Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały Powstaniec na sprzedaż. Oryginał słynnej rzeźby wystawiony na aukcji w Warszawie. Ile będzie kosztował?

Redakcja
Mały Powstaniec na sprzedaż. Oryginał słynnej rzeźby wystawiony na aukcji w Warszawie. Ile będzie kosztował?
Mały Powstaniec na sprzedaż. Oryginał słynnej rzeźby wystawiony na aukcji w Warszawie. Ile będzie kosztował? Paweł Wiśniewski
Pomnik Małego Powstańca to symbol Warszawy. Słynny postument stoi przy murze starego miasta. Oryginał został właśnie wystawiony na sprzedaż. Nie oznacza to jednak, że pomnik zniknie z Warszawy. Dalsza część artykułu poniżej.

Symbol Warszawy, Pomnik Małego Powstańca, stoi dziś dumnie na murach starego miasta. Obowiązkowy punkt wycieczek o mały włos nigdy nie stanąłby w tym miejscu. Rzeźba powstała tuż po wojnie, w 1946 roku, jednak wcale nie z przeznaczeniem na pomnik.

Jerzy Jarnuszkiewicz, wybitny rzeźbiarz, wtedy student ASP, zaprojektował Małego Powstańca (pierwotna nazwa „Dziecko-bohater”) na potrzeby konkursu Ministerstwa Kultury upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Dostał wyróżnienie. Projekt schował jednak na ponad 30 lat do szuflady.

- Pierwotnie artysta nie projektował Małego Powstańca jako rzeźby pomnikowej. Miała być to mała figurka - tłumaczy Karolina Łuźniak-Marchlewska, antykwariusz z domu aukcyjnego Desa Unicum. - W latach 80. pojawił się pomysł, żeby tę rzeźbę odlać w większej skali. Był to zryw harcerzy, którzy chcieli upamiętnić Powstanie – dodaje.

Po lewej oryginał, po prawej pomnik ze starego miasta

Pomnik stanął przy ul. Podwale i z miejsca stał się atrakcją turystyczną. Co ciekawe, kilka lat wcześniej toczył się wielki bój o autorstwo rzeźby. Sprawa trafiła do sądu i w 1979 roku ostatecznie uznano, że stworzył ją Jerzy Jarnuszkiewicz. Artysta przekazał całą swoją dokumentacje – nieodpłatnie – harcerzom. Zebrali oni fundusze i odlali pomnik w zakładach im. Nowotki na Woli.

Dziś oryginał, czyli rzeźba z 1946 roku, na podstawie której powstał słynny pomnik, została wystawiona na sprzedaż. Jest mniejsza niż pomnik ze starego miasta, ma 33 cm wysokości. Została wykonana z gipsu malowanego i oparta na metalowym stelażu.

Z prywatnej kolekcji trafiał do domu aukcyjnego Desa Unicum. Od 28 sierpnia można ją oglądać w galerii na poziomie -1 (ul. Piękna 1A, wstęp wolny). Licytację przewidziano na 6 września. - Myślimy, że rzeźba powinna osiągnąć cenę od 20 do 30 tys. złotych. To projekt wpisujący się w bogatą historię naszego miasta – wyjaśnia Łuźniak-Marchlewska. W ramach aukcji licytowane będą także obrazy współczesne (m.in. Edwarda Dwurnika), warszawskie srebro z zakładów rzemieślniczych, a także redukcje pomnika Zygmunta ze starego miasta oraz Pomnika Lotnika.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto