Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto będzie szefem prokuratorów?

Dorota Kowalska
Już w najbliższy czwartek możemy poznać dwa nazwiska kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego, które prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu przedstawi Krajowa Rada Sądownictwa (KRS). Tego dnia kończą się przesłuchania 16 osób, które ubiegają się o tę funkcję.

- Jeśli nie w czwartek, to najpóźniej w piątek, bo czas mamy do 10 stycznia - mówi sędzia Marek Celej, dyrektor biura prawnego KRS.

Przesłuchania zaczną się już we wtorek. Przed KRS stanie 6 kandydatów, następnego też 6 i w czwartek 4.

- Na początku jeden z sędziów przedstawi dorobek kandydata, potem on sam przez 20 minut opowie o sobie i o tym, co chciałby w prokuraturze zrobić i dlaczego stara się o to stanowisko. Kolejne 20 minut jest zarezerwowane na pytania, które kandydatowi będą zadawać sędziowie KRS - tłumaczy sędzia Marek Celej. Spotkania kandydatów z sędziami KRS odbędą się przy podniesionej kurtynie, bo będą się im przyglądać widzowie, którzy postarali się wcześniej o akredytacje.

Sędziowie KRS nie chcą przed rozpoczęciem przesłuchań spekulować o faworytach, choć część z nich nie ukrywa, że na stanowisku prokuratora generalnego chętnie widziałaby któregoś z sędziów Sądu Najwyższego. Do konkursu stanęło pięcioro sędziów (żaden z nich nie jest sędzią SN) i 11 prokuratorów różnych szczebli. Wśród faworytów konkursu, pełniących funkcje prokuratorów, wymienia się Edwarda Zalewskiego, obecnego prokuratora krajowego, łódzkiego prokuratora Kazimierza Olejnika i Andrzeja Janeckiego, prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Zalewski uchodzi za doskonałego organizatora i - jak podkreślają prawnicy - "nie ośmieszył się w czasie swojego urzędowania jako prokurator krajowy". Olejnik zasłynął walką z przestępczością zorganizowaną. To prokuratorzy pracujący pod jego nadzorem rozpracowali łódzką ośmiornicę, jedną z największych grup przestępczych w Polsce. Na giełdzie faworytów pojawia się także Andrzej Janecki, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Nie bez szans jest i Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej, była szefowa biura ds. obrotu prawnego z zagranicą. Ma ona ponoć wysokie notowania u prezydenta Kaczyńskiego, a decydujący głos należy właśnie do niego.

Spośród sędziów ubiegających się o to stanowisko doskonałą opinią cieszy się Tadeusz Julian Haczkiewicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który tworzył ten sąd od podstaw. Krystyna Mielczarek, sędzia z Łodzi, jest członkiem KRS i szefową zespołu ds. postępowań dyscyplinarnych. Zdaniem niektórych, na czas konkursu powinna zawiesić swoje członkostwo w KRS, a nie zrobiła tego. Pierwszy niezależny prokurator generalny zostanie wybrany na sześcioletnią kadencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto