Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Sołtys - "Szalony Wózkowicz" - zmienia oblicze Warszawy

Barbara Posel
"Szalony wózkowicz" działa cuda
"Szalony wózkowicz" działa cuda fot. materiały prasowe
Mężczyzna znany jako "Szalony Wózkowicz" namówił właścicieli lokali do zakupu przenośnych ramp, które umożliwiają wejście osobom niepełnosprawnym. Pierwsza taka rampa została zakupiona przez klubokawiarnię Nowy Wspaniały Świat. Wystarczy nacisnąć przycisk z sygnaturą dzwonka i po chwili zjawia się pracownik lokalu, by w ciągu paru sekund rozłożyć metalową rampę na schodkach. To wszystko wystarczy, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła samodzielnie wjechać do lokalu.

Trakt Królewski w Warszawie to miejsce zabytkowe, dlatego na jakąkolwiek przebudowę lokalu mieszczącego się przy nim potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. W praktyce okazuje się to prawie niemożliwe. Przenośna rampa jest więc rozwiązaniem idealnym, gdyż omija potrzebę ingerencji w strukturę budynku. Poza tym jest tania - jej koszt to ok. 350 zł. - Jesteśmy trochę bardziej czuli na takie rzeczy, bo sami angażujemy się w różne inicjatywy. Staramy się kształtować świadomą postawę obywatelską - wyjaśnia Piotr Roszewski, menedżer Nowego Wspaniałego Światu.

Marek Sołtys w kwietniu tego roku zaczął odwiedzać lokale przy Trakcie Królewskim i namawiać ich właścicieli lub pracowników do wypełnienia ankiet na temat ewentualnego zakupu przez nich ramp. Chciał umożliwić osobom poruszającym się na wózku zjedzenie obiadu czy wypicia kawy w reprezentatywnej części Warszawy. - W Polsce obecny jest wizerunek osoby poruszającej się na wózku jako niezaradnej życiowo, a ja chcę zaproponować nowy, pozytywny wizerunek. Chcę przedstawić takie osoby jako aktywne, z pomysłem, np. grające w rugby czy śpiewające - wyjaśnia Marek Sołtys.

Menedżerowie lokali przy Trakcie Królewskim zachwalają jego pomysł. - Bardzo fajnie, że pojawił się ktoś, kto potrafi coś ruszyć. Sami mamy stałego gościa - starszego pana na wózku - który raz w tygodniu odwiedza naszą restaurację, by napić się kawy - mówi Anna Kuchniewska, menedżer restauracji Ceprownia. Osoby poruszające się na wózku mogą też bez problemu zjeść obiad w restauracji The Place Sushi czy wypić kawę w Starbucks, a ponad 30 lokali przy Trakcie Królewskim zapowiedziało chęć zakupu ramp, które mają pojawić się lada moment. Niestety, wciąż wielu menedżerów lokali nie widzi potrzeby zakupu rampy. Tłumaczą, że jest to zbyt duży wydatek lub że ich lokal nie ma możliwości jej zakupu. Menedżer W Biegu Cafe twierdzi, że będzie to utrudnione ze względu na to, że jego restauracja jest częścią sieci i wszystkie ustalenia powinny być wspólne dla każdego lokalu. Innym problemem jest dostosowanie całego lokalu do potrzeb osób poruszających się na wózkach, np. toalet. Wiele kawiarni znajdujących się przy Trakcie Królewskim dysponuje zbyt małymi pomieszczeniami, by zamontować w nich poręcz albo wjechać tam wózkiem. Pole działania dla "szalonego wózkowicza" pozostaje więc szerokie.

Więcej informacji na stronie Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza: www.tpsw.pl. Tam też można zobaczyć, z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marek Sołtys - "Szalony Wózkowicz" - zmienia oblicze Warszawy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto