Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małżeństwa jednopłciowe nie są zabronione przez Konstytucję. Przełomowy wyrok sądu w Warszawie

PM
Łukasz Kowalski/zdj. ilustracyjne - Parada Równości 2018 w Warszawie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał ważne orzeczenie. Wynika z niego, że Konstytucja RP nie zabrania zawierania małżeństw jednopłciowych, a jedynie nie ma w niej przepisów, które na zawieranie takich związków oficjalnie pozwalają. O transkrypcję aktu małżeństwa jednopłciowego na polskie prawo walczą Jakub i Dawid - para homoseksualistów, która wzięła ślub w Portugalii. Dalsza część artykułu poniżej.

Małżeństwa jednopłciowe nie są zabronione przez Konstytucję. Przełomowy wyrok sądu w Warszawie

Ważna dla orzecznictwa w Polsce uzasadnienie zostało wydane przez WSA w Warszawie w poniedziałek 11 lutego. Do tej pory artykuł 18 Konstytucji odczytywano, jako wskazanie, że małżeństwo w Polsce może stworzyć jedynie para składająca się z kobiety i mężczyzny. Jakub i Dawid, którzy czynią starania o transkrypcję ich aktu małżeństwa na polskie prawo i uznanie ich związku jako oficjalnego w Polsce, inaczej interpretowali ten przepis i zwrócili się z tą sprawą do WSA.

W uzasadnieniu wyroku można przeczytać, że " Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod opieką i ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem Sądu zgodzić można się ze Skarżącymi, iż z powyższej zasady konstytucyjnej wynika nie tyle konstytucyjne rozumienie instytucji małżeństwa, co gwarancja objęcia szczególną ochroną i opieką państwa instytucji małżeństwa, ale tylko w założeniu, że chodzi o związek mężczyzny i kobiety"

Parada Równości 2018 Warszawa. Szli pod hasłem: "Przywrócimy Warszawie tęczę" [ZDJĘCIA]

Parada Równości, Warszawa 2019. Najbardziej kolorowy marsz p...

Z tej części uzasadnienia wynika, że Konstytucja nie definiuje małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W dalszej części uzasadnienia pojawia się kolejne wyjaśnienie.

Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana. Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu.

Teraz Jakub i Dawid, którzy są reprezentowani przez radcę prawnego Adama Kuczyńskiego, wniosą skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Bez względu na treść przełomowego wyroku, w Polsce nie jest stosowane prawo precedensu. To oznacza, że przy braku odpowiednich przepisów, małżeństwo skarżącej pary nie będzie mogło być uznane przez polskie prawo.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto