Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maj w Straży Miejskiej

UM Torunia
Zaśmiecanie, niesubordynowani właściciele psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach, wykroczenia w ruchu drogowym, zabezpieczanie imprez masowych, szkolenia i bezpłatne badania alko testem – miedzy innymi tym w maju zajmowali się toruńscy Strażnicy Miejscy.

Zaśmiecanie, niesubordynowani właściciele psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach, wykroczenia w ruchu drogowym, zabezpieczanie imprez masowych, szkolenia i bezpłatne badania alko testem – miedzy innymi tym w maju zajmowali się toruńscy Strażnicy Miejscy.

W maju Straż Miejska  wystawiła do służby 717 samodzielnych patroli strażników (1.434 funkcjonariuszy) oraz 136 patroli wspólnych z Policją. Ponadto - w związku z podpisaniem porozumienia o wzajemnej współpracy w zakresie realizacji wspólnych działań kontrolno- prewencyjnych z Izbą Celną - wystawiono 18 patroli wspólnych z celnikami. Ich głównym zadaniem było eliminowanie np. nielegalnego handlu wyrobami nikotynowymi i alkoholowymi bez polskich znaków akcyzowych, a także gier hazardowych.

W trakcie pełnienia służb prewencyjno-interwencyjnych, przeprowadzania systematycznych kontroli miejsc zagrożonych i realizacji powierzonych zadań strażnicy miejscy wyegitymowali 2.550 sprawców naruszeń prawa oraz przeprowadzili 2.421 interwencji. 66,4 % zostało podjętych z inicjatywy samych strażników, natomiast pozostałe 33,6 % wynikło ze zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców.

1.209 interwencji miało charakter porządkowy, głównie związany z zaśmiecaniem miejsc publicznych, nieprzestrzeganiem obowiązków właścicieli psów, z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązku utrzymaniu posesji w czystości, paleniem wyrobów nikotynowych w miejscach zabronionych np. pod wiatami MZK i placach zabaw dla dzieci oraz ze spożywaniem alkoholu w miejscu zakazanym. 877 interwencje dotyczyły wykroczeń w ruchu drogowym. Wynikały one głównie z 749 zgłoszeń przyjętych od mieszkańców z prośbą o zainterweniowanie (59,3 % sprawców wykroczeń zostało pouczonych).

130 interwencji dotyczyło wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej, tzn. nieobyczajnych wybryków oraz używania w miejscach publicznych wulgaryzmów. 111 razy funkcjonariusze interweniowali związku z bezpieczeństwem osób i mienia, np. z zakłócaniem ładu i porządku publicznego czy natarczywym żebractwem. Ponadto 453 strażników miejskich zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym gród Kopernika podczas zabezpieczeń 93 imprez o charakterze masowym.

W wyniku podjętych interwencji toruńscy strażnicy miejscy zatrzymali łącznie 94 sprawców wykroczeń i przestępstw.

W związku z rozpoczętym sezonem turystycznym Straż Miejska rozpoczęła akcję „Bezpieczna Strefa Turystyczna”. Dodatkowe siły patrolujące rejon starówki  szczególną uwagę zwracają na osoby dokonujące kradzieży, rozbojów oraz zakłócające ład i porządek publiczny. Specjalnym nadzorem zostały również objęte ławeczki usytuowane na terenie zespołu staromiejskiego. Patrole mają także ulotki dla turystów. To wspólna inicjatywa Straży Miejskie i Biura Toruńskiego Centrum Miasta, które chcą pomóc gościom grodu Kopernika poruszać się bezpiecznie po naszym mieście. Informacje na ulotce podane są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka Zespołu Staromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dla niepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektami użyteczności publicznej.  Ponadto podano także kilka rad, jak strzec się przed złodziejami, a także ważne telefony alarmowe oraz do Informacji Turystycznej.

- Rozpoczęliśmy również wspólne z policją służby na wodzie. Patrole wodne składające się z funkcjonariuszy z uprawnieniami ratowników wodnych czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców Torunia od strony rzeki podczas odbywających się na Bulwarze Filadelfijskim imprez o charakterze masowym. Strażnicy - ratownicy wyposażeni są m.in. w lornetki, dzięki którym obserwują brzeg i koryto rzeki oraz megafon, który używany jest podczas podejmowania interwencji w stosunku do osób przebywających na lądzie. Od strony lądu wspiera ich patrol rowerowy Straży Miejskiej. Ten kontroluje nabrzeże. Obie jednostki, wodna i lądowa, mają ze sobą stałą łączność, co pozwala im szybko reagować w sytuacjach niebezpiecznych - mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz.

Z początkiem maja Straż Miejska udostępniła kierowcom możliwość pomiaru stanu trzeźwości za pomocą alkotestu. Realizowane działania mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także wspierać walkę z nietrzeźwymi kierowcami.

W maju funkcjonariusze zorganizowali też kolejny kurs samoobrony dla kobiet. Tym razem szkoleniem zostały objęte panie z osiedla Rubinkowo. Łącznie w zajęciach (realizowanych wspólnie z Radą Okręgu Rubinkowo)  udział bierze 40 kobiet. Strażnicy przeprowadzili również szkolenie z Child Groomingu. Jego głównym celem było zapoznanie opiekunów ze zjawiskiem groomingu polegającym na uwodzeniu dzieci do 15 roku życia przez internet, z jego wieloetapowym przebiegiem, sposobami działań pedofilów oraz z innymi formami wykorzystania seksualnego za pomocą sieci z uwzględnieniem aspektu prawnego i psychologicznego. Podczas spotkania zostały omówione ryzykowne zachowania młodych internautów. Ważnym elementem szkolenia było uświadomienie rodzicom, kto najczęściej staje się ofiarą cyberprzestępców i jakie rozwiązania mogą ograniczyć ryzyko występowania przestępstw wirtualnych.

Także w maju prawie 230 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów Wyższej Szkoły Bankowej wzięło dział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jej organizatorami było Koło Naukowe Ubezpieczeń Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz Zespół ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Toruniu. Celem konferencji było pokazanie, w jaki sposób konsekwencje wypadków drogowych wpływają na różne płaszczyzny naszego życia. Oprócz zajęć teoretycznych zrealizowany został także panel praktyczny, w ramach którego uczestnicy mogli spróbować swoich sił na symulatorze jazdy oraz wziąć udział w nauce pomocy przedmedycznej.

- Prowadziliśmy także działania edukacyjno-profilaktyczne w toruńskich placówkach oświatowych. Łącznie zrealizowaliśmy osiem autorskich programów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa skierowanych do uczniów, trzy do rodziców oraz jeden dla nauczycieli - wylicza Jarosław Paralusz. - Koordynatorzy ds. profilaktyki wzięli również udział w czterech festynach rodzinnych, w trakcie których nasze stoisko odwiedziło ponad 2 tysiące osób. Z początkiem maja 2014 roku toruńska Straż Miejska udostępniła kierowcom możliwość pomiaru stanu trzeźwości za pomocą alkotestu. Realizowane działania mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także wspierać walkę z nietrzeźwymi kierowcami.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto