Koniec z płaceniem gotówką za bilety. Trwa instalowanie nowoczesnych bezgotówkowych biletomatów w tramwajach

Martyna KonieczekZaktualizowano 
Pod koniec zeszłego roku Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z Mennicą Polską na dostawę 583 nowoczesnych biletomatów. Instalacja urządzeń rozpoczęła się w marcu bieżącego roku i ma potrwać aż do września. Kontrowersje budzi jednak fakt, że urządzenia te nie będą przyjmować gotówki. Pasażerowie będą mogli zapłacić za bilet jedynie przy użyciu kart płatniczych, smartfona lub Blika. Szczegóły w artykule poniżej.

Nowe biletomaty w tramwajach - cieszą, choć jest jeden haczyk

W listopadzie zeszłego roku Tramwaje Warszawskie podpisały z Mennicą Polską umowę na dostawę 583 nowoczesnych biletomatów. Urządzenia są już zainstalowane w kilkudziesięciu tramwajach - ostatnie automaty pojawią się do końca września. Umożliwiają one zakup biletów przy użyciu kart płatniczych, smartfona (przez Apple Pay czy Google Pay) oraz Blika. Oznacza to, że już niedługo nie będziemy mieli możliwości kupna biletu za gotówkę.

Zobaczcie też: Komunikacja Miejska w Warszawie. W biletomatach jest już do wyboru język ukraiński

Komunikacja Miejska w Warszawie. W biletomatach jest już do ...

Bilety za gotówkę można kupić, ale... w innych miejscach

Do tej pory w tramwajach znajdowały się automaty przyjmujące jedynie gotówkę, choć nie były one dostępne we wszystkich składach. Od września się to zmieni - każdy tramwaj będzie wyposażony w biletomat, jednak istotną informacją, którą należy podkreślić, jest to, że urządzenia te nie będą przyjmować ani monet, ani banknotów. Może być to problematyczne dla pasażerów, którzy noszą przy sobie wyłącznie gotówkę, choć Tramwaje Warszawskie uspokajają, że przecież w ten sposób bilety wciąż będzie można kupić w biletomatach stacjonarnych lub w kioskach i innych punktach sprzedaży.

W biletomacie kupimy blisko 40 rodzajów biletów

Nowe biletomaty poza sprzedażą biletów jednorazowych i czasowych będą pozwalały na zakodowanie biletów okresowych 30- czy 90-dniowych na karcie miejskiej lub legitymacji studenckiej.

Wideo

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
C
Czarnuch

Nowa maszyna nie sprzedaje biletow za 3,40. Musze teraz kupowac za 4,40. Walą w ch... po cichu wprowadzili podwyżkę. Dodatkowo pracuje na czarno bo mam komornika wiec ani kartą ani srajfonem nie zapłacę. Od jutra jeżdżę na Wasz koszt.

W
Wnusia
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

2019-07-11T14:36:27 02:00, Piotr:

W Londynie, Paryżu, Brukseli mogłem zapłacić gotówką. A we Wrocławiu już nie. Totalny debilizm. Jak idę na piwo, to mogę wziąć ze sobą 2 dychy i 2 bilety. Niczego nie zgubię i nic mi nie ukradną. Po co mi karta, smartfoni i nie wiadomo co jeszcze.

2019-07-11T14:46:49 02:00, babcia po 70 tce:

popieram! a po 70 tce to niby nie trzeba biletu???

Nie trzeba, babciu. Jeśli masz po 70 to powinnaś wiedzieć.

b
babcia po 70 tce
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

2019-07-11T14:36:27 02:00, Piotr:

W Londynie, Paryżu, Brukseli mogłem zapłacić gotówką. A we Wrocławiu już nie. Totalny debilizm. Jak idę na piwo, to mogę wziąć ze sobą 2 dychy i 2 bilety. Niczego nie zgubię i nic mi nie ukradną. Po co mi karta, smartfoni i nie wiadomo co jeszcze.

popieram! a po 70 tce to niby nie trzeba biletu???

