Lubisz krytykować w sieci? Możesz nie znaleźć pracy

regiopraca.pl

Pracodawcy coraz częściej sprawdzają, jakie treści aplikanci udostępniają w mediach społecznościowych, jakim posługują się słownictwem i czy wyrażane przez nich poglądy nie łamią dobrych obyczajów i nie uderzają w wartości, które firma propaguje.
Lubisz krytykować w sieci? Możesz nie znaleźć pracy
 CC0

– Coraz częściej firmy, zwłaszcza międzynarodowe korporacje, które bardzo dbają o własny wizerunek, przy okazji rekrutacji upewniają się, że kandydat do pracy na co dzień żyje zgodnie z zasadami, jakie wyznaje firma. Najczęściej mówimy tu o zasadach dotyczących kultury wypowiedzi, kultury osobistej i poszanowania prawa równości bez względu na pochodzenie, płeć czy wiek – mówi Paweł Wierzbicki z firmy Michael Page.

Nieposzlakowana opinia kandydata, wysoka kultura osobista i tolerancja są szczególnie sprawdzane podczas rekrutacji do globalnych koncernów z sektora finansowego, telekomunikacji czy FMCG. Szczególnie te notowane na światowych giełdach przywiązują dużą wagę do polityki społecznej odpowiedzialności biznesu i równouprawnienia.

– Sieć umożliwia pozostawanie anonimowym, więc wiele komentarzy jest nie do wykrycia. Dziś nikt nie ma takich uprawnień, żeby sprawdzać profile całkowicie bez wiedzy kandydatów. Raczej szuka się publicznie umieszczanych komentarzy czy zdjęć – podkreśla Paweł Wierzbicki. – Wiele osób pod własnym nazwiskiem czy zdjęciem publikuje teksty rasistowskie. Ostatnio mieliśmy z tym do czynienia przy okazji dyskusji o uchodźcach – przez media społecznościowe przetoczyła się fala hejtu, dlatego doradzałbym dużą ostrożność.

Tego typu wpisy mogą przekreślić szanse danej osoby na stanowisko, o które się ubiega.

– Jeżeli zachowanie czy postawa jakiejś osoby w mediach społecznościowych budzi wiele wątpliwości, to nie angażujemy jej do dalszych etapów rekrutacyjnych – tłumaczy Paweł Wierzbicki.

Rekruterzy nie tylko biorą pod uwagę treści zamieszczane w formie postów czy tweetów, lecz także bacznie obserwują zdjęcia. Kontrowersyjne fotografie nie są więc mile widziane.

– Jeżeli ktoś będzie poprzez zamieszczane fotografie propagował np. twórczość uliczną, która pochwala rasizm albo która godzi w podstawowe zasady etyki, to takie zdjęcie może zablokować kandydata. Nawet jeżeli ktoś wrzuci zdjęcie z imprezy z papierosem czy z butelką, to część firm może nie zaakceptować tego, że ich potencjalny przyszły pracownik tak prezentuje się w sieci, zwłaszcza kiedy ma być np. osobą odpowiedzialną za reprezentowanie firmy na zewnątrz – dodaje Paweł Wierzbicki.

Dokładny research w sieci na temat poglądów kandydata i jego norm etycznych odbywa się zazwyczaj pod koniec procesu rekrutacji, gdy pozostają do wyboru 2–3 osoby. Może więc się okazać, że z powodu kontrowersyjnych internetowych treści, które kandydat firmował swoim nazwiskiem, pracodawca na finalnym etapie rekrutacji nie zdecyduje się złożyć mu oferty zatrudnienia.

Wideo

polecane: Flesz: Więzienie za przekręcanie liczników

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.05.2017, 14:57

Dlaczego w Polsce od 1966 roku jest tak jak w tym wyroku?
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/29331261B9
I w wyroku TK
http://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Sprawa?sprawa=5205&dokument=6584&cid=1#uzasadnienia_czesc_6584_I
I petycja
https://www.petycjeonline.com/list_do_prezesa_polskiej_izby_inynierow_budownictwa

06.01.2017, 15:05

A niech sobie sprawdzają, trudno że mnie nie przyjmą ja się ku... nie będę wstydzić tego co piszę nie chce mi się bawić w uważanie na słownictwo czy coś, bo albo jest ta wolność słowa i wypowiedzi albo nie. Mam być wiecznie podporządkowany państwu w którym od lat się wychowuje ale dać pracy za godne pieniądze to ani rusz.

26.12.2016, 11:38

A admin konkurencyjnego portalu (Karol K.) cenzuruje wątki i posty na forum, w celu wsparcia obecnej władzy centralnej. Ciekawe, czy taka postawa utrudni mu karierę zawodową?

16.11.2016, 18:48

Zupełnie jak w wieluńskiej mafii sądowo-komorniczej...

03.11.2016, 19:34

Poszanowanie prawa,etyka,kultura w sektorze finansowym !!! Najlepszy dowód na brak bogów w świecie realnym .W innym przypadku autorzy tego typu wypowiedzi byliby momentalnie skazani na umieranie w męczarniach.

26.10.2016, 16:21

Pedalsko - lewackie g ó w n o napisało ten niby artykuł. Cmoknijcie mnie w d u p ę je ba ne pedalskie lewaki

12.01.2016, 11:37

Jeżeli krytykowałeś PO nowoczesnego w cwetrze ...to na pewno pracy nie dostaniesz!!!!!

04.01.2016, 17:15

ALE PICERY MYSLICIE ZE O TO TYM ARTYKUŁEM NASTRASZYCIE SPOLECZNOSC?. KAZDY MA PRAWO DO SWOJEJ OPINI. POPATRZCIE NA TYCH Z RZADU JACY ONI SA.

03.01.2016, 17:05

Tak,ale wcześniej załóż kominiarkę,żeby cię później nikt nie rozpoznał;-)

03.01.2016, 10:47

A co mam wyjść na ulicę ? I wyrażać swoje opinie publicznie ?

27.12.2015, 01:40

Coraz mniej coraz

26.12.2015, 20:20

mysle ze pownnismy sie wysrac na te korporporacje niech sobie zatrudnia uchodzcow.................................................................................i zrobia porzadek

21.12.2015, 09:45

W IT, tylko w Łódzkim na jedno miejsce (np. programista) przypada 0.2 kandydata (tak, tak - jest ogromny niedobór kompetentnych ludzi). Życzę więc powodzenia tym wszystkich firmom, które tak bardzo przejmują się wpisami na fejsiku, w znalezieniu pracownika ;-)

20.12.2015, 12:55

Rzecz w tym, że dobre obyczaje i wartości propagowane przez obecne korporacje są biegunowo odmienne od definicji owych atrybutów. Miałem okazję zaobserwować, co znajduje się za fasadą marmurowo, szklaną banków i zapewniam, że konstatacja jest porażająca zarówno pod względem merytorycznym jak i tym co mieści się w kręgu pojęć takich jak dobre obyczaje i wartości. Początkowo nie mogłem w to uwierzyć, co zobaczyłem i usłyszałem a było to już ponad 20 lat temu. Co jest dziś można się tylko domyślać.Spróbujcie zadać pracownikowi banku elementarne pytanie z zakresu podstawowych pojęć. No comment.

19.12.2015, 17:43

Jak pracodawca nie zna się na kreatywności, to znaczy że jego firma nie jest innowacyjna i nie zasługuje na takiego pracownika. Niech zatrudniają gimbusów bez dostępu do internetu będzie im łatwiej. Aloha korporacyjne mamuty :)

12.12.2015, 14:10

W d... mam wasza prace

11.12.2015, 20:28

Każdy, kto popiera niszczenie kultury europejskiej i dziedzictwa europejskiego, powinien być powinien być napiętnowany jak przestępca, a nie hołubiony, wyróżniany i nagradzany, jak sugeruje powyższy artykuł.
Trzeba być pozbawionym rozumu, by nie przewidywać do czego prowadzi zachwianie równowagi i jakie to niesie konsekwencji dla społeczeństw Europy.
"W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponuje kolejny mechanizm przyjmowania uchodźców. Nowy system obejmie uchodźców przebywających w obozach w Turcji. Bruksela nazwała go „dobrowolnym mechanizmem humanitarnego przesiedlania” ... chodzi o przemieszczanie ludzi, którzy znajdują się poza granicami Unii. Poprzedni mechanizm był obowiązkowy, bo dotyczył uchodźców, którzy już znajdują się we Włoszech czy w Grecji. W zasadzie wygląda na to, że Berlin koniecznie chce sprowadzić do Europy uchodźców, tylko teraz chce użyć innej podstawy prawnej - mówi jeden z dyplomatów UE."

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-komisja-europejska-przedstawi-nowy-mechanizm-przyjmowania-uc,nId,1937590

11.12.2015, 17:42

Nastała moda na poprawność i samozachwyt, więc niektóre prymitywne umysły (gdy pozwala im na to zajmowane stanowisko) wprowadzają reżim, wykluczający poglądy niezgodne z najnowszym nurtem. Wszyscy mają być tacy sami, jak z automatu. W efekcie już nie jest istotne czy się jest wybitnym specjalistą w danej dziedzinie, tylko czy się jest młodym, czy się pasuje do teamu i czy się podchodzi do życia kompletnie bezkrytycznie. A przecież świat jest wspaniały właśnie dlatego, że się różnimy, dzięki sprzecznym poglądom następuje rozwój cywilizacyjny, właśnie sprzeczne poglądy uczą REALNEJ TOLERANCJI. Wolność poglądów gwarantuje nam też Konstytucja.
Fakt, że ktoś nie kryje się ze swoim niemodnym światopoglądem nie jest absolutnie niczym złym, pod warunkiem, że robi to w sposób kulturalny, bo to przede wszystkim KULTURA OSOBISTA (lekceważona przez zachwyconych sobą poprawnych poglądowo) świadczy o wartości człowieka, a nie miłość do uchodźców. Bowiem tolerancja nie jest tym samym co ślepa akceptacja. Na koniec proponuję zwrócić uwagę, że osoby broniące uchodźców często piszą komentarze językiem wulgarnym i do "przeciwników" odnoszą się ordynarnie, napastliwie i po chamsku, ale nawet brak kultury (tak jak i poglądy) nie przekłada się na poziom umiejętności delikwenta starającego się o pracę.

11.12.2015, 02:09

Cóż to za pseudo-wiersz nie na temat? Kupy się nie trzyma, ni to biały, ni to z rymami, sensu wypowiedzi zero, no chyba że to twórczość dziecka na zadanie domowe w podstawówce.

10.12.2015, 14:08