Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandaty za parkowanie, Warszawa. ZDM ujawnił 335 tysięcy przypadków nielegalnego parkowania. Winą zbyt niskie mandaty?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Mandaty za parkowanie, Warszawa. Zarząd Dróg Miejskich podał, że „ujawnił” 335 tysięcy przypadków parkowania bez opłat. To ogromna liczba, choć skala procederu jest jeszcze większa. Wynika to prawdopodobnie ze zbyt niskiej opłaty za nielegalny postój. Mandat to jedynie 50 złotych.

Płatne parkowanie w Warszawie - opłaty za niskie?

Bój o parkowanie w centrum trwa od lat. Aktywiści zarzucają miastu „samochodozę”, czyli preferowanie samochodów w Śródmieściu. Kierowcy chcieliby więcej miejsc parkingowych, a wiceprezydent Soszyński – odpowiedzialny za tę kwestię – staje w rozkroku. - Każdy uczestnik ruchu jest dla nas tak samo ważny – mówił zimą w rozmowie z nami zapewniając, że nie chce ograniczyć przywilejów kierowców, ani proponować radykalnych rozwiązań. Parkingów ma być zatem więcej.

W Warszawie jest już ok. 30 tysięcy miejsc w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Miasto rocznie zarabia na tym mniej więcej sto milionów złotych. Niby dużo, choć kierowcy regularnie łamią przepisy SPPN i za parkowanie zwyczajnie nie płacą.

„Warto odnotować, że w 2018 r. pracownicy ZDM ujawnili ponad 335 tys. przypadków parkowania bez opłaty na ulicach będących częścią SPPN” - podaje ratusz w Raporcie o stanie miasta, który został niedawno upubliczniony. To ogromne liczby!

Opłaty za parkowanie, Warszawa. Za brak biletu parkingowego ...

A przecież kontrolerzy ZDM – których jest 50 – nie mają możliwości, żeby sprawdzić wszystkie samochody parkujące w Warszawie. Według danych urzędnikach dziennie przez SPPN przewija się 120 tysięcy aut.

Dochodzi do takiej patologicznej sytuacji, że kierowcom „opłaca się” nie płacić niż płacić – ubolewa Karolina Gałecka z ZDM. - Bardzo często nieuczciwi kierowcy wychodzą z założenia, że nawet jeśli raz w miesiącu otrzymają opłatę dodatkową to wyjedzie im taniej – dodaje.

Wszystko przez stawkę za mandat (a właściwie opłatę dodatkową), która wynosi jedynie 50 złotych. Przykładowo, bilet za parkowanie przez cały dzień (w godzinach 8-18) kosztuje 36,8 zł. Nieuczciwi kierowcy wykorzystują zatem braki wśród kontrolerów.

- Kontrolujemy codziennie w godzinach działania strefy. Niestety pięćdziesięciu kontrolerów to jest stanowczo za mało. Dlatego pracujemy nad systemem e-kontroli – tłumaczy Gałecka. W skrócie chodzi o to, żeby zamiast pieszych patroli jeździły specjalne samochody z kamerami. Zeskanują numer rejestracyjny i sprawdzą w bazie czy kierowca zapłacił za parkowanie. Jeden samochód ma taką samą skuteczność działania jak pięć patroli pieszych.

Obecnie trwa przetarg na system e-parkowania. Zgłosiło się osiem firm, które chcą wdrożyć takie rozwiązanie w Warszawie. Poza karaniem nieuczciwych kierowców system będzie umożliwiają lepsze wykorzystanie miejsc. Poprzez aplikację łatwiej znajdziemy miejsce w centrum. Nie będzie też mandatów chowanych przez kontrolerów za wycieraczkę.

Czy to wystarczy? Mieszkańcy zwracają uwagę na niską kwotę nie tylko mandatu (przykładowo za brak biletu w autobusie płacimy aż 266 zł), ale także parkingo-godziny. Za pierwsze 60 minut płacimy jedynie 3 złote, za kolejne niewiele więcej.

Rozwiązaniem mogłoby być podwyższenie stawek. Dzięki temu mniej regularnych kierowców, dojeżdżających od poniedziałku do piątku, decydowałoby się na samochód. We wrześniu wchodzi w życie znowelizowana ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, która umożliwia podniesienie opłat. To jest już jednak w kompetencji Rady Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto