Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z telewizji kablowej albo satelitarnej? Będziesz musiał płacić! I to już niedługo

red.
Korzystasz z telewizji kablowej albo satelitarnej? Będziesz musiał płacić! I to już niedługo
Korzystasz z telewizji kablowej albo satelitarnej? Będziesz musiał płacić! I to już niedługo pixabay.com CC0 Public Domain
6 marca trafił do konsultacji społecznych projekt nowej ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Jeśli wejdzie w życie, w ciągu sześciu miesięcy będziemy mieć spory kłopot.

Według najnowszego projektu ustawy - operatorzy telewizji kablowych i satelitarnych mają pomóc Poczcie Polskiej w ściąganiu abonamentu RTV. Będą mogli oni przekazać nasze dane, a dokładniej: imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres zamieszkania albo adres siedziby firmy, adres udostępniania usług płatnej telewizji, PESEL, REGON, NIP lub KRS państwowej placówce. Założenie tej nowej ustawy jest proste - jeśli oglądamy "kablówkę" albo inną telewizję, to oznacza, że mamy ją na czym oglądać.

Sami jednak będziemy także mogli zgłosić nasz odbiornik do Poczty Polskiej. Będzie to można robić osobiście lub za pośrednictwem operatora. Poczta Polska ma zająć się rejestracją odbiorników radiowo-telewizyjnych, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikacją zwolnień od opłaty. Jeśli z takimi zapłatami będziemy zalegać, dzięki posiadaniu naszych danych będzie możliwe naliczanie kar i ściganie nas za niepłacenie abonamentu.

Operatorzy już obawiają się przekazywania danych osobowych, a także tego, że stracą wielu odbiorców, bo zaczną się przestawiać na oglądanie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Niektórzy będą też pewnie próbować przepisywać swoje umowy na babcię lub dziadka, którzy są zwolnieni z płacenia abonamentu - zapis dotyczy osób powyżej 75. roku życia. A co gorsza, operatorom, którzy nie będą przekazywać danych - będzie grozić kara do 5 proc. przychodu osiągniętego z tytułu dostarczenia usługi telewizji płatnej w poprzednim roku podatkowym, a w przypadku, gdy operator działa krócej niż rok, kara będzie mogła wynieść do 500 tys. zł.

W projekcie ustawy pojawia się m.in. taki zapis: "u podstaw opłaty abonamentowej leży założenie, że całe społeczeństwo w wymiarze wspólnotowym odnosi korzyści z realizacji przez publiczną radiofonię i telewizję jej misji publicznej. Dlatego też system opłat (...) nie jest zależny od tego czy dany obywatel korzysta z programów i innych usług mediów publicznych, czy też korzysta z usług innych mediów".

Wiadomo jednak, że powstanie wyjątek od płacenia abonamentu. Osobom, które mają już zarejestrowany odbiornik, a nie płaciły dotychczas abonamentu, dług zostanie umorzony do momentu wejścia ustawy w życie.

Rząd pracuje także nad projektem ustawy, która pozwoliłaby na ściąganie abonamentu przez urzędy skarbowe, dzięki bazom PIT, CIT oraz danym z KRUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto