Krajowa Administracja Skarbowa: naloty na mieszkania i wgląd w dokumenty objęte tajemnicą Krajowa Administracja Skarbowa: naloty na mieszkania i wgląd w dokumenty objęte tajemnicą

Krajowa Administracja Skarbowa: naloty na mieszkania i wgląd w dokumenty objęte tajemnicą (© Maciej Jeziorek)

Krajowa Administracja Skarbowa, nowy organ walki z osobami oszukującymi na podatkach, rozpoczęła swoją działalność 1 marca. PiS ma zamiar zebrać w 2017 r. przy jej pomocy 10 miliardów złotych. Funkcjonariusze KAS będą mieli prawo bez zapowiedzi przeprowadzać kontrole w prywatnych mieszkaniach przedsiębiorców i żądać dokumentów objętych tajemnicą handlową.

W KAS zatrudnionych zostanie 65 tys. urzędników w 16 oddziałach. Ich zadaniem będzie zebranie w tym roku 10 mld zł z uszczelnienia podatków. Jak donosi Business Insider Polska, każdy z nowych 16 naczelników urzędu celno-skarbowego będzie mógł przeprowadzić kontrolę danych firm w dowolnym miejscu kraju. To oznacza, że np. poznańska skarbówka będzie mogła kontrolować firmę z Suwałk. Zrobić to może bez uprzedniego zawiadomienia oraz zgody prokuratora. Zgoda ma pojawić się później, o ile nalot na podejrzaną firmę przyniesie jakieś skutki.

Dodatkowo funkcjonariusze KAS będą mieli prawo wszczynać kontrole "w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością", co realnie oznacza, że będą mogli bez zapowiedzi skontrolować właściciela firmy w jego prywatnym mieszkaniu. Tego typu kontrole będą stosowane, jeśli "istnieją okoliczności do niezwłocznego przeprowadzenia kontroli", czyli gdy zachodzi podejrzenie, że podatnik celowo zataja dochody. Funkcjonariusze KAS podczas kontroli będą mogli domagać się ujawnienia wszystkich dokumentów danej firmy - nawet tych objętych tajemnicą handlową.


Zobaczcie też: Czarny Poniedziałek na ulicach Warszawy. Byliśmy z Wami na placu Zamkowym
"/>

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Mari (gość)

    Samo utrzymanie kolejnej armii urzędasów wyjdzie ok 4 miliardów rocznie, te barany przewidują ściągnięcie z ludzi 10 mld. zł. Idę o zakład, że sciągną może 1/3 tego, czyli urzędasy nawet na siebie nie zarobią.