Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie raka piersi – poznaj skutki uboczne

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Bardzo skuteczną metodą leczenia raka piersi jest chemioterapia. Niestety, takie leczenie powoduje też skutki uboczne.

Rak piersi to choroba, przez którą umiera każdego roku kilka tysięcy kobiet. Statystyki umieralności są przerażające. Nie zawsze jednak rak piersi musi być wyrokiem. Istnieją metody, dzięki którym kobieta może znacznie przedłużyć swoje życie, a nawet całkowicie się wyleczyć. Niestety, leczenie nowotworu związane jest z pewnymi skutkami ubocznymi, które mogą utrudnić lub uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Czym jest chemioterapia?

Jednym z najskuteczniejszych sposób leczenie raka piersi jest tzw. chemioterapia. Polega ona na podaniu chorej leków przeciwnowotworowych, czyli cytostatyków. Zapobiegają one namnażaniu się i podziałowi komórek nowotworowych. Przyczyniają się do uszkodzenia komórek rakowych, a następnie ich wyeliminowania. Podczas „chemii” wykorzystywane są bardzo często kombinacje leków przeciwnowotworowych (chemioterapia złożona), zazwyczaj podawane dożylnie. Częstotliwość podawania cytostatyków oraz długość terapii zależy od indywidualnej wrażliwości, rodzaju nowotworu, celu leczenia oraz podawanych preparatów.

Chemioterapia stosowana jest jedynie w przypadkach inwazyjnego raka piersi. Niektórzy pacjenci, oprócz chemioterapii, poddawani są radioterapii oraz leczeniu chirurgicznemu.

Chemioterapia może być stosowana wtedy jako leczenie uzupełniające. Stosowana jest po operacji i ma zapobiegać powstawaniu przerzutów. Pierwsze dawki leku powinny być podane w krótkim czasie po zabiegu, najlepiej w ciągu najbliższych tygodni. Leczenie trwa od 4 do 6 miesięcy z 3 lub 4-tygodniowymi przerwami. „Chemia” może być również stosowana przed operacją. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie guza, który nie kwalifikował się do usunięcia ze względu na swoją wielkość. Z kolei chemioterapia paliatywna ma na celu przedłużenie życia osoby chorej.

Skutki uboczne chemioterapii

Po przyjęciu chemioterapii należy przygotować się na nieprzyjemne dolegliwości: wymioty, nudności, zaburzenia miesiączkowania, suchość pochwy. Ponadto może pojawić się anemia i nadżerki jamy ustnej. Zdarza się, że przez „chemię” uszkodzony zostaje szpik kostny. Niektóre leki przeciwnowotworowe zwiększają także wrażliwość na światło.

Chemioterapia może przyczynić się do wystąpienia bolesnego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Pacjent nie może wtedy przyjmować pokarmów, nawet tych rozdrobnionych. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości zaleca się zrezygnowanie z napojów alkoholowych, papierosów oraz ostro przyprawionych potraw.

Kobieta powinna się liczyć z tym, że po chemioterapii może znacznie wcześniej przechodzić menopauzę. Istnieje też ryzyko, że na skutek podawania cytostatyków pacjentka może stać się niepłodna na jakiś czas lub na zawsze.

Najbardziej widocznym objawem chemioterapii jest utrata włosów – nie tylko na głowie, ale na całym ciele. Na szczęście, po pewnym czasie (od 6 miesięcy do roku) włosy zaczynają odrastać. Czasem wypadanie jest procesem powolnym, stopniowym, innym razem dzieje się to bardzo szybko. Przygotowując się do chemioterapii, warto wcześniej pomyśleć o zakupie peruki.

Jak pomóc pacjentce po chemioterapii?

Chemioterapia to bardzo trudny czas dla każdej pacjentki z rakiem piersi, związany z doświadczaniem wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawia się osłabienie, niemożność wykonywania codziennych obowiązków. Przez zmiany zachodzące w wyglądzie kobieta czuje się nieatrakcyjna. Dlatego też tak ważne jest wsparcie najbliższych w trakcie leczenia i po jego zakończeniu. Chora w tym trudnym czasie nie może pozostać sama ze swoimi problemami.

Teskt: Magdalena Pietras

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto