Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Warszawy. Oddali hołd ofiarom Rzezi Woli [ZDJĘCIA, WIDEO]

red
Marsz Pamięci przeszedł ulicami Warszawy. Oddali hołd ofiarom Rzezi Woli [ZDJĘCIA, WIDEO]
Marsz Pamięci przeszedł ulicami Warszawy. Oddali hołd ofiarom Rzezi Woli [ZDJĘCIA, WIDEO] Paweł Tymiński
Marsz Pamięci zorganizowano w ramach obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, aby oddać hołd mieszkańcom Woli zamordowanym przez Niemców w 1944 roku. Złożono również kwiaty, odczytano Apel Pamięci, a wojsko oddało salwę honorową.

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Warszawy. Oddali hołd ofiarom Rzezi Woli [ZDJĘCIA]

Źródło: TVN24/x-news

Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli. Na obchodach obecny był prezydent Andrzej Duda, który odczytał list skierowany do wszystkich obecnych na uroczystości.
"Spotykają się państwo dzisiaj w miejscu, w którym przez stulecia biło serce wielkiej Woli. (...) Przed 72 laty miejsce to znajdowało się jeszcze pod kontrolą sił powstańczych, na domach powiewały biało-czerwone flagi, tu był kawałek wolnej Polski (...) na wieść o wybuchu powstania w Warszawie Adolf Hitler wydał bezwzględny rozkaz – zabić wszystkich Polaków. I rozkaz ten niemieccy zbrodniarze wykonywali z pełną determinacją i bestialskim okrucieństwem" - czytał prezydent.

Duda podkreślił, że egzekucje spotkały całe rodziny, również kobiet i małe dzieci. Szacuje się, że łącznie zamordowano około 50 tysięcy osób.

Na obchodach nie zabrakło również prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła ona, że w czasie uroczystości rocznicowych zawsze najtrudniej jest jej przyjść na Wolę, bo to, co stało się tutaj przed laty, jest dramatem nieporównywalnym z innymi wydarzeniami.

- To była "czarna sobota", kiedy dokonano masowej zbrodni na cywilnych mieszkańcach warszawskiej Woli. Wymordowano ich za karę – za powstanie i dla przykładu, by przestraszyć i wzbudzić grozę wśród reszty mieszkańców stolicy - powiedziała. - Oddajmy hołd bezbronnym ofiarom bestialskiej zbrodni, oddajmy cześć ich męczeńskiej śmierci - dodała prezydent Warszawy.

Po złożeniu wieńców, odczytaniu Apelu Pamięci oraz salwie honorowej, sprzed pomnika wyruszył Marsz Pamięci upamiętniający zabitych w czasie Powstania Warszawskiego cywilów. Uczestnicy pochodu otrzymali świecie, biogram jednej z zamordowanych osób, a także opisy 21 miejsc, w których upamiętniono zabitych. W tych miejscach w czasie marszu delegacje Muzeum Powstania Warszawskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Marsz zakończył się w parku Powstańców Warszawy, gdzie można zobaczyć poszerzoną i uaktualnioną wystawę "Zachowajmy ich w pamięci".

Rzeź Woli trwała od 5 do 7 sierpnia. Szacuje się, że w masowych egzekucjach zabitych zostało od 40 do 60 tysięcy osób. Mieszkańców Woli rozstrzeliwano, a następnie ich ciała palono. Na mniejszą skalę egzekucje trwały jeszcze do 12 sierpnia. Tego dnia gen. Erich von dem Bach-Zelewski zakazał mordowania ludności cywilnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto