Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto rządzi na rynku walutowym całego świata?

materiał informacyjny
W pierwszej połowie 2017 roku na rynku walutowym pojawiło się wiele nieoczekiwanych zmian. Chociaż szacowano umocnienie się pozycji dolara, realnie stracił on na wartości. Niespodziewany był również fakt, że złoty polski uplasował się w ścisłej czołówce najsilniejszych walut świata. W pierwszej połowie 2017 roku na rynku walutowym pojawiło się wiele nieoczekiwanych zmian. Chociaż szacowano umocnienie się pozycji dolara, realnie stracił on na wartości. Niespodziewany był również fakt, że złoty polski uplasował się w ścisłej czołówce najsilniejszych walut świata.

Wartość walut światowych – od czego zależy

Dla gospodarki najważniejsze są zmiany wzajemnych kursów walut, nie zaś ich nominalna wartość. Konkretna waluta na tle międzynarodowym może być wyceniana na różnym poziomie. Jej siła to dochód, jaki może wypracować potencjalny inwestor, który chce ją zakupić. O wartości konkretnej waluty decydują m. in. stopy procentowe danego kraju, sytuacja międzynarodowa, gospodarcza i polityczna. Jednak patrząc z psychologicznego punktu widzenia – mogą ją zmienić także nastroje społeczne.

Czołówka najważniejszych walut świata

Największą potęgą gospodarczą są Stany Zjednoczone. Dlatego znaczny procent transakcji na międzynarodowych rynkach walutowych odbywa się z udziałem właśnie dolara amerykańskiego, który obecnie jest również oficjalną walutą Mikronezji, Palau, Wysp Marshalla, Portoryko, Marianów Północnych, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Początkowo wartość dolara oparta była na parytecie złota, który w 1900 roku wynosił 20,67 dolara. 34 lata później, w 1934 roku na uncję przypadało 35 dolarów. W 1972 roku wartość uncji osiągnęła cenę 42 dolarów. W 1973 roku zniesiono całkowicie możliwość wymiany dolara na złoto. Od tego momentu stał się on walutą całkowicie płynną.

Kolejną, bardzo ważną światową walutą jest Euro, które ma obecnie najwyższą wartość gotówkową na świecie przy obiegu ponad 751 miliardów. Jest to wspólna waluta europejska, zastępująca krajowe jednostki monetarne w 17 państwach UE. Ciekawostką jest to, że przyjęła się również w 11 krajach, które nie przynależą do Unii Europejskiej, w m. in. Monako, Andorze, Watykanie, San Marino, Kosowie i Czarnogórze. Wprowadzono ją również w posiadłościach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim, a także w brytyjskich bazach na Cyprze.

Jeśli mówi się o najważniejszych walutach na świecie, z pewnością należy wspomnieć o japońskim Jenie, wzorowanym na zachodnich systemach walutowych. Jego kurs nie ma aż tak dużego znaczenia dla gospodarki Europy, ale za to robi ogromne wrażenie w strefie Pacyfiku i dla USA.

Kolejną, bardzo ważną walutą (i jedną z najstarszych przy okazji) jest funt brytyjski. Kiedyś zajmował on pierwsze miejsce w rankingu najmocniejszych walut świata, dziś widnieje dopiero na czwartym miejscu w tej kategorii. Jednak dzięki odpowiedniej kontroli popytu, inflacji i stabilności systemu finansowego, wciąż utrzymuje się w czołówce.

Na piątym miejscu plasuje się dolar australijski, którym obraca się głównie w Australii, ale Nauru, Tuvalu i Kiribati. Chociaż jest to jedna najmłodszych walut świata, zaliczyć ją można do tych najważniejszych, ze względu wysoką pozycję globalnego lidera wydobycia kopalin.

Jedną z najważniejszych walut świata jest również chiński Yuan. Ze względu na dobrze rozwinięty handel, konkretne firmy korzystają z szansy finansowania w juanie, ponieważ niesie to ze sobą korzyści.

Ostatnią walutą, o której naprawdę warto wspomnieć jest frank szwajcarski, obowiązujący w Szwajcarii i Liechtensteinie. Należy do jednych z podstawowych, wymienialnych walut świata.

Warto kontrolować światowe kursy walut, ponieważ na ich kupnie i sprzedaży można sporo zarobić. Jednymi z zaufanych źródeł, służących do śledzenia kursów, są e-kantory, na przykład kantoronline.pl, który ma ugruntowaną pozycję na rynku i długoletni staż. Wymieniając waluty on-line można sporo zaoszczędzić. Naliczane prowizje są dużo niższe od tych, które stosują kantory stacjonarne, a czas obsługi ze strony e-kantoru jest bardzo elastyczny. Ponadto dużo ciekawych informacji na temat kursów walut można znaleźć w artykule

http://www.ostrowwlkp.info/informacje/3422,gdzie-szukac-najlepszych-kursow-walut.html

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto