marsz 11 listopada

marsz 11 listopada warszawa policja (© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W KGP i KSP trwają przygotowania do zabezpieczenia manifestacji, które zostaną zorganizowane w Warszawie 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości. Policjanci zapewniają o chęci współpracy z organizatorami zgromadzeń.

Marsz 11 listopada. Policja już przygotowuje się do zabezpieczenia manifestacji- Wszystkim powinno zależeć na tym, aby te manifestacje, które odbędą się 11 listopada, przebiegły spokojnie. W komendzie głównej i komendzie stołecznej działa już zespół ludzi, którzy pracują nad przygotowaniem planów zabezpieczenia tych zgromadzeń – powiedział rzecznik komendanta głównego Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, pełnego planu jeszcze nie ma, bo i nie wiadomo na razie ile będzie manifestacji, o której godzinie wyruszą i jakimi trasami. - Przygotowujemy w tym momencie główne założenia zabezpieczeń, o szczegółach będziemy mogli mówić dopiero, kiedy będziemy wiedzieć, ile zgromadzeń będziemy zabezpieczać – zaznaczył rzecznik.

Już teraz wiadomo jednak, że - podobnie jak w latach ubiegłych - stołeczną policję wspomagać będą funkcjonariusze z innych komend wojewódzkich. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli ratusza, MSW i policji. Wzięły w nim udział m.in. minister SW Teresa Piotrowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, a także komendanci: główny Marek Działoszyński i stołeczny Michał Domaradzki. Tematem były działania miasta i służb związane z przygotowaniem do zabezpieczenia obchodów 11 listopada.

- Chodzi o to, żeby było spokojnie, bez incydentów. To święto generuje różne emocje, u różnych osób. My, jako policja, w przypadku zgromadzeń musimy zadbać o to, by nie doszło do konfrontacji różnych grup. A więc m.in. zabezpieczyć miejsca newralgiczne przy trasach przemarszu osób o różnych poglądach – zaznaczył Sokołowski.

Jak dodał, chodzi też o to, by manifestacje był jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców stolicy.

W poniedziałek zgłoszony został Marsz Niepodległości. Organizatorzy poinformowali, że tegoroczna trasa zostanie zmodyfikowana w stosunku do tych z lat ubiegłych, i manifestacja ominie m.in. "Tęczę" na placu Zbawiciela i ambasadę rosyjską. Wyruszy z Ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na Kamionek, pod obelisk upamiętniający Romana Dmowskiego. Według organizatorów w marszu weźmie od 50 do 100 tys. osób.

Zobacz także: Mecz Polska Niemcy. Pseudokibice usłyszeli wyroki

W ubiegłym roku podczas Marszu Niepodległości podpalono m.in. budkę strażniczą przed ambasadą rosyjską oraz instalację "Tęcza" na pl. Zbawiciela, doszło też do burd przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i Wilczej. W związku z incydentami zatrzymanych zostało 74 osoby.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!