ŁKS Siemens AGD - Artego Bydgoszcz 57:58

Marek Kondraciuk
Alicja Perlińska (od lewej) i jej koleżanki walczyły, ale doznały porażki w koncówce meczu fot. Paweł Nowak
Koszykarki ŁKS Siemens nie wykorzystały szansy na zmniejszenie ciśnienia towarzyszącego ich występom w tym sezonie.

Po pokonaniu Odry w Brzegu wczoraj ŁKS przegrał w swojej hali z beniaminkiem Artego Bydgoszcz 57:58. Dla bydgoszczanek jest to pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie.

Drużyna trenera Mirosława Trześniewskiego zaczęła obiecująco. W 3 min ełkaesianki prowadziły 7:2 i można było sądzić, że mecz ułoży się już po ich myśli. Bydgoski zespół poderwały jednak do walki Amerykanki Melanie Thomas i Lori Crisman. Nieoczekiwanie drużyna dobrze znanego w Łodzi byłego trenera ŁKS Adama Ziemińskiego przejęła inicjatywę, odskakując na 5 punktów (12:17 w 10 min, a później 16:21 w 14). Trener Trześniewski podczas przerw przypominał swoim zawodniczkom, że kluczem do zwycięstwa jest obrona. Dopiero jednak od połowy drugiej kwarty jego podopieczne zaczęły agresywniej grać w defensywie i w 19 min, po indywidualnej akcji podkoszowej Anji Grgin odzyskały prowadzenie (24:23). Była to jedyna udana akcja tej zawodniczki w mecz. Już w 16 minucie czwarte przewinienie popełniła Leona Jankowska. To nie był jej mecz, bo pierwsze punkty zdobyła dopiero w 34 minucie.

Najlepszą fazę gry ŁKS miał w końcówce drugiej i na początku trzeciej kwarty. Z dużą swobodą grała Alicja Perlińska. Po rzucie Marty Hylewskiej ŁKS objął pięciopunktowe prowadzenie 34:29 (22 minuta), a 3 minuty później po "trójce" Perlińskiej było 34:29.

Niemoc bydgoszczanek znów jednak przełamały Thomas i Crisman, a łodzianki stanęły. Dwa trafienia Magdaleny Rzeźnik pozwoliły Artego odzyskać prowadzenie (36:37 w 28 min).

Już do końca meczu gra toczyła się "kosz za kosz". Na minutę i 58 s przede końcem po rzucie za 3 punkty Alony Nowikowej ŁKS prowadził jednak 57:57 i miał piłkę, ale nie skończył akcji celnym rzutem. Na 40 s przed syreną Thomas doprowadziła do remisu (57:57). ŁKS miał jednak piłkę. Kluczowe znaczenie dla losów meczu miał błąd Nowikowej, która źle podała piłkę Jankowskiej i Artego wznawiao grę z autu. Pod koszem faulowana była Crisman, wykorzystała jeden osobisty (57:58), ale 3,5 sekudny to było już za mało, aby łodzianki rozstrzygnęły mecz.

ŁKS Siemens AGD -Artego Bydgoszcz 57:58 (12:17, 14:6, 15:18, 16:17)
ŁKS Siemens: Perlińska 19, Makowska 8, Nowikowa 8, Grabowska 8, Hylewska n6, Jankowska 3, Owczarek 3, Grgin 2. Trener: Mirosław Trześniewski.
Artego: Thomas 27, Crisman 16, Rzeźnik 7, Womack 5, Płóciennik 2, Hołownia 1, Parus, Myśków, Zawadka. Trener: Adam Ziemiński.

Następny mecz ŁKS rozegra w niedzielę o godz. 17.30 w Rybniku.