16 nowych inwestycji na Mazowszu znalazło się na liście projektów kluczowych. Połowa z nich będzie realizowana na terenie Warszawy. Całkowity koszt inwestycji to 766 milionów, z czego aż 570 milionów wyłoży Unia Europejska.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pieniądze, które udało się uzyskać z unijnego budżetu, zostaną przeznaczone m.in. na budowę Parku Naukowo-Technologicznego wraz z modernizacją infrastruktury w Świerku.Wartość tej inwestycji to 50 milionów złotych. Unijne dofinansowanie projektu wyniesie aż 42,5 miliona złotych. Prace mają ruszyć w 2010 roku, a zakończenie planowane jest na 2013 rok.

- Pieniądze z dofinansowania unijnego będą w głównej mierze przeznaczone na rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości na Mazowszu - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Dodatkowych 40 milionów zostanie przekazanych ośrodkowi w Świerku na rozwój technologii wykorzystujących promieniowanie.

- Ośrodek w Świerku jest znany z promieniowania. Dzięki wyposażeniu laboratoriów w nowoczesne narzędzia pracy Świerk będzie teraz promieniował swoimi pomysłami, innowacyjnością na Warszawę, Mazowsze i całą Polskę - powiedział dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana profesor Grzegorz Wrochna.

Pieniądze szerokim strumieniem popłyną także do Polskiej Akademii Nauk, która na utworzenie Centrum Badawczego dostanie prawie 90 milionów złotych, z czego 75 milionów będzie pochodziło z Brukseli. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2009-2013. Centrum będzie prowadziło badania nad odnawialnymi źródłami energii.

- Centrum jako instytucja rozwoju badań nie chce konkurować z innymi ośrodkami badawczymi, lecz zająć się weryfikacją ich prac - powiedział przewodniczący wydziału IV nauk technicznych w Polskiej Akademii Nauk profesor Władysław Włosiński.

W ramach dotacji unijnych wybudowany zostanie również gmach Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskiej i Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Dzięki tej inwestycji zapewnimy naszym studentom doskonałe warunki do nauki języków obcych - powiedział dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim profesor Sambor Grucza.

Unijne pieniądze pozwolą również na inwestycje drogowe. Przebudowana zostanie ulica Modlińska na odcinku od mostu Grota-Roweckiego do Kanału Żerańskiego. Przebudowa obejmie nową jezdnię o czterech pasach ruchu w każdym kierunku, ścieżki rowerowe i chodniki. Dodatkowo na odcinku Trasy AK do Alei Jerozolimskich zostanie wybudowana czteropasmowa jezdnia ze ścieżkami dla rowerzystów i chodnikami dla pieszych. Łączny koszt drogowych inwestycji to blisko 320 milionów złotych. Budowa ma zacząć się jeszcze w tym roku i potrwa cztery lata.

Dzięki unijnym środkom zostanie wybudowane nowe Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach.

- Nie są to może olbrzymie pieniądze jak na ten cel, ale to miejsce ma kolosalne znaczenie dla pamięci historycznej warszawiaków - powiedział zastępca prezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. Budowa ma potrwać rok i będzie kosztowała 3 miliony złotych.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!