Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maratonem po problemie

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
16 i 17 maja stowarzyszenie Niebieska Linia organizuje maraton terapeutyczny. Rozmawiamy z Tomaszem Majewskim, który go poprowadzi.

Marta Chowaniec: Przygotowują Państwo maraton terapeutyczny. Na czym on polega?

Tomasz Majewski: Są to dwudniowe zajęcia grupowe, w większości warsztaty, na które przychodzą różni ludzie z różnymi problemami, takimi jak: trudności rodzinne, zawodowe, relacje z innymi ludźmi, lęk, samotność.

Proszę nakreślić obraz takich spotkań.

Uczestnicy maratonu terapeutycznego spotykają się, aby przez dwa dni pracować nad realizacją swoich indywidualnych celów. Pomagam je ustalić. Są różne. Ktoś chce być bardziej śmiały po to, aby zmienić pracę, ktoś inny chce być trzeźwy, aby utrzymać relacje z partnerem, ktoś jeszcze inny chce być bardziej konsekwentny, aby skończyć studia, a jeszcze inny pozbyć się lęków, aby móc funkcjonować w grupie znajomych. Podczas maratonu pracuje się zarówno indywidualnie jak i grupowo. Grupa daje szansę  przyjrzenia się sytuacji z różnych perspektyw, wymiany doświadczeń i opinii.

Czy każdy może przyjść na maraton?

Tak, poza osobami nieletnimi oraz tymi, które pozostają ze sobą w bliskich relacjach, np. mąż i żona. Jeśli chodzi o wiek, nie ma to żadnego znaczenia, na nasze maratony przychodzą osoby w wieku od lat 18 do 80. Przekrój zawodowy też jest różny, ale to też jest plus, bo korzystamy z różnych doświadczeń.

Maraton zawsze przynosi zamierzony cel?

Oczywiście gwarancji nie ma. Maraton terapeutyczny jest jedną z propozycji pracy. Czasami ktoś przychodzi po raz pierwszy i zauważa, że taka forma pracy mu odpowiada. Ktoś inny stwierdza, że jest odwrotnie. Warto powiedzieć o metodzie pracy, gdyż kładzie ona mniejszy nacisk na rozwiązanie problemu - co może wydawać się dziwne, przecież psycholog jest od „rozwiązywania problemów”- a bardziej koncentruje się na szukaniu korzystnych rozwiązań w sytuacji, w jakiej ktoś się znalazł. Nie analizujemy, jak doszło do powstania problemu, tylko co będzie działo się w życiu po jego rozwiązaniu.To jest metoda pracy charakterystyczna dla naszego ośrodka.

Jaka jest koszt udziału w maratonie i ile osób może wziąć w nim udział? **

W maratonie bierze udział około 16 osób. Jest bezpłatny i organizujemy go zwykle dwa razy w roku. Najbliższy odbędzie sie w dniach 16-17 maja. Na co dzień natomiast oferujemy różnego rodzaju formy pracy, takie jak psychoterapia, poradnictwo, grupy, warsztaty.


Tomasz Majewski - mgr psychologii klinicznej, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia". Ukończył I i II stopień szkolenia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (CTSR). Konsultant Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto