Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok do otwarcia Centrum Nauki Kopernik

Magdalena Bałkowiec
Już w trzecim kwartale 2010 roku Warszawa będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce Centrum Nauki, które będzie nowoczesną interaktywną instytucją popularyzującą naukę, kulturę i wiedzę w połączeniu z rozrywką.

Już w trzecim kwartale 2010 roku Warszawa będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce Centrum Nauki, które będzie nowoczesną interaktywną instytucją popularyzującą naukę, kulturę i wiedzę w połączeniu z rozrywką. Prezydent stolicy podpisała umowę o dofinansowanie projektu z funduszu europejskiego.

W samym sercu Warszawy, bezpośrednio nad Wisłą, powstanie Centrum Nauki Kopernik, które będzie służyło rozwijaniu zainteresowania otaczającym światem, popularyzacji kultury i wiedzy, komunikacji naukowej oraz rozrywce.

To jedna z największych i najważniejszych inwestycji w Warszawie. Jej całkowita wartość wynosi 364 mln zł. - Będzie to jedna z wizytówek współczesnej, dynamicznej, stawiającej na kulturę i edukację Warszawy - powiedziała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu z funduszu europejskiego. - Inwestycja prowadzona z myślą o najmłodszych - dodała pani prezydent.

Inwestycja została wsparta dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszącym 207 mln zł na mocy umowy zawartej między miastem stołecznym Warszawa a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.

- Ta niezmiernie ważna inwestycja jest w tej chwili priorytetem dla rozwoju kultury i nauki zarówno w Warszawie jak i w całym kraju. Będzie to ogromna pomoc oraz zachęta dla najmłodszych do zdobywania wiedzy oraz pomoc w zaszczepieniu w nich chęci do nauki - twierdzi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Centrum Nauki Kopernik będzie kompleksem budynków stanowiących funkcjonalnie jedną całość. Z myślą o odwiedzających przygotowane zostaną sale ekspozycyjne, planetarium, laboratoria, kawiarnie, restauracje, sale konferencyjne. Całkowita powierzchnia użytkowa CNK to 17 tys. 660 m kw.

Ogromną atrakcją Centrum będzie jedno z najnowocześniejszych w Europie Planetarium. Jego nowoczesna aparatura pozwoli na prezentację zagadnień trudnych do upowszechniania przez klasyczne metody wizualizacji, takich jak np. życie dinozaurów, biologia komórki, czy fizyka cząstek elementarnych.

Ekspozycja stała wewnętrzna Centrum Nauki o powierzchni około 5100 m kw. będzie składała się z sześciu galerii: Świat w Ruchu, Człowiek i Środowisko, Najmłodsi, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, Galeria dla młodzieży.

Inną atrakcją projektu będzie Park Odkrywców usytuowany na dachu budynku Centrum i wokół niego. Będzie to otwarta, zielona przestrzeń, miejsce odpoczynku o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym, przeznaczona dla całych rodzin. W zieleni znajdą się stanowiska z rzeźbami kinetycznymi, instalacjami, projektami artystycznymi. Oferta CNK jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców z różnych grup wiekowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto