Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matematycy będą się uczyć w nowym gmachu

Grzegorz Bruszewski
Nowy budynek Politechniki ma być prawdziwą perłą
Nowy budynek Politechniki ma być prawdziwą perłą Materiały prasowe
Jaki jest najlepszy prezent na 10. urodziny dla Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej? Nowy gmach. Unia Europejska pokryje prawie aż 80 proc. kosztów jego budowy.

Studenci rozpoczną w nim naukę już w 2012 r. Oznacza to, że nie będą musieli tułać się po innych wydziałach, co było praktykowane prawie przez całą ostatnią dekadę.

- To będzie prawdziwy skok. Może nie cywilizacyjny, ale na pewno infrastrukturalny dla tego wydziału - zapowiada Michał Szczepański z biura do spraw rozwoju Politechniki Warszawskiej. Władze uczelni podpisały już umowę o dofinansowanie budowy ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu "Infrastruktura i Środowisko". Koszt realizacji projektu wynosi 51 mln zł, z czego Unia Europejska dopłaci uczelni 40 mln zł.

Nowy gmach powstanie na niezabudowanej działce mieszczącej się na terenie głównym Politechniki Warszawskiej, na tyłach budynku mieszkalnego przy ul. Koszykowej 75. Matematycy będą mieli swoją siedzibę między gmachem Technologii Chemicznej, Nowej Kreślarni, Wydziałem Chemii i Wydziałem Fizyki i Elektrotechniki.

- Obiekt będzie naprawdę supernowoczesny - przekonuje Michał Szczepański. Będzie miał sześć pięter naziemnych i jedno podziemne, na którym znajdować się będzie parking. Jak na nowoczesne standardy przystało, będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieścić się w nim będą: sale wykładowe, konferencyjne i laboratoria, które zostaną wyposażone w urządzenia idealne do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz badań technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Nowoczesny gmach Matematyki i Nauk Informacyjnych w ramach unijnych dotacji zostanie też wyposażony w nowe: komputery (zarówno dla sal dydaktycznych, administracyjnych, jak i dla czytelni), rzutniki, ekrany multimedialne oraz tablice interaktywne. Będą też nowe meble i wyposażenia sal. Dzięki oparciu o sieć bezprzewodową na terenie całego obiektu studenci i pracownicy naukowi będą mieli darmowy dostęp do szerokopasmowego internetu.

Oprócz funkcjonalności architekci zadbali też o wygląd oraz o niepowtarzalny charakter. Elewacja zewnętrzna nowego budynku Politechniki poprzez wykorzystanie dużej ilości szkła ma w harmonijny sposób nawiązywać do istniejących już obiektów na terenie kampusu.

W szkle odbijać ma się nie tylko zieleń, ale również zabytkowe, bo już ponad stuletnie sąsiadujące z nim budynki należące do uczelni.
Prace budowlane mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Władze Politechniki Warszawskiej chcą, aby do nowej siedziby studenci przenieśli się już w roku akademickim 2012/2013, choć budynek według planów powinien być skończony 30 czerwca 2012 r.

Projekt jest realizowany w ramach Programu "Infrastruktura i Środowisko" - "Infrastruktura szkolnictwa wyższego". Jego przedmiotem jest wspieranie przedsięwzięć, które przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych ośrodków akademickich kształcących przede wszystkim specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie jednym z elementów służących powstrzymaniu tendencji spadkowej liczby studentów na kierunkach ścisłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto