Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz problemy ze ścięgnem Achillesa? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia tej przypadłości

abcZdrowie.pl
by minuvtcr / CC BY 2.0 (flickr)
Chroń swoje ścięgno Achillesa. Dowiedz się, co może mu zaszkodzić i jak temu zapobiegać.

Znajdź swoje ścięgno Achillesa. Łączy ono mięśnie łydki i piętę. Ponadto uczestniczy we wszelkich ruchach zginania stopy. Pracuje m.in. podczas stawania na palce. Jest to największe twoje ścięgno. Mimo tego dość często ulega urazom. Związane jest to z bólem, opuchlizną i zaczerwienieniem tych okolic. W jaki sposób najczęściej dochodzi do urazów i jak sobie z nimi radzić?

Kto jest szczególnie narażony?
Okazuje się, że ból ścięgna Achillesa dotyczy w dużej mierze mężczyzn w wieku około czterdziestu lat. Czemu akurat ich? Są to zazwyczaj osoby, które pomimo wieloletniego siedzącego trybu życia, postanawiają w pewnym momencie poprawić stan swojej kondycji fizycznej. Wiąże się to często z forsownym treningiem nieprzygotowanego ciała, nastawionym na duże ilości powtórzeń na siłowni, kilometrów w trasie itp. Przykładowo bieganie wiąże się z obciążeniem nawet dziesięciokrotnie przekraczającym masę ciała danej osoby. Co prawda, ścięgno potrafi wytrzymać poprzeczne siły ścinające na poziomie 500 kilogramów, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie dbamy. Zapominanie lub bagatelizowanie rozgrzewki dodatkowo obciąża strukturę mięśniowo-ścięgnistą i naraża ją na uszkodzenia.

Urazy ścięgna Achillesa dotyczą również sportowców. Jeśli organizm jest przemęczony i niezapewniona jest mu odpowiednia regeneracja, o nieszczęśliwy wypadek wcale nietrudno. Oczywiście zachowanie zasad odnoszących się do teorii wysiłku fizycznego i prawidłowa technika sprawiają, że całe nasze ciało jest mocniejsze a ryzyko kontuzji mniejsze. Nie wszystko jednak da się przewidzieć.

Urazom ścięgna Achillesa sprzyja noszenie nieodpowiedniego obuwia – twardego, z uciskającym zapięciem, nietrzymającego stopy we właściwy sposób. Ponadto bardziej narażeni są ci, u których kość piętowa ma nietypowy, szpiczasty kształt. Do tego grona dołączają osoby z nadmiernie napiętymi mięśniami i przykurczami w okolicach goleni oraz nieprawidłowym pronacyjnym ustawieniem stopy (pronacja to sposób, w jaki stopa obraca się podczas wykonywania kroku).

Jak objawiają się urazy i co wówczas robić?
Uszkodzenia i zwyrodnienia dotyczą najczęściej odcinka na wysokości pomiędzy 2 a 6 centymetrem nad przyczepem guza piętowego. Jest to tzw. obszar względnego braku ukrwienia.

Niekiedy urazy ścięgna Achillesa mogą mieć charakter nagły a jego konstrukcja ulega całkowitemu zerwaniu lub naderwaniu. W pierwszym przypadku konieczna jest operacja, która polega na zespoleniu dwóch końców. U osób starszych wykonuje się również łączenie przezskórne. W drugim przypadku urazowi towarzyszy ostry ból, opuchlizna oraz zaczerwienienie lub krwiak. Takie ścięgno należy unieruchomić, odciążyć i chłodzić. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni.

Z drugiej strony do uszkodzenia może dojść w wyniku nagromadzenia się mikrourazów. Z czasem przeistaczają się one w przewlekły stan zapalny, który nieleczony prowadzi np. do zrostów wewnątrz pochewki otaczającej ścięgno. W takich wypadkach stosuje się unieruchomienie. Przy zauważeniu najmniejszych zmian można zastosować przeciwbólową i przeciwzapalną maść dla sportowców.

Urazy ścięgna Achillesa są dość dotkliwe i często wyłączają osobę aktywną a także pracującą zawodowo z możliwości wykonywania wszystkich codziennych obowiązków na znaczący czas. Zdecydowanie korzystniej w obliczu takiej sytuacji zapobiegać kontuzjom i zapewniać sobie odpowiednią ochronę. Ponadto samo usprawnienie ścięgna Achillesa można osiągnąć dzięki stosowaniu wkładek do butów oraz systematycznemu rozciąganiu, a także urozmaiconej aktywności fizycznej. Dobrze jest mieć to na uwadze podczas organizacji własnego czasu.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto