Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto napisze naszą historię. Powstał film o tajnym Archiwum Getta Warszawskiego. Kręcono go w stolicy [ZDJĘCIA]

Piotr Wróblewski
Kto napisze naszą historię. Powstał film o tajnym Archiwum Getta Warszawskiego. Kręcono go w stolicy [ZDJĘCIA]
Kto napisze naszą historię. Powstał film o tajnym Archiwum Getta Warszawskiego. Kręcono go w stolicy [ZDJĘCIA] mat. pras. / next film
Tajne Archiwum Getta Warszawskiego powstało w 1940 roku. Miało być dowodem na zagładę Żydów polskich. Przetrwało wojnę i znalazło się w archiwach. Przez lata Archiwum Ringelbluma było dostępne tylko dla garstki. Dziś losy zbioru stają się tematem produkcji filmowej. Dalsza część artykułu poniżej.

Chciał za wszelką cenę ocalić pamięć o getcie warszawskim. Emanuel Ringelblum założył organizację Oneg Szabat (radość soboty). Razem z literatami, nauczycielami i społecznikami gromadził dokumenty pokazujące życie w getcie. Potem – w 1943 roku – schował je w bańkach po mleku i metalowych skrzynkach. Dwie z trzech części udało się znaleźć – w piwnicach przy ul. Nowolipki 68 i Świętojerskiej 34.

Archiwum Ringelbluma – ponad 30 tysięcy dokumentów – uznano za jedną z najważniejszych pisemnym pamiątek świata.

Teraz, historię Ringelbluma oraz samego archiwum, możemy śledzić także na ekranie. W Rzymie premierowo pokazano film „Kto napisze naszą historię” opowiadający o losach wielkiej kolekcji. Dokument kręcono m.in. w Warszawie. Wyprodukowała go Nancy Spielberg. - Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem” - powiedziała Nancy Spielberg.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Reżyserem filmu Roberta Grossman. Zdjęcia kręcono w Warszawie (we wnętrzach w ŻIH i WFDiF) i w Łodzi.

Film będzie można zobaczyć 12 listopada, na podczas otwarcia 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiego. Kolejne projekcje przewidziane są 27 27 stycznia 2019 roku w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Tytuł: Kto napisze naszą historię
Reżyseria: Roberta Grossman
Producent: Katahdin Productions
Producent: Roberta Grossman, Katahdin Productions
Executive Producer: Nancy Spielberg, Anna Różalska
Koprodukcja: Match&Spark, ARTE/NDR, EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Warszawski Mazowiecki Fundusz Filmowy


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto