(© Paweł Relikowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pierwsze latarnie w Warszawie zapalono w roku 1716 na czterech rogach ratusza na rynku Starego Miasta, po trzy w każdym. Pierwsze latarnie do użytku publicznego wprowadził w roku 1754 Jan Dulfus, prezydent Starej Warszawy. Były umieszczone w bramach Nowomiejskiej, Krakowskiej i na rynku przed ratuszem - takie informacje znajdujemy w interesującej książce Jarosława Zielińskiego "Latarnie warszawskie. Historia i technika".

Jednak stolica prawdziwe oświecenie - latarniami - przeżyła dopiero w połowie XIX wieku, kiedy powstała gazownia na Powiślu, a wraz z nią epoka oświetlenia gazowego. Wtedy zapalono pierwsze gazowe latarnie uliczne w Warszawie. Czy niektóre z nich przetrwały do dziś i w dalszym ciągu, w epoce elektryczności, rozświetlają miasto?

Jeszcze są i świecą, a jest ich około 160 - ich liczbę podajemy za oficjalnym serwisem miasta. Najwięcej wzdłuż Agrykoli, na Sadybie i starych Bielanach. Wszędzie tam są włączane i wyłączane ręcznie. Natomiast dwie najstarsze latarnie gazowe w Warszawie ustawione są przed kościołem Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście. Dwa lata temu zostały wyremontowane i zmodernizowane. Ich słupy i przeszklone oprawy pamiętają czasy Bolesława Prusa, ale sterowany elektroniką mechanizm to już zdobycz dzisiejszej techniki. Każda z nich ma cztery palniki, ale są też takie z dziewięcioma.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!