Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowa Warszawa z przełomu XIX i XX wieku. Nietypowe zdjęcia znalazły się w Bibliotece Kongresu USA

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Most Kierbedzia, podpisany w archiwach jako "żelazny most".
Most Kierbedzia, podpisany w archiwach jako "żelazny most". Biblioteka Kongresu USA / Photoglob Company / domena publiczna
Kolorowa Warszawa, to nietypowe zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku (lata 1890-1900), które znajdują się w archiwach Biblioteki Kongresu USA. W sumie amerykanie zgromadzili tam 23 fotochromy, czyli czarno-białe zdjęcia, które zostały następnie pokolorowane. Przedstawiają ważne miejsca Warszawy (trzeciego pod względem wielkości miasta ówczesnego Cesarstwa Rosyjskiego). Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Przypominamy nasz tekst z 2018 roku.
Jak wyglądała Warszawa na przełomie XIX i XX wieku? Zacznijmy od tego, że miasto znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Było trzecim pod względem liczby mieszkańców (po Moskwie i Petersburgu) miastem w Imperium Rosyjskim. Zdaniem wielu historyków, mimo wielkości miasto było prowincjonalne.

Na pewno Warszawa była "ściśnięta" na niewielkiej powierzchni, która sprowadzała się do Śródmieścia, Woli, części obecnej Pragi. Cały Mokotów czy Bielany przyłączono dopiero w XX wieku. Dość powiedzieć, że dopiero w 1916 roku decyzją niemieckiego urzędnika, gen. Hansa von Beselera "uwolniono" granice miasta. Warszawa powiększyła się z około 3 700 ha do około 12 000 ha.

Most Kierbedzia, podpisany w archiwach jako "żelazny most".

Kolorowa Warszawa z przełomu XIX i XX wieku. Nietypowe zdjęc...

Jak wyglądała Warszawa prawie 150 lat temu?

Niewiele jest zdjęć stolicy z końca XIX wieku. Wtedy fotografia dopiero zaczynała odgrywać istotną rolę. Co więcej, wiele materiałów historycznych zginęło podczas bombardowań Warszawy w 1939 roku, Powstania Warszawskiego i późniejszego niszczenia miasta w 1945 roku.

Co ciekawe, zdjęcia z tamtego okresu znalazły się w archiwach Biblioteki Kongresu USA. Wiadomo, że pochodzą z przełomu XIX i XX wieku (lata 1890-1900). W sumie amerykanie zgromadzili tam 23 fotochromy, czyli czarno-białe zdjęcia, które zostały następnie pokolorowane. Przedstawiają takie miejsca jak:

  • Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta
  • Stare Miasto
  • Teatr Wielki.

Wszystkie zdjęcia prezentujemy w galerii.

Most Kierbedzia
Most Kierbedzia, podpisany w archiwach jako "żelazny most". Biblioteka Kongresu USA / Photoglob Company / domena publiczna
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto