Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malta Festival bez „Golgota Picnic”. Spektakl odwołany po protestach

wiadomosci24.pl
"Golgota Picnic" Rodrigo Garcii miał zostać pokazany 27 i 28 czerwca w ramach Malta Festival Poznań. Został odwołany po protestach duchownych. Przedstawienia bronili m. in. Agnieszka Holland i A.P. Kaczmarek.

Od kilku dni przeciwko spektaklowi protestowali duchowni oraz środowiska prawicowe, domagając się jego usunięcia z programu Malta Festival w związku z bluźnierczymi treściami. Na 27 czerwca jego przeciwnicy zapowiedzieli nawet manifestację, która mogłaby zgromadzić ok. 30 tys. uczestników.

W tej sytuacji, dyrektor Malta Festival Michał Merczyński podjął decyzję o odwołaniu spektaklu "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania".

Sztuka "Golgota Picnic" pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech oraz we Francji, gdzie protestowały środowiska chrześcijańskie.

"Rodrigo García w każdym ze swoich teksów i budowanych w oparciu o nie spektakli proponuje pesymistyczą, często szokującą diagnozę rzeczywistości oraz nas samych, aktywnie ją współtworzących. Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera – pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii – od Francisco Goi do Rubensa – reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem" - można przeczytać w opisie spektaklu na stronie Malta Festival.

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki uznał, że "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie". Dodał też, że spektakl obfituje w lubieżne sceny, pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy, a występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej.

Kilka dni temu pojawiły się też głosy obrońców spektaklu Argentyńczyka. List otwarty przygotowali przedstawiciele świata kultury, a wśród 225 osób, które podpisały list, są m. in.: laureat Literackiej Nagrody Nobla John Maxwell Coetzee, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland oraz dyrektor Transatlantyk Festival Poznań Jan A.P. Kaczmarek.
Cały materiał zobacz na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto