Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Miasto sprzedaje koszary deweloperom

Zygmunt Mułek
Koszary przy ul. Rzeczypospolitej będą sprzedane w 2011 roku
Koszary przy ul. Rzeczypospolitej będą sprzedane w 2011 roku Piotr Krzyżanowski
Legnicki kompleks koszarowy przy ul. Rzeczypospolitej, pozostawiony przez Batalion Rozpoznania Elektronicznego, zostanie sprzedany po kawałku. Teraz na przetarg wystawiono teren o powierzchni ok. 3 ha. Stoi tam sześć budynków gospodarczych. Cena wywoławcza to siedem milionów złotych. Sprzedaż tego kawałka nie wywołuje większych emocji.

Gorączka zapowiada się za to w przyszłym roku. Agencja Mienia Wojskowego planuje wystawić na sprzedaż 21 budynków koszarowych, pozostawionych przez wojsko przed trzema laty. Stoją puste, a terenu pilnują ochroniarze. Zanim jednak te łakome dla deweloperów kąski pójdą pod młotek, musi zostać sporządzony plan przestrzennego zagospodarowania. Agencja zabiega, aby mogły tu powstać m.in. osiedle mieszkaniowe, markety czy niewielkie zakłady usługowe.

Miasto chciałoby coś uszczknąć z tego łakomego kąska nieruchomości. Ale nie ma złudzeń, że dostanie za darmo. Dlatego chce coś ugrać przy sporządzaniu planu.

- Agencja może liczyć na dużo pieniędzy ze sprzedaży tego terenu - mówi wiceprezydent Ryszard Białek. - Dlatego proponujemy, żeby pokryła część kosztów sporządzenia planu. Cały czas w tej sprawie negocjujemy.

Część koszar, która jest przygotowywana do sprzedaży, ma powierzchnię 8,4 hektara. Są tutaj place, uliczki i budynki, które dosyć łatwo przerobić na mieszkania.

- To doskonale położone miejsce - mówi Mieczysław Dymyt, właściciel agencji nieruchomości Complex. - Blisko drogi wylotowej i jednocześnie wjazdowej do miasta. Na pewno będzie wielu chętnych, którzy zechcą tu zamieszkać. W perspektywie mają w pobliżu powstać zakłady przemysłowe. To dodatkowo jeszcze uatrakcyjni to miejsce.

W Legnicy na mieszkania komunalne czeka ponad 200 osób. Władze miasta liczyły, że koszary zostaną przekazane samorządowi. Wówczas mogłyby zostać przebudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Na zagospodarowanie czeka też były budynek internatu wojskowego naprzeciwko koszar.
Ludzie, którzy kupili mieszkania w dawnych kompleksach koszarowych chwalą sobie te miejsca. Maria Jankowska mieszka teraz w dawnych koszarach poradzieckich przy lotnisku. Kilkaset metrów od kompleksu pozostawionego przez Wojsko Polskie. - Przez lata patrzyłam, jak opuszczone poradzieckie budynki popadają w ruinę - opowiada pani Maria. - Ale gdy przyszła koniunktura, deweloperzy je wyremontowali.

Ładne mieszkania powstały także w kompleksach pokoszarowych w Lasku Złotoryjskim, przy ul. Poznańskiej i Chojnowskiej.

W dawnych koszarach powstają mieszkania

Na zagospodarowanie czekają jeszcze inne wojskowe obiekty.

Największy z nich, poradziecki szpital wojskowy w Lasku Złotoryjskim, od prawie 17 lat stoi opuszczony. Zakupili go Zabużanie, płacąc za ten obiekt papierami wydanymi za mienie pozostawione na Wschodzie. Nie ma chętnych, którzy by odkupili tę nieruchomość. Także inny szpital poradziecki - przy ul. Chojnowskiej - stoi zamknięty na cztery spusty. Właścicielem tego obiektu jest urząd marszałkowski. Z kolei Agencja Mienia Wojskowego szuka nabywcy na dawne kasyno wojskowe i bibliotekę przy ul. Bielańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto