Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto to jest hipster? Odpowiadają kulturoznawcy

Sonia Tulczyńska
Kto to jest hipster? Odpowiadają kulturoznawcy
Kto to jest hipster? Odpowiadają kulturoznawcy facebook.com/pages/Antkowi-znowu-nie-wyszło/
Od dawna w sieciowych kuluarach szumnie funkcjonuje hasło hipster. Kto jest hipsterem? Może lanserzy w warszawskich kawiarniach lub studenci w wyciągniętych swetrach...Jedno jest pewne - hipster nigdy nie przyzna się do bycia hipsterem.

Artur Szarecki, doktorant kulturoznawstwa, dokonał próby zgłębienia kultury hipsterów.
- W postaci hipstera najbardziej zainteresował mnie fakt sprzeczności. Hipster nigdy nie przyznaje się do tego, że jest hipsterem. Tworzy to wyzwanie dla marketingowców, którzy muszą zmienić strategię działania z dotąd skutecznej „to produkt dla ciebie, skorzystaj z niego, a poczujesz się jak...”. Hipster jest niezaangażowany i wyniosły. To połączenie ironii i elitaryzmu. Często wyglądem stylizuje się nawet na bezdomnego. Wydaje mi się też, że ma anarchistyczne zapędy. U hipstera występuje tendencja do zniesienia wszystkiego. Pojęcie hipster stwarza ogromny problem. To określenie jest na granicy empiryzmu i abstrakcji. - komentuje kulturoznawca.

Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, od dawna obserwuje kulturę warszawskiej ulicy.
- Trzeba zacząć od braku ciągłości kulturowej i patrzeć na historie miejsc. W Polsce dopiero od niedawna możemy bawić się modą. Lubię, jak Warszawę porównuje się do Paryża. Tam, te wielopoziomowe kamienice, w których ludzie żyją od pokoleń. I mają taką torebkę Chanel od pokoleń! I to jest naprawdę oryginalna torebka Chanel - mówi Drotkiewicz i dodaje: Ciuchy Burberry na przykład. Są wielkim „prestiżem”, a przecież królowa angielska chodzi w jednym, tym samym, markowym płaszczu od lat! Kalosze Wellington, czy na przykład specjalne buty do chodzenia po jachcie. W końcu efekt staje się komiczny.

Kto to jest hipster?

- Jeśli decydujemy się być naprawdę modni i chcemy być w awangardzie, ponosimy ryzyko śmieszności – ocenia Justyna Jaworska, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW, a Agata Zaborowska, doktorantka IKP UW dodaje: Moda jest ostatnio modna i internet dodatkowo nakręca zainteresowanie strefą fashion. Moda ma nas z jednej strony wyróżniać, a z drugiej wpisywać w grupę. Co do hipstera to u niego najbardziej liczy się sposób, w jaki używa rzeczy.

Co stanie się z Hipsterami?
Moim zdaniem stanie się tak, jak z wieloma trendami. Czas je zmęczy i przyjdzie coś innego - kwituje Drotkiewicz. A Szarecki dodaje: Antkowi nie wyszło. Nie ma go już na Facebooku.

Zobacz też:"Zamglenia i kolory" na Zamku Królewskim

Więcej o kulturze hipsterów i modzie można przeczytać na łamach „Kultury Współczesnej” wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto