Jedna z atrakcji pikniku będą wiejskie przysmaki przygotowane przez gospodynie

Jedna z atrakcji pikniku będą wiejskie przysmaki przygotowane przez gospodynie (© Bartłomiej Ryży)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Malowanie desek do krojenia, nauka kroków krakowiaka czy robienie zabawek ze słomy - to tylko niektóre atrakcje, które proponuje dziś Bemowo. Podczas plenerowej imprezy na placu Kasztelańskim będzie można poznać smaki i zwyczaje Mazowsza. Organizatorzy zapraszają całe rodziny.

- Na zakończenie wakacji chcemy wciągnąć warszawiaków do wspólnej zabawy na ludowo - mówi Agnieszka Palczewska, koordynator wydarzenia. - To również sposób na integrację mieszkańców dzielnicy - dodaje.

Impreza z cyklu Taneczne Kawiarenki zatytułowana "Raz na ludowo" potrwa od godz. 16 do 19. Pod okiem artystów ludowych i Doroty Jareckiej z Państwowego Muzeum Etnograficznego można będzie poznać tradycje mazowieckiej wsi. Na miejscu będzie można spróbować chleba ze smalcem, drożdżowych placków czy domowego kompotu. Uczestnicy imprezy poznają również tajniki receptur, według których nasze babki przyrządzały niezrównane konfitury czy smalec.

Oprócz degustacji tradycyjnych potraw organizatorzy przygotowali miniwarsztaty plastyczne. Będzie można np. pomalować na ludowo deskę do krojenia i drewniane sztućce. Każdy będzie mógł wykonać tradycyjną lalkę ze słomy lub biżuterię z wzorami ludowymi metodą decoupage. Pomogą w tym zaproszeni artyści - ozdabiania naczyń nauczy dekoratorka Alina Pyrak, a jak przygotować biżuterię pokaże artystka Ela "Yoko" Górecka. Materiały zapewniają organizatorzy. Gotowe przedmioty będzie oczywiście można zabrać do domu. Odbędą się także konkursy m.in. w strzelaniu z bata i wiązaniu powrósła. Jury oceni również kolorowe sztućce i deski. I najważniejsze: rozstrzygnięty zostanie konkurs na przyśpiewkę o Bemowie. Organizatorzy przygotowali różne nagrody, m.in. płyty CD.

Taneczne Kawiarenki to także opowieść o tańcu i zaproszenie do oberka, krakowiaka czy chodzonego. Na małej scenie eksperci pokażą kroki, opowiedzą o historii poszczególnych tańców i zachęcą do śpiewania na ludową nutę. Będzie można zanucić do tak znanych melodii, jak "Zasiali górale", "W zielonym gaju ptaszki śpiewają" czy "Krakowiaczek jeden". Zostanie też zorganizowane nietypowe karaoke. Każdy dostanie teksty piosenek i będzie można spróbować swoich sił przy akompaniamencie akordeonu.

- Będziemy tańczyć i śpiewać - zachęca Palczewska. - Całe spotkanie zakończy dożynkowa parada z prawdziwym ludowym wieńcem. Każdy będzie niósł to, co udało mu się podczas imprezy wykonać - dodaje.

Plenerowe spotkanie adresowane jest do wszystkich - dzieci, młodzieży i seniorów. Jest formą poznawania tradycji ziemi mazowieckiej przez zabawę. Wstęp jest wolny.

Każde spotkanie z cyklu Taneczne Kawiarenki to inny taneczny temat przewodni, np. walc, mambo, tango, rock and roll. Do tej pory Kawiarenki gościły już w wielu bemowskich klubach osiedlowych. Teraz ruszają w jesienną podróż.Kawiarenki jesienią

23.09 - Tango ponad wszystko

Klub Spółdzielni Mieszkaniowej "Rozłogi"

21.10 - Twist i Rock and Roll. Wyginam śmiało ciało
Klub Nowy Spółdzielni Mieszkaniowej "Górczewska"

25.11 - Ginger i Fred na Bemowie. Fokstrot i Quick Step
Ośrodek Wychowawczo Profilaktyczny "Michael" przy kościele Matki Bożej Królowej Aniołów.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!