Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legia UEFA. Warszawski klub znów pod lupą UEFA

Aleksandra Podgórska
Legia UEFA. Warszawski klub znów pod lupą UEFA
Legia UEFA. Warszawski klub znów pod lupą UEFA Andrzej Banas/Polskapresse
Legia UEFA. Kolejne oskarżenie o rasizm padło pod adresem Legii Warszawa. Tym razem poszło o flagi, które kibice wywiesili na środowym meczu Ligi Europy, w którym Legia na wyjeździe mierzyła się z Metalistem Charków.

Legia UEFA. Warszawski klub znów pod lupą UEFA

Źródło: Agencja TVN/x-news

Zgłoszenie dotyczące rasizmu wpłynęło do UEFA od FARE, czyli organizacji walczącej z tym negatywnym zjawiskiem. Skarga dotyczyła flag, które kibice Legii wywiesili na kijowskim stadionie podczas meczu Ligi Europejskiej z Metalistem Charków.

Szczególną uwagę FARE zwróciła na flagę, na której widać było nazwy dwóch miast - Wilna i Lwowa - które kiedyś należały do Polski. Sympatycy Legii zapewniają jednak, że flag tych absolutnie nie należy rozpatrywać w kontekście nacjonalistycznym. FARE nie spodobały się również hasła, które kibice skandowali podczas spotkania. Z ich ust padły między innymi takie słowa jak "ruska k...a, aejaeja o", które zostały uznane za antyrosyjskie.

Czytaj też: Legia Metalist. Wygrana wojskowych na wyjeździe [ZDJĘCIA]

Jest to już kolejny raz, kiedy stołecznym klubem interesuje się UEFA. Klub już kilkakrotnie dostawał od europejskiej federacji kary finansowe. UEFA za kibicowskie ekscesy zamykała też "Żyletę".

Do oskarżenia z oburzeniem odnosi się prezes Legii, Bogusław Leśnodorski, który uważa je za absurdalne.
- Ten donos jest tak absurdalny w swojej treści i formie, że aż trudno uwierzyć, że traktuje się go jako poważny element systemu dyscyplinarnego UEFA – mówi Leśnodorski na oficjalnej stronie klubu. – Historia naszego Klubu nierozerwalnie związana jest z Kresami Wschodnimi – Wilno to ukochane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego, pod auspicjami którego w 1916 roku stworzono Legię, to rodzinne miasto naszych piłkarzy – doskonałego Henryka Miłoszewicza i mniej znanego Mieczysława Laskowskiego. We Lwowie z kolei nie tylko urodzili się piłkarze i trenerzy naszego Klubu, tacy jak legendarny Kazimierz Górski, ale też Andrzej Cehelik, Ryszard Koncewicz, Mieczysław Kruk, Wacław Sąsiadek, Aleksander Szymański – to historyczna ojczyzna całej polskiej piłki! Tam powstawały pierwsze polskie kluby piłkarskie oraz pierwsza „federacja” – Związek Polskiej Piłki Nożnej. Trzeba naprawdę bardzo wiele niewiedzy lub ignorancji, by flagę "Wilno-Lwów" traktować jako radykalnie nacjonalistyczną i rewizjonistyczną. Do dzisiaj w obydwu miastach działają aktywne fankluby Legii - tłumaczy prezes Legii.

Władze klubu zostały już wezwane przez organy dyscyplinarne UEFA do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji w ciągu tygodnia. Leśnodorski zapowiada, że klub zamierza współpracować z federacją i że nie wyobraża sobie, aby Legia mogła zostać w tym wypadku ukarana.

Czytaj też: Wydarzenia na Narodowym. Imprezy, które zawładnęły Stadionem [PODSUMOWANIE]

Warto też dodać, że organizacja FARE ma pretensje również do zachowania kibiców Metalista, którzy wywiesili na trybunach symbol batalionu Azow, który jest powszechnie uznawany za nazistowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto