Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputerowy model świńskiej grypy [wideo]

gonzo19
gonzo19
Świńska grypa nie odpuszcza. W Polsce zanotowano piąty przypadek choroby. Naukowcy z UW opracowali symulację, która pokazuje jak wirus może rozprzestrzenić się w naszym kraju.

Piątą osobą w Polsce, u której wykryto wirus A/H1N1 jest 7-latka z okolic Oleśnicy (dolnośląskie). Dziewczynka przyleciała tydzień temu z rodzicami i bratem z Toronto do Warszawy. – Dziewczynka już wyzdrowiała i opuściła szpital – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dodaje, że w szpitalu jest jeszcze 4-letni brat dziewczynki, który zdradza objawy grypopodobne, ale jeszcze nie ma wyników jego badań. Sanepid sprawdził w poniedziałek szkołę i przedszkole, do których chodzi rodzeństwo. Nie wykryto u innych dzieci objawów świńskiej grypy.

Jak epidemia może wyglądać w Polsce?

Tymczasem naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego opracowali specjalną symulację, która pokazuje w jaki sposób wirus A/H1N1 może się rozprzestrzeniać w Polsce.

Na mapie widać jak w ciągu 80-90 dni choroba przetacza się przez terytorium naszego kraju, a następnie powoli wygasa.

– Kolor czerwony oznacza osoby zarażone i chorujące, a zielony osoby, które zdrowieją – wyjaśnia dr Franciszek Rakowski z ICM UW. Mapa pokazuje obszar z rozdzielczością kilometra kwadratowego. Czerwony piksel zapala się na niej wtedy, gdy w takim obszarze znajdzie się minimum jedna osoba zarażona.

– To jest przykładowy scenariusz tego jak może rozprzestrzeniać się choroba. Możemy umieścić chorego w dowolnym miejscu na symulacji i obserwować co się będzie działo – dodaje dr Rakowski.

Wirus atakuje skupiska ludzi

Na mapie widać, że największe skupiska choroby tworzą się w dużych miastach. – Nawet jeśli umieścimy chorego w małej wsi, to początkowo zarazi się kilka osób, ale nie będzie to epidemia. Wystarczy jednak, że chory pojedzie do miasta i choroba zaczyna się bardzo szybko rozprzestrzeniać – tłumaczy Franciszek Rakowski.

Model może służyć nie tylko do symulowania rozprzestrzeniania się świńskiej grypy. – Możemy symulować epidemię każdej choroby przenoszonej drogą kropelkową. Przykładowo Może to być dowolny szczep grypy, ale już np. nie AIDS – dodaje dr Rakowski.

W poniedziałek 8 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała na swojej stronie internetowej informację, z której wynika, że wirus grypy A/H1N1 zaraził do tej pory 25 tys. 288 osób w 73 państwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto