Warszawskie kilkulatki będą poznawać świat w najnowocześniejszej sali na świecie Warszawskie kilkulatki będą poznawać świat w najnowocześniejszej sali na świecie

Warszawskie kilkulatki będą poznawać świat w najnowocześniejszej sali na świecie (© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czterdzieści interaktywnych zabaw dla najmłodszych na ponad 300 mkw - tak będzie wyglądała stała ekspozycja "Najmłodsi" w Centrum Nauki "Kopernik", skierowana do dzieci do lat sześciu. To najnowocześniejsza sala wystawowa dla dzieci wśród centrów naukowych na świecie - zapewnia Maja Wasyluk, koordynatorka wystawy z ramienia Kopernika.

Wczoraj władze placówki podpisały umowę z wykonawcą nowej sali. Zostanie ona oddana wraz z pierwszym modułem budynku w połowie przyszłego roku.

- To będzie dopełnienie naszych dotychczasowych wystaw - zapowiada Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik". - Rzadko do tej grupy wiekowej są adresowane jakiekolwiek wystawy popularnonaukowe - dodaje.

Ekspozycja "Najmłodsi" przygotowywana była we współpracy ze specjalistami: logopedami, fizjoterapeutami, pedagogami, wychowawcami przedszkoli i naukowcami z dziedzin biologii i fizyki. - Dlatego nie jest infantylna, ale wyróżnia się na skalę światową wśród innych centrów naukowych - przyznaje Maja Wasyluk.

Centrum chce tym samym pobudzać najmłodszych do aktywnego dokonywania własnych odkryć i do częstszych odwiedzin . - W tym wieku forma kontaktu jest inna, skupiona na zabawie - mówi Firmhofer. Maja Wasyluk dodaje, że dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia chłoną najwięcej. Dlatego wszystkie eksponaty oparte są na interakcji. - Dzieci poprzez działanie będą obserwować efekty, które zapamiętają - mówi. Według Centrum Nauki "Kopernik" nowa wystawa będzie przestrzenią dla odkrywców tajemnic.

Koncepcja sali "Najmłodsi" została opracowana przez młodych projektantów i architektów z Krakowa - Karolinę Perrin i Łukasza Wesołowskiego. Według ich projektu, na 320 mkw. znajdzie się aż 40 interaktywnych gier i zabaw podzielonych na siedem kategorii: ziemia, powietrze, kształty w przyrodzie, kolor i światło, woda, zabawy wodne i maluchy. - Pełno będzie tu kryjówek. Na dzieci czeka zabawa i nauka - zdradza Perrin.

Przestrzeń ekspozycji ma wiele pagórków, tak aby zwiedzający nie musieli patrzeć na wszystko tylko z jednej perspektywy, jak jest to w świecie rzeczywistym. - Inspiracją były kształty w przyrodzie - opowiada Karolina Perrin. Dlatego też wejście wystawy jest w kształcie tkanki organicznej.

- Każda kraina rozwija różne aspekty - dodaje Perrin. Dział powietrze ma pobudzać wyobraźnię. Jak? Służyć ma do tego zabawa "Swobodne spadanie". Dziecko wkłada do tuby duże, kolorowe modele nasion i liści i obserwuje, jak powietrze wyrzuca je na trzy metry wysokości. Niektóre liście wirują, bo mają taki kształt, inne natomiast będą swobodnie opadać.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!