Marsz Niepodległości 2018. Relacja na żywo, trasa. Zdjęcia z marszu

Marsz Niepodległości 2018 przejdzie przez Warszawę 11 listopada. Środowiska narodowe przejdą razem z Prezydentem RP pod hasłem "Dla Ciebie Polsko". Przygotowujemy relację na żywo z tego wydarzenia. W artykule znajdziecie zdjęcia z trasy marszu, wideo, a także wszystkie informacje o przebiegu jubileuszowego biało-czerwonego Marszu Niepodległości. Dalsza część artykułu poniżej.
 Polska Press: Szymon Starnawski, Marek Szawdyn, naszemiasto.pl

Marsz Niepodległości 2018: relacja na żywo

Podsumowanie: W marszu "Dla Ciebie Polsko", który był hybrydą Marszu Niepodległości i Marszu pod patronatem Prezydenta RP wzięło udział ok. 200 tys. osób (dane MSWiA). De facto pochód podzielono na pół. W pierwszej części szło wojsko oraz politycy - z Andrzejem Dudą na czele. Następnie po kilkusetmetrowej przerwie rozpoczął się pochód środowisk narodowych pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Za nimi maszerowali mieszkańcy Warszawy i okolicznych miast. Ostatnie osoby wystartowały ok. godz. 17:30. Jak donosi nasz reporter, osoby czekające przy rondzie Dmowskiego były niezadowolone z takiego przebiegu sytuacji.

Trzeba jednak przyznać, że służby stanęły na wysokości zdania. Nie odnotowano żadnego poważniejszego incydentu. Policja ochroniła również grupę z napisem "Konstytucja" wyraźnie sprzeciwiającej się maszerującym narodowcom. Nie było widać również żadnych transparentów z treścią faszystowską czy obrażającą inne osoby.

Zobacz też:

- Kontrmanifestacja do Marszu Niepodległości: Obywatele RP, KOD i Strajk Kobiet
- Niesamowite zdjęcia Marszu Niepodległości. 200 tys. uczestników widzianych z góry
- Eldo i O.S.T.R. na stulecie odzyskania niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

19:00 Marsz przebiegł spokojnie - donosi MSWiA. "ABW wspólnie z Policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości" - poinformowało ministerstwo. Zostały one zatrzymane jeszcze przed rozpoczęciem marszu. Służby uniemożliwiły również rozpoczęcie koncertu skrajnie prawicowych zespołów muzycznych, który miał odbyć się w Warszawie.

18:30 Pochód prawdopodobnie się przeciągnie. Ostatni uczestnicy maszerują jeszcze mostem Poniatowskiego. Trzeba docenić działanie służb, ponieważ nie odnotowaliśmy żadnych transparentów, które byłoby niezgodne z prawem.

18:00 Marsz powinien zakończyć się o godz. 18:45. Obyło się bez poważniejszych incydentów. Przypomnijmy, że o godz. 19 rozpocznie się koncert na błoniach Stadionu Narodowego organizowany przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Wystąpią: BASTI, Irydion, Sova, Royal age, Egon, Huzar, 5tka.

17:30 - Tłum maszeruje w ciszy mostem Poniatowskiego, wciąż palone są race. Widoczne są wyłącznie biało-czerwone flagi. Wszechobecny huk petard - tłumaczy nasz reporter. Na ulicy pozostaje ogromna ilość pozostałości po racach. Służby miały będą miała sporo roboty.

17:06 - Trwa pokaz pirotechniczny na moście Poniatowskiego, nad całym mostem zapanowała czerwona poświata - donosi nasz reporter.

17:00 Polityków nie ma już w marszu. Tymczasem dopiero teraz ostatni uczestnicy opuścili rondo Dmowskiego. Przypomnijmy, w wydarzeniu - zdaniem MSWiA - bierze udział ok. 200 tys. osób.

16:50 "W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa – szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP" - przekazało nam MSWiA.

16:45 "Duma, duma, narodowa duma" i "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski" śpiewane przez uczestników marszu. „Zakaz pedałowania” skandowane przez czoło marszu Młodzieży Wszechpolskiej. Dodajmy, że część uczestników nie wystartowała jeszcze z ronda Dmowskiego.

16:30 W Marszu Narodowców, który zatrzymał się przez Muzeum Narodowym pojawiają się transparenty z symbolami religijnymi - Jezusem i Maryją. Tymczasem czoło Marszu pod patronatem Prezydenta jest już przy rondzie Waszyngtona. Tam oficjele odłączą się od pochodu.

16:18 Według wstępnych szacunków MSWiA w marszu bierze udział ok. 200 tys. osób. To największa manifestacja w ostatnich latach. - Kordon wojska i policji ochrania garstkę ludzi zgromadzonych pod flaga „Konstytucja” - donosi nasz reporter. Grupa znajduje się na wysokości ul. Smolnej.

16:10 "Honor, wiara, nacjonalizm" skanduje młodzież wszechpolska. Ulica jest czerwona od rac. „PiS-PO - nie poszło” skanduje czoło marszu środowisk narodowych. Spod ronda Waszyngtona, w kierunku czoła marszu rusza kilkanaście furgonetek policyjnych.

16:00 W grupie są też środowiska narodowe z Włoch. Słychać huk petard. W części Marszu Niepodległości (z tyłu) widać gruby kibiców z całej Polski z symbolami klubowymi. - I am a patriot, not a facist - hasło wypisane markerem na fladze polski trzymanej przez uczestnika marszu - donosi nasz reporter. - Tymczasem meldują się przedstawiciele Solidarności - ich flagi również powiewają wśród flag biało czerwonych - dodaje.

15:50 Obydwa marsze zatrzymały się. Marsz Prezydencki stoi na Moście Poniatowskiego, Marsz Narodowców jest w okolicach ronda de Gaullea'a. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - skandują narodowcy.

15:32 Wojsko, które otwiera marsz "Dla Ciebie Polsko" jest już przy rondzie Waszyngtona. Z głośników słychać "Rotę". Ulicą jadą rosomaki, quady i transportery opancerzone. - Dziękujemy tym, dzięki którym jesteśmy wolni - słychać z głośników.

15:25 Dopiero teraz wystartował marsz środowisk narodowych spod ronda Dmowskiego. Mimo, że miała być jedna manifestacja służby oddzieliły pochody. Między kolumną z Prezydentem RP a kolumną dawnego Marszu Niepodległości jest kilkaset metrów różnicy.

15:19 „Pierwsza brygada” rozbrzmiewa z głośników ustawionych na rondzie De Gaulle'a. Czoło marszu jest na wysokości palmy. Z drugiej strony nie wszyscy jeszcze ruszyli spod ronda Dmowskiego. Pochód ciągnie się przez ponad kilometr. Przemarsz został nieco podzielony, w pierwszej części idą oficjele i strona rządowa, za nimi - oddzieleni żandarmerią - maszerują środowiska narodowe, a dalej pozostali uczestnicy dawnego Marszu Niepodległości, który - przypomnijmy połączył się z marszem "Dla Ciebie Polsko" pod patronatem Prezydenta RP.

15:11 - Ruszyli. Honorowa Kampania Wojska maszeruje na czele alejami Jerozolimskimi
Za nimi wojskowa orkiestra - tłumaczy nasz reporter. Morze biało-czerwonych na Alejach. Mieszkańcy podziwiają maszerujących z okien i balkonów. Machają chorągiewkami w biało czerwonych barwach

15:10 Tłum śpiewa hymn Polski. W dalszej części kolumny marszowej płonął racę. Tłum rozciąga się kilkaset metrów wgłąb Alei Jerozolimskich.

15:05 - Idźmy razem. Niech to będzie wspólny marsz, marsz dla każdego. Na którym każdy dobre się czuje. Niech żyje Polska, wolna suwerenna Rzeczpospolita - mówi Andrzej Duda, który otwiera zgromadzenie. - Proszę Państwa, nasz wspólny marsz rozpoczniemy od odśpiewana hymnu - dodaje Prezydent.

14:55 Tłumy zgromadzone pod DH Smyk skandują: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dostęp do budynku i okolic jest obstawiony przez wojsko i żandarmerię. Na razie zablokowany jest dostęp bliżej czoła marszu.

14:40 Ogromny tłumy pod Rondem Dmowskiego. Wyjście z "patelni" jest zablokowane. - Na razie jest względnie spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - tłumaczy nasz reporter Kacper Komaiszko.

14:20 Kolumna policji jedzie z Alei Zielenieckiej w kierunku czoła marszu. Kilkanaście samochodów przejeżdża przez rondo Waszyngtona.

13:58 Zameldowała się również delegacja ONR-u. Wśród biało-czerwonych flag powiewają również flagi tej organizacji. Obok grupa obcokrajowców.

13:50 - Stacjonuje strefa Młodzieży Wszechpolskiej. Przy ich stanowisku ustawiła się grupa kilkunastu osób w kominiarkach - tłumaczy nasz reporter. Nieustanny huk petard w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Widać tez pierwsze odpalone race.

13:30 - Handel przy Rodzie Dmowskiego kwitnie - donosi nasz reporter. Coraz więcej osób zbiera się, by wspólnie rozpocząć marsz. Przypomnijmy - początek o godz. 14. Pochód wystartuje chwilę po godz. 15, po przemowie Andrzeja Dudy. "Sialalalala, Wszechpolacy" - słychać coraz głośniej w centrum Warszawy.

13:00 Uczestnicy zaczynają się zbierać przy Rondzie Dmowskiego. Punktualnie o godz. 14 do zebranych uczestników Marszu Niepodległości przemówi Robert Bąkiewicz - szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

12:30 Prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. - Chciałbym, żeby każdy mógł odwiedzić ten budynek i załatwić tam swoje sprawy - powiedział na placu Piłsudskiego podczas uroczystej zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

12:00 - Na Krakowskim Przedmieściu tłum ludzi. Bardzo dużo rodzin z dziećmi. Ulica jest zamknięta dla samochód. Nie widać zbyt dużo policji - tłumaczy nasza reporterka Sandra Gozdur. - Na ulicach sprzedają flagi, czapki i... rogale świętomarcińskie - dodaje.

11:00 Relacja z Koncertu dla Niepodległej. W piątkowy wieczór na Stadionie Narodowym odbył się koncert podczas którego - poprzez piosenki patriotyczne - uczczono sto lat niepodległości Polski. Zobacz relację: Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym w Warszawie. 40 tysięcy Polaków zaśpiewało hymn [ZDJĘCIA]

10:30 Żołnierze przygotowują się na Marsz Niepodległości. Oddziały zebrały się przy Alejach Jerozolimskich. Droga została zamknięta.

9:50 Przy Alejach Jerozolimskich stanęło wojsko. Pojawiły się rosomaki, quady i wyrzutnie rakiet. To przygotowania do obchodów 11 listopada. Na czele biało-czerwonego pochodu Marszu Niepodległości stanie wojsko.

Zobacz też: Wojsko na ulicach Warszawy. Rosomaki i quady jadą do centrum [WIDEO]

Marsz Niepodległości 2018: program, trasa

Najnowsze informacje, aktualizacja w sobotę 10 listopada o godz. 12:30
W niedzielę 11 listopada obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia przez Warszawę przejdzie kilka marszy, największy z nich Marsz Niepodległości 2018 - wystartuje o godz. 15 spod Ronda Dmowskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się samo wydarzenie. Najpierw przewidziana jest modlitwa, a następnie przemówi szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości - Robert Bąkiewicz.

Na skutek porozumienia z obozem rządzącym Marsz Niepodległości zostanie połączony z biało-czerwonym marszem "Dla Ciebie Polsko" organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod patronatem Prezydenta RP. W związku z tym o godz. 15, tuż przed startem pochodu przemówi Andrzej Duda. W wydarzeniu weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W zeszłym roku porządku - poza ochroną marszu - pilnowało 6 tys. funkcjonariuszy policji. Teraz funkcjonariusze mogą tego dnia protestować.

Tegoroczny Marsz Niepodległości (organizowany przez środowiska narodowe) miał odbyć się pod hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna! Wspólny marsz środowisk narodowych i Prezydenta RP jest organizowany pod hasłem: Dla Ciebie Polsko.

Przed marszem, o godz. 11, pod Sejmem RP - przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego - odbędzie się jubileuszowa msza święta. Po jej zakończeniu rozstawione zostaną stoiska patriotyczne. Będzie można kupić gadżety, płyty z muzyką patriotyczną i wziąć udział w spotkania z gośćmi.

Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo: Marsz Niepodległości, koncerty i taneczna wigilia. Zobacz, co będzie się działo w Warszawie

Jednym z największych wydarzeń 11 listopada jest biało-czerwony bieg. W sumie wystartuje 20 tysięcy zawodników, którzy przyodziani w koszulki w barwach narodowych stworzą z siebie wielką flagę. Więcej o tym wydarzeniu piszemy tutaj

Trasa marszu:
Uczestnicy przejdą: Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wałem Miedzeszyńskim i Ryszarda Siwca. Przemarsz zakończy się błoniach Stadionu Narodowego. Szczegóły dotyczące trasy znajdziecie tu: tutaj.

Cała trasa liczy około trzy kilometry. Przejście przez centrum Warszawy jest zazwyczaj bardzo wolne. Marsz zatrzymuje się w kilku miejscach, wyciąga transparenty i flagi. Uczestnicy będą maszerować do godziny 18.45. Wtedy wszyscy zainteresowani zbiorą się na błoniach po Stadionu Narodowego. Tam o 19 rozpocznie się koncert.
Wystąpią:

  • BASTI,
  • Irydion,
  • Sova,
  • Royal age,
  • Egon,
  • Huzar,
  • 5tka.

Marsz Niepodległości 2018: relacja, zdjęcia

W tym artykule będziemy relacjonować tegoroczny marsz. Pojawią się tutaj zdjęcia, wideo oraz wszystkie informacje dotyczące samego przemarszu.

Marsz Niepodległości 2018: utrudnienia

Ratusz podał szczegóły dotyczące utrudnień 11 listopada 2018 roku. Szczegółowo piszemy o nich tutaj. W ciągu dnia zamknięte będą okolice Placu Piłsudskiego (gdzie odbywać się będą oficjalne uroczystości z udziałem Prezydenta RP). Nie przejedziemy również Al. Jerozolimskimi (od Ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego). Poza tym utrudniony będzie przejazd na trasie innych marszów (Plac Unii Lubelskiej - Marszałkowska) oraz na trasie biegu (Jana Pawła - Chałubińskiego - Al. Niepodległości). Możliwe są również utrudnienia w innych rejonach Warszawy. Miasto będzie informowało o nich na bieżąco.
Święto 11 listopada to dzień wolny od pracy, ale nie oznacza to, że wszystkie miejsca będą zamknięte. Bez problemu znajdziemy Restauracje czynne 11 listopada 2018 w Warszawie.


Wideo

Andrzej Konieczny

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3