Legia awansowała do Polskiej Ligi Koszykówki! Po 14 latach przerwy

Legia awansowała do Polskiej Ligi Koszykówki! Po 14 latach przerwy materiały prasowe GTK Gliwice
Legia Warszawa wywalczyła 20 maja awans do Polskiej Ligi Koszykówki. Stołeczna drużyna zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej po 14 latach przerwy. W finale I ligi podopieczni Piotra Bakuna pokonali GTK Gliwice.

O odrodzeniu potęgi Legii i jej powrocie do koszykarskiej ekstraklasy mówiło się od kilku sezonów. Za każdym razem legioniści byli blisko, ale ostateczny awans wywalczyli w sezonie 2016/2017, w finale I ligi pokonując zespół GTK Gliwice. Legia wraca więc do najwyższej klasy rozgrywkowej po 14 latach przerwy.

Stołeczna drużyna pokonała gliwiczan 3:0, a w trzecim, decydującym spotkaniu - 74:65 (18:11; 14:21; 28:13; 14:20). Bohaterem spotkania był Łukasz Wilczek, zdobywca 24 punktów. Przed tym meczem Legia była w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ dwa wcześniejsze spotkania również padły jej łupem.

Pierwsza połowa była wyrównana i zakończyła się remisem 32:32. Legioniści umiejętnie wykorzystywali pod koszem Mateusza Jarmakowicza i Adama Linowskiego, a w ekipie gospodarzy brylował Kacper Radwański, który zakończył mecz z dorobkiem 24 punktów.
O losach spotkania zadecydowała trzecia kwarta, w której zawodnicy Piotra Bakuna wypracowali sobie dużą przewagę. Gospodarze nie byli w stanie zatrzymać świetnie grającego Łukasza Wilczka. Rozgrywający był prawdziwym „motorem napędowym” akcji warszawian, imponował skutecznością (24 punkty) i grą w obronie (6 przechwytów). Dużym wsparciem dla niego był Piotr Robak, który zdobył 15 „oczek”, a w kluczowych momentach trafiał za trzy.

Przed rozpoczęciem ostatniej części spotkania legioniści prowadzili 60:45. Choć gliwiczanie nieco zmniejszyli dystans, zabrakło im czasu i sposobu na to, aby dogonić Legię. Ostatecznie, goście wygrali 74:65 i mogli świętować awans do Polskiej Ligi Koszykówki.

- Za nami bardzo trudny mecz. Nie można nam jednak odmówić charakteru, woli walki i zaangażowania. To jest wspaniała sprawa. Potrafiliśmy zmobilizować się, ponieważ przyświecał nam jeden cel – awans. Cel udało nam się zrealizować. Wielki szacunek dla chłopaków za cały sezon. Gratulacje dla zespołu GTK, ponieważ był wymagającym rywalem – powiedział trener Legii Piotr Bakun.

GTK Gliwice – Legia Warszawa 65:74 (11:18; 21:14; 13:28; 20:14)

GTK: Radwański 24; Dziemba 13; Filipiak 8; Salamonik 7; Rutkowski 6; Jędrzejewski 2; Kołcz 2; Pieloch 2; Podulka 1; Weselak 0; Zmarlak 0; Ratajczak 0

Legia: Ł. Wilczek 24; Robak 15; Jarmakowicz 11; Linowski 10; Aleksandrowicz 4; Andrzejewski 4; Kukiełka 4; Malewski 2; Sulima 0; Pacocha 0; Kucharski

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani