Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja map: Atlas turystyczny lepszy niż GPS [WYWIAD]

Rozm. Michał Meksa
Agnieszka Tokarczyk
Agnieszka Tokarczyk Grzegorz Gałasiński
O kolekcji map turystycznych, dodawanych od 19 kwietnia do "Dziennika Łódzkiego", opowiada Agnieszka Tokarczyk, szefowa działu marketingu DŁ.

Jak duża jest kolekcja map Dziennika i do kiedy będzie się ukazywać w Dzienniku Łódzkim?
Atlas turystyczny składa się z 18 odcinków map oraz specjalnego etui, w którym w wygodny sposób można przechowywać wszystkie części Atlasu. Nasza kolekcja ukazywać się będzie od dziś do 25 maja, w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz soboty. W okresie długiego weekendu majowego - od 29 kwietnia do 4 maja - przewidzieliśmy jednak przerwę w edycji, tak aby czytelnicy wyjeżdżający na majówkę mieli także możliwość skompletowania wszystkich odcinków.

Czy można będzie dokupić osobno brakujące egzemplarze?
Oczywiście. Brakujące odcinki można będzie dokupić w Dziale Sprzedaży Prasy Łódzkiej, który mieści się przy ul. Skorupki 17/19.

Co znajdziemy na mapach?
Poza obecnymi ale również planowanym drogami w naszym województwie, na mapach zaznaczyliśmy mnóstwo atrakcji turystycznych i przyrodniczych naszego regionu takich jak parki krajobrazowe, rezerwaty, szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, konne a nawet kajakowe, łowiska, kąpieliska, skanseny, pałace, dwory, kempingi, pola namiotowe...

W jakiej skali wykonane zostały nasze mapy?
Skala atlasu to 1:75 000. Oznacza to, że 1 mm na mapie odpowiada 75 tys. mm w terenie, czyli 1 cm to 0,75 km. Dzięki takiej skali, Czytelnicy DŁ znajdą najmniejsze miejscowości w naszym województwie.

Dla kogo przeznaczone są mapy składające się na Atlas turystyczny Dziennika Łódzkiego?
Atlas turystyczny został przygotowany z myślą o aktywnych mieszkańcach województwa zainteresowanych wycieczkami samochodowymi, pieszymi, rowerowymi. Z Atlasu na pewno skorzystają także żeglarze, wędkarze czy osoby zainteresowane turystyką konną. Krótko mówiąc Atlas jest dla wszystkich Czytelników, którzy mają ochotę spędzać czas poza domem.

Czy korzystanie z takich map np. podczas wycieczek pieszych lub rowerowych nie jest zbyt niewygodne dla turystów?
W żadnym wypadku! Specjalny, kieszonkowy format atlasu, czyli 8 x 11,5 cm po złożeniu, w bardzo prosty sposób pozawala na korzystanie z map. Podczas wycieczek pieszych czy rowerowych nie musimy zabierać ze sobą wszystkich odcinków map, wystarczy tylko włożyć w kieszeń czy do plecaka wybrany odcinek z interesującym nas regionem. Ważne jednak, aby wcześniej, w domu zapoznać się z symboliką legendy, którą umieściliśmy na wewnętrznej stronie etui. ..

Kto stworzył mapy, które od dziś mogą zacząć kolekcjonować Czytelnicy Dziennika Łódzkiego?
Autorem map jest krakowskie wydawnictwo kartograficzne Compass. Mają oni duże doświadczenie w dziedzinie tworzenia takich wydawnictw, ponieważ robią to już od 1997 roku. Przedstawiciele krakowskiej firmy podkreślają, że od samego początku swojej działalności głównym jej celem była produkcja bardzo dokładnych map turystycznych. Co najważniejsze - ten zamysł jest do dzisiaj realizowany. Starają się wydawać mapy turystyczne, które pozwolą turystom zejść z utartych szlaków. Myślę, że to bardzo ważna informacja dla naszych Czytelników. Dzięki mapom, które dołączamy do Dziennika Łódzkiego mogą odkryć zakątki województwa, o których istnieniu nie mieli wcześniej żadnego pojęcia. Może okazać się nawet, że niektóre z nich znajdują się naprawdę blisko.

W jaki sposób powstawała nasza kolekcja map turystycznych?
W celu osiągnięcia wymaganej dokładności mapy, podczas jej produkcji trzeba zdobyć jak największą liczbę sprawdzonych i zweryfikowanych informacji, które następnie umieszczane są na mapie w postaci sygnatur i ich krótkich podpisów. Na początku tworzona jest mapa topograficzna danego terenu. Na nią, nanoszone są wszystkie informacje turystyczne. Warto pamiętać, że podstawą dobrej mapy jest prawidłowa lokalizacja sygnatur na mapie, która ma odpowiadać rzeczywistemu położeniu obiektów w terenie. Dlatego twórcy mapy naocznie sprawdzali przebiegi dróg, lokalizację obiektów i zabudowań oraz weryfikowali przebiegi szlaków turystycznych i innych elementów mapy. Ważna jest też odpowiednia redakcja mapy, odpowiedni dobór wielkości i kształtu sygnatur, kolorystyka oraz umieszczenie nazw i popisów pod sygnaturami.

Czy na naszych mapach znajdziemy więcej informacji niż np. w popularnych systemach GPS?
Tak. Obecnie systemy GPS głównie adresowane są do kierowców. Dlatego, poza przebiegiem przejezdnych dróg, aktualne mapy GPS nie zawierają wiele informacji. Natomiast na mapach turystycznych zamieszczane są między innymi przebiegi dróg w lasach. To przydatne dla turystów, którzy nie kierują się wyłącznie szlakami turystycznymi. Ponadto mapy turystyczne w odróżnieniu od planów i map poglądowych zawierają informacje o rzeźbie ternu, czyli poziomice.

Zapoznałaś się z mapami i obiektami, które na nich się znajdują. Czy według Ciebie warto zwiedzać nasze województwo?
W wolnych chwilach bardzo chętnie korzystam z możliwości zwiedzania naszego regionu. Moje ulubione miejsce w Łódzkiem to okolice Tomaszowa Mazowieckiego, począwszy od Zalewu Sulejowskiego, na którym żegluję a skończywszy na Spalskim Parku Krajobrazowym. Zachęcam też do wycieczek rowerowych traktem przez Puszczę Pilicką, które pozwolą dotrzeć do uroczej Spały, bunkra w Konewce i romańskiego kościółka św. Idziego w Inowłodzu.

Wszystkie informacje na temat map i turystyki w regionie łódzkim w serwisie specjalnym Dziennika Łódzkiego

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto