Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję"

Martyna Kalinowska
"Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję"
"Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję" Fot. materiały prasowe
"Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję". Dyskusja o najnowszych przejawach masowych ruchów protestu. Na pytanie: "czym one są?" spróbują odpowiedzieć uczestnicy spotkań z cyklu „Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję”

"Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję". Inauguracyjna debata

Rewolucja to dziś niezwykle popularne hasło obecne w przekazie medialnym. Najczęściej stosuje się je do opisu zdarzeń związanych z Arabską Wiosną, protestów na Euromajdanie czy krwawych zamieszek w Wenezueli. Te bardzo gwałtowne, masowe ruchy protestu, które tworzą zupełnie nową jakość współczesnej rebelii. Jednak wciąż wielu z nas nurtuje pytanie: "Ale czym naprawdę są?"

Bezpłodnymi rewolucjami bez planu i projektu na przyszłość, a może narzędziami kształtowania nowych społeczeństw, które w efekcie zaczną poszukiwać innych, często nieszablonowych sposobów organizacji zbiorowego życia? Pomarańczowa, Twitterowa, Facebookowa czy EuroMajdanu – to najnowsze przejawy masowych ruchów protestu, głośne w ostatnim czasie rewolucje.

„Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję” to cykl spotkań, które odbywać się będą w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w co drugi czwartek. Wezmą w nich udział krytycy, obserwatorzy, artyści, badacze i sami rewolucjoniści z różnych miejsc świata. Zapraszani goście będą zastanawiać się nad kształtem, formą i kulturowym oraz społecznym oddziaływaniem współczesnych ruchów masowego protestu. Kuratorem cyklu jest Edwin Bendyk.

Czytaj też: Warszawa solidaryzuje się z walczącą Ukrainą

Spotkanie inauguracyjne zatytułowane „Sztuka Rewolucji” odbędzie się już dziś 27 marca o godz. 20 w Sali Widowiskowej Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Weźmie w nim udział trójka panelistów: Agata Pyzik, dziennikarka, krytyczka, autorka książki „Poor but Sexy”, Piotr Krajewski, dyrektor Wro Art Center i prof. Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczestnicy analizować będą sztukę rewolucji, jej przestrzeni, kodów, ciał, mediów, jakimi się posługuje oraz symboli, jakie stosuje. Wspólnie zastanowią się, jakimi narzędziami ekspresji i mediami posługują się dziś rewolucje, które z nich mają największą performatywną siłę. Wraz z publicznością spróbują też odpowiedzieć na pytanie czy na podstawie analizy sztuki rewolucji można wyjaśnić jej przyczyny, przebieg oraz dostrzec choćby fragmenty zarysu przyszłości zbuntowanej społeczności.

Gośćmi spotkania „Sztuka Rewolucji”będą: Agata Pyzik, dziennikarka, krytyczka, autorka książki „Poor but Sexy”,
Piotr Krajewski, dyrektor Wro Art Center z Wrocławia, Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Transmisja telewizyjna na żywo w CSW TV: www.csw.art.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto