Rynek boleśnie redukuje nasze marzenia o własnym mieszkaniu

Rynek boleśnie redukuje nasze marzenia o własnym mieszkaniu (© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Chcąc kupić mieszkanie, wiemy, czego szukamy. Okazuje się jednak, że rynek brutalnie weryfikuje nasze plany.

Rozpoczynając poszukiwanie wymarzonego M nabywcy wiedzą przede wszystkim, ile ma mieć pokoi i ile ma kosztować. W rzeczywistości okazuje się jednak, że ograniczenie budżetowe zmusza do zakupu innego niż zakładany lokal.

Dwóch na trzech nabywców nie rezygnuje z wymarzonej lokalizacji nawet kosztem mniejszej liczby pokoi, z której rezygnuje co drugi. Lokalizacja, powierzchnia mieszkania, jego standard, liczba pokoi - przede wszystkim w tych obszarach nabywcy mieszkań muszą dostosować swoje aspiracje, gdy okazuje się, że zakładany przez nich budżet nie wystarcza na wymarzone M.

Do zmian dochodzi często, bo wciąż największym ograniczeniem wśród kupujących jest cena. W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu nabywcy chcą na mieszkanie wydać przeciętnie o jedną trzecią mniej, niż wynosi średnia cena ofertowa. Jest ona oczywiście zawyżona wobec poziomu rynkowego, ale pokazuje rozdźwięk między oczekiwaniami finansowymi sprzedających a możliwościami kupujących. Home Broker sprawdził więc, jak zgłoszony popyt na mieszkania materializował się w przypadku konkretnych nabywców w formie mieszkania. Dane dotyczą ostatnich 12 miesięcy i transakcji zawartych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Wyniki pokazują więc, jakie czynniki są najważniejszymi aspektami każdej oferty sprzedaży mieszkania.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!