K
Kotek
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

2019-07-11T14:11:29 02:00, Andrzej:

Kto normalny korzysta z blika? Lub z bezstykowych kart? O platnosci smartphonami nawet nie pytam.

Każdy, kto żyje w XXI wieku ;)

P
Piotr
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

W Londynie, Paryżu, Brukseli mogłem zapłacić gotówką. A we Wrocławiu już nie. Totalny debilizm. Jak idę na piwo, to mogę wziąć ze sobą 2 dychy i 2 bilety. Niczego nie zgubię i nic mi nie ukradną. Po co mi karta, smartfoni i nie wiadomo co jeszcze.

B
Brb
2019-07-11T09:19:28 02:00, Gość:

Biletomaty tylko na kartę nie są dobrym pomysłem. Nie wszyscy mają konto , nie wszyscy noszą kartę i ci co mają konto nie zawsze mają na nim srodki2. A monety się uzbiera.

2019-07-11T13:29:16 02:00, Kotek:

Poważnie? Kto dziś nie ma karty? Pan z kotem?

Woli zapis cyfrowy pieniadza ktory może zniknąć jak już nie będzie gotówki bo tak postanowi wladza

B
Bdbbd
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

2019-07-11T14:11:29 02:00, Andrzej:

Kto normalny korzysta z blika? Lub z bezstykowych kart? O platnosci smartphonami nawet nie pytam.

Uważasz że platnosc bezgotówkowe jest lepsza niż gotówka... A wręcz czy tańsze. Koszty transakcji bezgotówkowych zjadają średnio kilka procent dochodu przedsiębiorcy.

A
Andrzej
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

2019-07-11T13:27:51 02:00, Kotek:

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

Kto normalny korzysta z blika? Lub z bezstykowych kart? O platnosci smartphonami nawet nie pytam.

m
m

I pewnie jeszce będzie inny wymiar biletu, który nie wpuści nas przez bramki do metra. Za 2 lata kolejna wymiana i tak to się kręci...

K
Kotek
2019-07-11T09:19:28 02:00, Gość:

Biletomaty tylko na kartę nie są dobrym pomysłem. Nie wszyscy mają konto , nie wszyscy noszą kartę i ci co mają konto nie zawsze mają na nim srodki2. A monety się uzbiera.

Poważnie? Kto dziś nie ma karty? Pan z kotem?

K
Kotek
2019-07-11T12:00:34 02:00, Gość:

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

Z moim się liczą;) Kto normalny nosi dziś drobne po kieszeniach? A ci, którzy nie korzystają z kart/blika mają po 70 , więc i tak biletów nie muszą kupować.

G
Gość

Jak dla mnie poraniony pomysł. Nik nie liczy się że zdaniem pasażerów ma byc tak i ch... A wy się martwcie gdzie kupić bilet bo nie wszędzie nie ma kiosku

G
Gość

Następny krok do inwigilacji społeczeństwa. Nie masz karty czyli n ie jesteś niewolnikiem banku- jesteś nikim

97

,,..;;l;

M
Mariusz

Ale przynajmniej będzie jasna sytuacja. Latem rzadko jeżdżę komunikacją miejską, ale jak już wsiadam do autobusu/tramwaju, to spodziewam się biletomatu, z tym, że chcąc być fair i ten bilet kupić, muszę mieć i kartę i gotówkę, bo nie utrafisz, czy w pojeździe będzie biletomat gotówkowy, czy na kartę. Co więcej, gotówka znaczy bilon, więc dycha w kieszeni nie wystarczy, żeby bezstresowo przedostać się do punktu A do punktu B.

O ile we wszystkich środkach komunikacji będą takie same biletomaty, sytuacja będzie jasna - nie mam karty płatniczej/blika, szoruję do biletomatu / kiosku. Można przynajmniej zaplanować trasę. Ostatnio przejazd zaplanowany na 15 minut zrobiłem w godzinę, było to przede wszystkim latanie za biletomatem i czekanie na kolejne autobusy... taka sytuacja...

Przewidywalność jak w całym naszym grajdołku :)

Dodaj ogłoszenie