ME w piłce ręcznej: Polacy po dramatycznym meczu wygrywają z Danią 27:26 (ZDJĘCIA,WIDEO,RELACJA)

j.babal
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w Serbii. Polacy po kapitalnym spotkaniu pokonali wicemistrzów świata Duńczyków, 27:26! Cała drużyna spisała się świetnie. Dzięki temu zwycięstwu Polacy wychodzą do następnej fazy turnieju z dwoma punktami! Kolejny mecz "Orłów Wenty" w sobotę!

Spotkanie z Duńczykami miało niezwykle dramatyczny przebieg. Pierwsza połowa spotkania nie wskazywała na to, że to Polacy zejdą z parkietu z dwoma punktami. Graliśmy nieskutecznie w ataku, bramkarz duński bronił z 47-mio procentową skutecznością, dostawaliśmy za dużo kar za grę w defensywnie. Pierwszą połowę przegraliśmy wyraźnie 10:14.

Choć początek drugiej połowy zaczęliśmy od mocnego uderzenia i gola Bartosza Jureckiego, później Duńczycy znowu zaczęli nad nami dominować. Kluczowe dla losów meczu było ostatnie dwadzieścia minut drugiej połowy. Polacy zaczęli grać skutecznie w ataku, a w bramce kapitalnie spisywał się Marcin Wichary i bez wątpienia można uznawać go za jednego z głównych ojców sukcesu w czwartkowym meczu.

Ostatnie dziesięć minut to już wyrównana gra gol za gol. Obie drużyny grały bardzo agresywnie w obronie, co skutkowało częstymi spięciami między graczami. Niesamowicie zrobiło się w 57. minucie, gdy przy prowadzeniu Duńczyków 25:24, dwie minuty kary dostał Zbigniew Kwiatkowski. Wszystko wskazywało na to, że Dania nie da sobie wydrzeć tego zwycięstwa. Ale Marcin Wichary postanowił pokrzyżować plany trenerowi Wilbeckowi. Polski bramkarz trzy razy zatrzymał akcje ofensywne Duńczyków, a skutecznie na kontrach rzucał Robert Orzechowski. Dodatkowo Adam Wiśniewski "złapał" na faul w ofensywe Hansa Lindberga, a akcję Polaków wykończył Jurecki i "Orły Wenty" wyszły na prowadzeni 27:25.

W ostatniej minucie meczu Wichary po raz kolejny zatrzymał rzut Duńczyków i zwycięstwo Polaków stało się faktem. Choć Dania rzuciła jeszcze jedną bramkę końcowy wynik nie uległ zmianie. Najwięcej bramek dla naszej drużyny rzucił Grzegorz Tkaczyk - 7. W zespole Danii najlepiej rzucał Mogensen - 4 bramki. Marcin Wichary bronił z prawie 50-cio procentową skutecznością. Niklas Landin wybronił 13 z 50 strzałów na swoją bramkę (33 procent).

Polska wygrała z Danią 27:26 i awansowała do kolejnej rundy z dwoma punktami, co daje naszym szczypiornistom szansę na grę o medale. Swoje kolejne mecze Orły Wenty zagrają w sobotę, poniedziałek i środę, a zmierzą się w nich z drużynami grupy B (Szwecja, Niemcy, Macedonia, Czechy). Dokładne terminy meczów Polaków będą znane późnym wieczorem.

Tak relacjonowaliśmy ten mecz:
60. min. KONIEECC!!! WYGRYWAMY 27:26!! DANIA POKONANA

60. min. 27:26: Duńczycy rzucają bramkę, ale to nic nie zmieni!

60. min. 27:25: Wichary kapitalnie broni! Bogdan Wenta dostał dwie minuty kary.

60. min. 27:25: JURECCCKI!!! Mamy dwie bramki przewagi!!

59. min. 26:25: Lindberg fauluje Wiśniewskiego w ataku! Mamy piłkę! 15 sekund gramy jeszcze w osłabieniu.

59. min. 26:25: Kolejna kapitalna obrona Wicharego!! Mamy kontrę, ale Landin broni rzut Orzechowskiego. Co za końcówka! Czas dla Danii.

59. min. 26:25: Wichary broni!! Orzechowski trafia!!!

58. min. 25:25: Sędziowie gwiżdżą grę pasywną Duńczyków. A Tkaczyk fenomenalnym podanie obsługuje Orzechowskiego. Mamy remis.

58. min. 24:25: Jest nieciekawie. Kwiatkowski uderzył w twarz Duńczyka i wyleciał na dwie minuty z boiska.

57. min. 24:25: Wysoka obrona Duńczyków zmusza Bieleckiego do rzutu z 11 metrów. Landin świetnie broni.

57. min. 24:25: Nerwowo na boisku. Polacy domagają się kar za faule Duńczyków.

56. min. 24:25: Tkaczyk faulowany, ale gwizdki milczą! Mogensen skuteczny w kontrataku.

56. min. 24:24: Wiśniewski pomylił się ze skrzydła, ale Wichary nie dał się pokonać w kontrze!

55. min. 24:24: Wichary broni rzut Markussena!

54. min. 24:24: Orzechowski skutecznie ze skrzydła! Jest remis!

53. min. 23:24: Wichary!! Fenomenalna obrona!!

52. min. 23:24: Tkaczyk! Bardzo szczęśliwie, od słupka i nogi Landina.

52. min. 22:24: Jurecki zmusił Toft Hansena do faulu i Duńczyk dostaje dwie minuty kary.

52. min. 22:24: Potężny Markussen pokonuje Wicharego rzutem z dystansu. Dodatkowo Jurecki dostaje dwie minuty kary.

52. min. 22:23: Błąd Jurkiewicza skutkuje kontrą Duńczyków. ale ich rzut ląduje na słupku.

51. min. 22:23: Hansen zostawiony bez opieki nie popełnia błędów. Skuteczna akcja Duńczyka.

50. min. 22:22: Bardzo sprytny rzut Bartosza Jureckiego i kolejny remis!

49. min. 21:22: Christiansen skutecznie rzuca ze skrzydła.

49. min. 21:21: Jurkiewicz nie wykorzystuje kapitalnej kontry! Piłka odbija się od poprzeczki! Szkooooda!

48. min. 21:21: Jurecki!! Kontra Polaków i mamy remis!!

47. min. 20:21: Wichary!! Broni rzut karny!

47. min. 20:21: Lindberg atakuje głową Jureckiego, ale sędziowie gwiżdżą rzut karny dla Danii.

46. min. 20:21: Tłuczyński!! Mamy już tylko jedną bramkę straty!

46. min. 19:21: Jurkiewicz wywalczył rzut karny.

45. min. 19:21: Lauge Schmidt fatalnie przestrzelił!

45. min. 19:21: Świetna obrona Wicharego! Kontra Polaków i Tkaczyk pokonuje Landina.

44. min. 18:21: Landin broni rzut karny wykonywany przez Tkaczyka!

44. min. 18:21: Christiansen fauluje Orzechowskiego i mamy rzut karny.

43. min. 18:21: Hans Lindberg fauluje Tkaczyka i dostaje dwie minuty kary. Gramy z przewagą.

42. min. 18:21: Jurecki! Landin bez szans.

42. min. 17:21: Wichary najpierw broni strzał jednego z rozgrywających, jednak piłka wpada w dłonie kołowego Toft Hansena, a ten pokonuje naszego bramkarza.

41. min. 17:20: Tkaczyk! Świetna indywidualna akcja Polaka.

40. min. 16:20: Sondergaard sprytnym rzutem pokonuje Wicharego.

40. min. 16:19: Potężna bomba Bieleckiego. Landin bez szans.

39. min. 15:19: Ależ akcja Jureckiego, ale sędziowie dopatrzyli się błędu kroków...

38. min. 15:19: Fantastyczna akcja Polaków! W końcu zagraliśmy drużynowo i Jurkiewicz miał kapitalną pozycję do rzutu.

37. min. 14:19: Mikkel Hansen kapitalny rzut z drugiej linii.

36. min. 14:18: Wyszomirski