Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne wydarzenia w Centrum Nauki Kopernik [PROGRAM]

Piotr Wróblewski
Kosmiczne wydarzenia w Centrum Nauki Kopernik [PROGRAM]
Kosmiczne wydarzenia w Centrum Nauki Kopernik [PROGRAM] Ewelina Wójcik
W najbliższym czasie będziemy mogli dowiedzieć się sporo o niebie, gwiazdach i kosmicznych śmieciach. Centrum Nauki Kopernik przygotowało nowy program.

Centrum Nauki Kopernik niedawno obchodziło piąte urodziny. Wtedy świętowano i wskazywano, jak dużym zainteresowaniem cieszy się CNK. Od 2010 roku Kopernika odwiedziło ponad 5 milionów osób. Centrum na tym nie poprzestaje i przygotowuje nowy-kosmiczny program zwiedzania.

Patrz: ziemia
Nowa wystawa stała umieszczona została w Planetarium Niebo Kopernika. Przechodząc przez trzy piętra przenosimy się z ziemi, do stacji kosmicznej. Wystawa składająca się z 20 elementów, została podzielona na dwie części.

Pierwsza dotyczy kosmosu, obserwacji i tego, czego nie widać z ziemskiej perspektywy. Przyglądamy się stacji kontroli lotów kosmicznych oraz satelitom, dzięki którym udaje się uzyskać informacje o stanie atmosfery, pogodzie i potencjalnych zagrożeniach.

Następnie - w drugiej części wystawy - przenosimy się w przestrzeń kosmiczną. Obserwujemy start rakiety, niesamowite widoki, a także technologie wykorzystywane w kosmosie. Wystawa ma pokazać również życie codzienne astronautów. To, w jaki sposób korzystają z toalety, biorą wodę oraz jak pracują. Wstęp na wystawę „Patrz :Ziemia” jest bezpłatny.

Zobacz też:Black Friday w Warszawie. Gdzie zrobimy zakupy taniej 27 listopada? [PRZEGLĄD]

Koncerty pod gwiazdami
Miłośnicy muzyki mogą wybrać się na recital fortepianowy Marcina Łukaszewskiego zatytułowany „Start Storms”. Wydarzenie połączone będzie z wizualizacjami wyświetlanymi na żywo na kopule Planetarium. 27 listopada oraz 4 i 11 grudnia zabrzmią utwory mniej znanych kompozytorów polskich. W programie m.in. „Dwa preludia” op. 20 Ludwika Wawrzynowicza, kompozytora przełomu XIX i XX wieku, „Cztery mazurki” Mariana Sawy , wybrane utwory z cyklu „Maski” Piotra Perkowskiego, dwie etiudy z cyklu „10 etiud koncertowych” Grażyny Bacewicz, wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki,oraz „Toccata” Mariana Borkowskiego. Zabrzmi także „Poema espressionistica”. Bilety na koncert kosztują 25 zł.

Podróż do granic galaktyki
W grudniu będziemy mogli wziąć udział w spotkaniach z astronomami, astrofizykami i badaczami przestrzeni kosmicznej. 3 grudnia odbędzie się wykład „Polowanie na kosmiczne śmieci” Wojciecha Gołębiowskiego, który pracuje w firmie wytwarzającej sieci do chwytania dużych satelitów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. W styczniu prof. dr hab. Igor Soszyński z Obserwatorium Astronomicznego UW, odkrywca nieznanych wcześniej typów gwiazd pulsujących, opowie o swoim najnowszym zainteresowaniu - gwiazdach zmiennych.

Poza tym, w Centrum Nauki Kopernik możemy obejrzeć wystawę czasową poświęconą lustrom, posłuchać koncertu jazzowego „Orbita Jazzu” zaplanowanego na 11 grudnia, przejść przez wystawę stałą, wziąć udział w warsztatach dla dorosłych, weekendowych minilabach i innych wydarzeniach.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto