Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO - Prywatne uczelnie nie uruchamiają studiów dziennych

Karolina Dworakowska
WSH rozpoczęła rok akademicki w auli uczelnianej
WSH rozpoczęła rok akademicki w auli uczelnianej Karolina Dworakowska
Około trzech tysięcy studentów zainaugurowało nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. Nabór młodzieży na pierwszy rok nauki nie był łatwy ani dla tej uczelni, ani dla dwóch pozostałych. W sytuacji, gdy niż demograficzny daje znać o sobie, szczególnie prywatne uczelnie coraz głośniej domagają się zrównania praw w zakresie finansowania studiów dziennych z placówkami państwowymi.

Obecny rok akademicki w WSH jest kolejnym, w którym uczelnia nie zdecydowała się na uruchomienie dziennych studiów. Powód jest bardzo prosty – malejące zainteresowanie płatnymi studiami dziennymi. Podobnie sytuacja przedstawia się w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu, która także kształci jedynie na studiach zaocznych. Jedyną uczelnią w Lesznie, która ma dziennych studentów, jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Z racji tego, że jest to placówka publiczna, korzysta z dofinansowania studiów dziennych z budżetu państwa. Takiego przywileju są pozbawione uczelnie prywatne. Stąd też, gdy kolejne roczniki studentów są coraz mniej liczne, zaczyna brakować chętnych na płatne studia dzienne w sytuacji, gdy bez problemu można w takim trybie uczyć się bezpłatnie.

Dlatego też powołując się na konstytucję, która gwarantuje równy dostęp do wykształcenia, Ryszard Karmoliński, kanclerz WSH uważa, że studia dzienne na prywatnych uczelniach powinny być dofinansowywane przez państwo na takich samych zasadach, jak na publicznych.

Do czasu, gdy nie nastąpią takie zmiany, WSH koncentruje się na studentach zaocznych. Z uwagi, że wielu z nich już pracuje, uczelnia zainaugurowała rok akademicki w sobotę. Większość z rozpoczynających naukę, bo aż 80 procent wybrało kierunki pedagogiczne.

– Wybrałam tę uczelnię, ponieważ jest blisko mojego miejsca zamieszkania i oferowała taki kierunek, jakim byłam zainteresowana, czyli pedagogikę – zaznacza Ewelina Kruk z Januszewa. – Poza tym starsi koledzy polecali tę szkołę.

– Od lat największym zainteresowaniem cieszy się pedagogika – potwierdza kanclerz Ryszard Karmoliński. – Kształcimy też socjologów, a od tego roku mamy jeszcze jeden kierunek – kosmetologię.

W tym roku w PWSZ studiować będzie około 1100 studentów, zaś w WSZiM około 130. Obie uczelnie nie zdecydowały się otwierać nowych kierunków.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto