Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latarnie gazowe jeszcze świecą w stolicy

Redakcja
Paweł Relikowski
Pierwsze latarnie w Warszawie zapalono w roku 1716 na czterech rogach ratusza na rynku Starego Miasta, po trzy w każdym. Pierwsze latarnie do użytku publicznego wprowadził w roku 1754 Jan Dulfus, prezydent Starej Warszawy. Były umieszczone w bramach Nowomiejskiej, Krakowskiej i na rynku przed ratuszem - takie informacje znajdujemy w interesującej książce Jarosława Zielińskiego "Latarnie warszawskie. Historia i technika".

Jednak stolica prawdziwe oświecenie - latarniami - przeżyła dopiero w połowie XIX wieku, kiedy powstała gazownia na Powiślu, a wraz z nią epoka oświetlenia gazowego. Wtedy zapalono pierwsze gazowe latarnie uliczne w Warszawie. Czy niektóre z nich przetrwały do dziś i w dalszym ciągu, w epoce elektryczności, rozświetlają miasto?

Jeszcze są i świecą, a jest ich około 160 - ich liczbę podajemy za oficjalnym serwisem miasta. Najwięcej wzdłuż Agrykoli, na Sadybie i starych Bielanach. Wszędzie tam są włączane i wyłączane ręcznie. Natomiast dwie najstarsze latarnie gazowe w Warszawie ustawione są przed kościołem Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście. Dwa lata temu zostały wyremontowane i zmodernizowane. Ich słupy i przeszklone oprawy pamiętają czasy Bolesława Prusa, ale sterowany elektroniką mechanizm to już zdobycz dzisiejszej techniki. Każda z nich ma cztery palniki, ale są też takie z dziewięcioma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto