Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makieta śluzy trapezowej

Redakcja
Ponad sześć miesięcy potrzebowali modelarze, by wykonać makietę śluzy trapezowej wraz z okolicznymi zabudowaniami. Z kominów unosi się dym, wrota śluzy są ruchome, poziom wody w komorze podnosi się i obniża. Wszystko jest sterowane elektrycznie.

Makieta ukazuje bydgoską śluzę trapezową i zabudowania portowe z końca XIX w. położone pomiędzy współczesnymi ul. Marcinkowskiego, Grottgera i Focha. Makieta w skali 1:100 o wymiarach 2,3 na 1,6 m znajduje się w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Nowogrodzkiej 3.

Makieta robi ogromne wrażenie dbałością o detale. Budynki, ulice, płoty są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Autorzy zadbali nawet o bruk i granitowe płyty chodnikowe w ciągu ul. Grottgera czy drewniane detale więźby dachowej w budynkach.

Oglądając makietę, można dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działała skomplikowana budowla hydrotechniczna. Wrota górne i dolne śluzy są ruchome. Poziom wody (została wykonana ze specjalnej żywicy imitującej wodę) w komorze obniża się i podnosi. Słychać szum wody dochodzący z głośników, a z kominów nad czterema budynkami wydobywa się dym. Wszystko sterowane elektronicznie.

Docelowo na makiecie pojawią się postacie i kolejne barki, takie jak pierwsza z nich autorstwa Łukasza Kurzaja, który jest jednym z modelarzy pracujących nad projektem. Pierwsza barka to tzw. berlinka, o masie załadunku około 300 ton. Takie barki były holowane przez holowniki lub ludzi trudniących się burłaczeniem, czasami poruszały się za pomocą żagla na Kanale Bydgoskim. Model jednostki tak jak i całej makiety jest wykonany w skali 1:100.

Makieta kosztowała około 10 tys. zł, i powstała w ramach projektu finansowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Makieta na pewno nie miałaby szans powstać bez olbrzymiego poświęcenia Roberta Grochowskiego oraz wsparcia modelarzy i życzliwych osób.

Makieta bydgoskiej śluzy trapezowej powstała dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz Bydgoskiego Węzła Wodnego. Kwerenda historyczna, opracowanie komputerowe i wykonanie: Robert Grochowski, Karolina Grochowska, Jarosław Butkiewicz. W budowie makiety brali udział bydgoscy modelarze: Łukasz Kurzaj, Dawid Kawałek i Sławomir Lewan. Cięcie laserowe, pomoc i doradztwo techniczne - Maison-Laser, wydruk folii na budynki - Diamond Poligrafia.

Więcej zdjęć autorstwa Macieja Kuleszy można znaleźć TUTAJ.

Bezpieczne ferie w powiecie zambrowskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Makieta śluzy trapezowej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto