Już w trzecim kwartale 2010 roku Warszawa będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce Centrum Nauki, które będzie nowoczesną interaktywną instytucją popularyzującą naukę, kulturę i wiedzę w połączeniu z rozrywką.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Już w trzecim kwartale 2010 roku Warszawa będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce Centrum Nauki, które będzie nowoczesną interaktywną instytucją popularyzującą naukę, kulturę i wiedzę w połączeniu z rozrywką. Prezydent stolicy podpisała umowę o dofinansowanie projektu z funduszu europejskiego.

W samym sercu Warszawy, bezpośrednio nad Wisłą, powstanie Centrum Nauki Kopernik, które będzie służyło rozwijaniu zainteresowania otaczającym światem, popularyzacji kultury i wiedzy, komunikacji naukowej oraz rozrywce.

To jedna z największych i najważniejszych inwestycji w Warszawie. Jej całkowita wartość wynosi 364 mln zł. - Będzie to jedna z wizytówek współczesnej, dynamicznej, stawiającej na kulturę i edukację Warszawy - powiedziała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu z funduszu europejskiego. - Inwestycja prowadzona z myślą o najmłodszych - dodała pani prezydent.

Inwestycja została wsparta dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszącym 207 mln zł na mocy umowy zawartej między miastem stołecznym Warszawa a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.

- Ta niezmiernie ważna inwestycja jest w tej chwili priorytetem dla rozwoju kultury i nauki zarówno w Warszawie jak i w całym kraju. Będzie to ogromna pomoc oraz zachęta dla najmłodszych do zdobywania wiedzy oraz pomoc w zaszczepieniu w nich chęci do nauki - twierdzi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Centrum Nauki Kopernik będzie kompleksem budynków stanowiących funkcjonalnie jedną całość. Z myślą o odwiedzających przygotowane zostaną sale ekspozycyjne, planetarium, laboratoria, kawiarnie, restauracje, sale konferencyjne. Całkowita powierzchnia użytkowa CNK to 17 tys. 660 m kw.

Ogromną atrakcją Centrum będzie jedno z najnowocześniejszych w Europie Planetarium. Jego nowoczesna aparatura pozwoli na prezentację zagadnień trudnych do upowszechniania przez klasyczne metody wizualizacji, takich jak np. życie dinozaurów, biologia komórki, czy fizyka cząstek elementarnych.

Ekspozycja stała wewnętrzna Centrum Nauki o powierzchni około 5100 m kw. będzie składała się z sześciu galerii: Świat w Ruchu, Człowiek i Środowisko, Najmłodsi, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, Galeria dla młodzieży.

Inną atrakcją projektu będzie Park Odkrywców usytuowany na dachu budynku Centrum i wokół niego. Będzie to otwarta, zielona przestrzeń, miejsce odpoczynku o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym, przeznaczona dla całych rodzin. W zieleni znajdą się stanowiska z rzeźbami kinetycznymi, instalacjami, projektami artystycznymi. Oferta CNK jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców z różnych grup wiekowych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!