Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura próbna z matematyki: oj, ciężko. Pobierz arkusz zadań i rozwiązania

Redakcja
Polskapresse
Zakończyła się próbna matura z matematyki. Uczniowie twierdzą, że egzamin był trudny, najwięcej problemów mieli z odpowiedziami na zadania otwarte. Właściwe odpowiedzi oficjalnie poznamy dopiero w połowie grudnia - zapowiada CKE.

Dlaczego tak późno? - Najpierw trzeba uzgodnić klucz punktowania, sprawdzić go na próbie prac, nanieść poprawki do zaproponowanego przez autorów klucza, uzupełnić go o rozwiązania z prac uczniowskich i przesłać do komisji - mówi dla Wiadomości24.pl p. Lucyna Grabowska, kierownik wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Uczniowie są kreatywni, mogli wyjść poza zaproponowany klucz, trzeba będzie być może uwzględnić niestandardowe rozwiązania, jakie zastosowali.

ZOBACZ ROZWIĄZANIA ZADAŃ

- Ogólnie uczniowie mówią, że próbna matura była nieco trudniejsza niż ta, majowa - dodaje kierownik Grabowska. - To może oznaczać, że jest porównywalna do arkusza majowego. Trudności mogą wynikać, z tego, że część materiału nie była jeszcze w szkołach przerobiona. Z naszych paroletnich doświadczeń wynika jednak, że próba zawsze wypada słabiej niż matura majowa. To raczej okazja do sprawdzenia się uczniów i dostrzeżenia przez nich własnych, słabych stron niż prognoza wyników matury. To także sprawdzian dla egzaminatorów, pozwalający im jeszcze raz utrwalić, oswoić się z kluczem i zasadami punktowania.

POBIERZ ARKUSZ ZADAŃ Z MATEMATYKI!
Propozycję zadań sporządził centralny zespół matematyków, są wśród nich nauczyciele akademiccy i egzaminatorzy okręgowi. Do matury próbnej zgłosiło się oficjalnie 95 procent uczniów, ok. 350 tysięcy w całej Polsce.
Także w ocenie uczniów dużym zaskoczeniem były pytania z materiału, który jeszcze nie został omówiony na lekcjach, np. z kombinatoryki. Na egzaminie pojawiły się również równania, nierówności, ciągi, geometria i Tales, nie było za to ułamków.
"Próbna matura z matematyki była dość trudna, ale żeby ją zdać, tak naprawdę nie trzeba było wszystkich zadań rozwiązać. Zaskoczyło mnie kilka spośród ponad 30 pytań. Ze względu na to, że jeszcze nie przerabialiśmy tego materiału. Zamiast podać odpowiedź zostawiłem puste miejsce, bo nie wiedziałem, jak się za nie zabrać" – mówi Damian Bembenek, maturzysta z III LO w Rzeszowie dla serwisu Nowiny24.pl.
Opinie uczniów są różne. "Łatwa bardzo była... Myślałem że będzie gorzej :)" - pisze marx na forum.gazeta.pl. Marx jednak chyba należy do nielicznej grupy maturzystów, którzy wyszli z egzaminu ze spokojnym sumieniem. Większość uczniów bowiem uważa, że matura była trudna, a najwięcej problemów sprawiły zadania otwarte - zwłaszcza trzy ostatnie.
Maturzystka, podpisująca się nickiem gość, pisze: "Zamknięte były łatwe, nie poradziłam sobie z otwartymi, ten trójkąt - jego boki... Skad miałam to wziąć? Z kosmosu? To ostatnie też było okropne. Nie umiem rozwiązywać równań i nierówności;p a to udowodnienie, że ac=bd... Probowałam na przykładzie, nie dało się."
3 listopada udział w sprawdzianie wzięło ok. 400 tys. uczniów. Testy, podobnie jak na prawdziwej maturze, sprawdzą zewnętrzni egzaminatorzy. Próbna matura będzie też testem dla nich, ponieważ zmienił się sposób oceniania zadań otwartych. Dotąd punkty przyznawane były za szczegółowe elementy, np. za podanie wzoru, teraz egzaminator ma je przyznawać za pokonanie przez ucznia kolejnych etapów rozwiązywania zadania.
Nie jest to egzamin obowiązkowy, ale większość szkół ponadgimnazjalnych do niego przystępuje.
Czytaj też:
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą
Próbna matura z Operonem już 23 listopada
Przecieki i pytania maturalne z matematyki. Matura 2010
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą
Maturzysto, godzina "0" już blisko. Nowa akcja W24
Co maturzysta wiedzieć powinien
Matematyka dla ryzykantów
Matura 2010. Zobacz arkusz i rozwiązania z matematyki
Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 1
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 2
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 3
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 4
Matematyka na maturze. Jak rozwiązywać zadania z arkusza. Cz. 5
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 6
Matematyka na maturze. Jak rozwiązać zadania z arkusza. Cz. 7**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto