz zdobywa wiele cennych doświadczeń. Teraz na rynku pracy wymaga się wielu umiejętności, które z pewnością można nabyć będąc wolontariuszem projektu.

Zgłaszać można się przez stronę www.superw.pl do 15 października 2013.

Tegoroczna, kolejna edycja akcji "Szlachetna Paczka" jest już trzynastą odsłoną tego projektu. Tylko w 2012 roku dotarła ona do 13 235 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto