ME w piłce ręcznej. Polacy pokonali Niemców 33:32 [WIDEO, RELACJA, ZDJĘCIA]

ŁT
EPA/KOCA SULEJMANOVIC
Po niesamowitej walce do ostatnich sekund reprezentacja Polski wygrała z Niemcami 33:32. Teraz o ewentualnym awansie biało-czerwonych do półfinału zdecydują wyniki pozostałych meczów.

Polacy awansują do strefy medalowej, jeśli w następnym spotkaniu (godz. 18.15) Dania nie wygra ze Szwecją, a na zakończenie zmagań grupy I Macedończycy nie zwyciężą Serbów. Środowy mecz był szóstym biało-czerwonych w tym turnieju. Wcześniej pokonali Słowaków 41:24 i wicemistrzów świata Duńczyków 27:26, zremisowali ze Szwecją 29:29 oraz ulegli Serbom 18:22 i Macedonii 25:27.

Polska: Piotr Wyszomirski, Marcin Wichary - Bartłomiej Jaszka 3, Krzysztof Lijewski 4, Patryk Kuchczyński 5, Grzegorz Tkaczyk 1, Karol Bielecki 4, Adam Wiśniewski 4, Bartosz Jurecki 5, Michał Jurecki 2, Tomasz Tłuczyński 2, Kamil Syprzak 3, Mateusz Zaremba.

Niemcy: Silvio Heinevetter, Carsten Lichtlein - Pascal Hens 2, Uwe Gensheimer 2, Oliver Roggisch 1, Dominik Klein 7, Adrian Pfahl, Christoph Theuerkauf 5, Holger Glandorf 2, Sven-Soeren Christophersen 1, Patrick Groetzki 1, Martin Strobel, Christian Sprenger 7, Lars Kaufmann 3, Michael Haass 1.

Od początku mecz, w którym zwycięstwo przedłużało nadzieje na awans do półfinału, był wyrównany. Kilka udanych interwencji Piotra Wyszomirskiego sprawiło, że w 6. minucie biało-czerwoni prowadzili 4:2. Przewaga mogła być większa, ale dwukrotnie zgubili piłkę. Najważniejsze, że grali od pierwszego gwizdka, a nie "spali", jak to im się zdarzało w poprzednich spotkaniach.

Sześć minut później rywale wyrównali na 6:6, bo także ich bramkarz Silvio Heinevetter zaczął się lepiej spisywać.

W 14. minucie kontuzji doznał Bartosz Jurecki, któremu lekarze pomogli opuścić boisko. Jego miejsce na kole w ataku zajął Kamil Syprzak i za chwilę Polacy wygrywali 10:7. Ważący ok. 115 kg kolos z Orlenu Wisły Płock sprawił obrońcom wiele kłopotów. Wręcz przebijał się przez defensywę i rzucił trzy bramki zanim przeciwnicy znaleźli na niego sposób.

Wszystko dobrze wyglądało do 21. min i prowadzenia 14:10. Potem obrona niemiecka stała się szczelniejsza, podopieczni trenera Bogdana Wenty oddali kilka nieudanych rzutów i w ciągu pięciu minut na tablicy pojawił się remis 15:15. Ostatnie słowo przed przerwą należało biało-czerwonych, którzy choć grali w osłabieniu, zdobyli gola (Karol Bielecki) i do szatni schodzili prowadząc 18:17.

W drugiej połowie obraz gry niewiele się zmienił. Gra toczyła się gol za gol. Polakom udało się nawet przetrzymać kolejny okres gry w osłabieniu, a po serii udanych akcji w 42. min prowadzili 26:22. Niemcy robili się coraz bardziej nerwowi, zaczęli coraz częściej krytykować decyzje francuskich sędziów, którzy posyłali ich na ławkę kar. W dodatku Wyszomirski popisał się paroma efektownymi interwencjami.

Kryzys nadszedł w 47. min. Przez dziesięć minut Polacy nie rzucili bramki. Tłuczyński w tym czasie nie wykorzystał karnego. Niemcy wyrównali w 54. minucie (29:29) i chwilę potem prowadzili 30:29.

W 56. minucie Polacy stracili gola grając z przewagą dwóch zawodników. Później się zrehabilitowali, ale zrobiło się bardzo późno. W dodatku 2,5 minuty przed końcem, przy stanie 31:31, Dominik Klein brutalnie sfaulował biegnącego w kontrze Krzysztofa Lijewskiego, za co ujrzał czerwoną kartkę. Polski zawodnik nie mógł o własnych siłach opuścić boiska.

Po golu Wiśniewskiego 2 minuty przed końcem biało-czerwoni objęli prowadzenie 32:31. Odpowiedź była natychmiastowa, ale tym razem Michał Jurecki podwyższył na 33:32 i Niemcy, którym też zależało na dwóch punktach, bo wtedy awansowaliby do półfinału, nie pokonali Wyszomirskiego. Zwycięstwo po bardzo dobrej grze przedłużyło nadzieje Polaków.

Końcówka meczu Polska-Niemcy

Czytaj relację z meczu na kolejnej stronie

60:00 33:32 Polacy pokonują Niemców po ciężkim i emocjonującym meczu! Teraz czekamy na wyniki innych spotkań!

59:50 33:32 Już sama końcówka i Polacy przy piłce!

59:19 33:32 Jurecki trafia!

58:31 32:32 Gol dla Niemiec.

58:30 32:31 Rywale biało-czerwonych będa grać w osłabieniu jeszcze przez minutę.

58:30 32:31 Czas dla Niemiec.

58:05 32::31 Niemcy grają z jedną stratą! Bramka dla Polski! Wiśniewski!

57:34 31:31 Lijewski z pomocą lekarzy schodzi z boiska mocno kulejąc.

57:34 31:31 Hass zniesiony na noszach.

57:34 31:31 Dwóch zawodników leży na boisku - Hass i Lijewski.

57:34 31:31 Brutalny faul Niemców! Czerwona kartka dla Kleina!

57:01 31:31 Jurecki trafia!

56:34 30:31 Niemcy z dwuosobowym osłabienie trafiają.

55:44 29:30 Kolejna kara dla zawodnika niemieckiego. Polacy od 9 minut nie zdobyli bramki!

55:11 29:30 Hens zdobywa prowadzenie dla Niemiec.

54:17 29:29 Bielecki nie trafia z dystansu.

54:00 29:29 Dwie minuty kary dla Kleina!

53:36 29:29 Haass doprowadza do remisu.

52:31 29:28 Tłuczyński przestrzelił.

52:21 29:28 Rzut karny dla Polaków.

51:59 29:28 Sprenger pokonuje Wyszomirskiego.

51:33 29:27 Polacy tracą piłkę w ataku.

51:11 29:27 Faulowany Krzysztof Lijewski.

50:00 29:27 Już tylko dwa punkty przewagi.

49:45 29:26 Wyszomirski broni strzał z dystansu. Dwie minuty kary dla Jureckiego.

49.22 29:26 Polacy traca piłkę przy ataku. Gramy już w szóstkę.

48:43 29:26 Bielecki trafi piłkę. Wyszomirski broni!

48:03 29:26 Niemcy grają w komplecie.

48:03 29:26 Krzysztof Lijewski leży na boisku.

47:50 29:26 Glandorf trafia a do bramki wraca Wyszomirski!

47:16 29:25 Zaremba dostaje karę wykluczenia na dwie minuty.

47:00 29:25 W polskiej bramce broni teraz Wichary.

46:05 29:25 Tłuczyński trafia z siódmego metra!

46:00 28:25 Roggisch dostaje dwie minuty i karny dla Polaków!

45:19 28:25 Polacy z błędami w ataku i Niemcy trafiają.

45:00 28:24 Niemcy grają już w szóstkę.

44:50 28:24 Klein trafia w słupek!

44:20 28:24 Mamy cztery punkty przewagi po strzale Bieleckiego!

43:49 27:24 Niemcy tracą okazję do zdobycia bramki! Polacy przy piłce!

42:55 27:24 Hens dostaje dwie minuty kary!

42:55 27:24 Pfahl trafia ze skrzydła, a w odpowiedzi Lijewski zdobywa punkt!

42:10 26:23 Lijewski świetnie w obronie!

42:00 26:23 Syprzak nie trafia.

41:31 26:23 Tłuczyński świetnie ze skrzydła.

40:56 25:23 Wykluczenie w ekipie Niemiec.

40:23 25:23 Sprenger pokonuje Wyszomirskiego.

39:56 25:22 Kuchczyński po szybkiej akcji. Niemcy nie wrócili na czas do obrony.

39:33 24:22 Bielecki znów z dystansu!

38:59 23:22 Lijewski nie trafia, ale piłka nadal dla Polaków. Sędziowe sygnalizują pasywną grę.

38:23 23:22 Klein pokonuje Wyszomirskiego.

37:50 23:21 Tkaczyk trafia po indywidualnej akcji.

36:58 22:21Theuerkauf rzuca z koła. Polacy już w komplecie.

36:41 22:20 Wyszomirski broni i bramka Kuchczyńskiego z kontry!

35:58 21:20 Strzał Polaków obroniony. Niemcy przy piłce.

35:19 21:20 Gensheimer lepszy od Wyszomirskiego z siódemgo metra.

35:18 21:19 Dwie minuty dla Jureckiego i karny dla drużyny Niemiec.

34:25 21:19 Jurecki trafia z koła.

33:52 20:19 Strzał Bieleckiego z dystansu zablokowany. Polacy nadal przy piłce.

33:08 20:19 Polski bramkarz broni. Przy piłce nadal Niemcy i Theuerkauf trafia.

32:19 20:18 Jurecki strzela niemalże leżąc na boisku.

32:19 19:18 Tłuczyński leży na boisku.

32:01 19:18 Sprenger ponokuje Wyszomirskiego.

31:08 19:17 Bielecki atomowym strzałem zdobywa bramkę.

30:17 18:17 Glandorf fauluje w ataku i biało-czerwoni przy piłce. Gramy w komplecie.

30.00 18:17 Zaczynamy drugą połowę meczu Polska-Niemcy!

30:00 18:17 Polacy jeszcze przez minutę w osłabieniu. Nimecy trafią w boczną siatkę. Koniec pierwszej części spotkania!

29:31 18:17 Bielecki rzuca z kozłem i trafia!

28:24 17:17 Bramka za bramką. Kara dla Jureckiego. Polacy grają w osłabieniu.

27:45 16:15 Najpierw nie trafią Niemcy, a potem Polacy. Sporo niecelnych strzałów.

26:45 16:15 Niemcy też popełniają błędy. Kuchczyński zdobywa bramkę.

26:00 15:15 Kuchczyński trafia prosto w niemieckiego bramkarza...

25:46 15:15 O czas poprosił Bogdan Wenta.

25:07 15:15 Błędy Polaków w ataku. Klein świetnie przechwytuje i doprowadza do wyrównania.

24:09 15:14 Sprenger po kotrze zdobywa kolejny punkt. Jurecki wraca na boisko.

23:59 15:13 Klein po wielu trudach jednak pokonuje Wyszomirskiego.

23:22 15:12 Akcja za akcją. Szybki mecz.

22:47 15:12 Wiśniewski rzuca po błędzie rywali w ataku!

22:08 14:12 Niemcy choć w osłabieniu to ponownie strzelają bramkę. Tym razem Klein.

21:35 14:11 Sprenger trafia! Polacy tracą piłkę w ataku.

20:55 14:10 Polacy mają już cztery punkty przewagi! Dodatkowo Niemcy grają w osłabieniu.

20:00 13:10 Niemcy się gubią. Polacy przy piłce.

19:59 13:10 Wyszomirski ponownie broni strzał Niemców i Jaszka trafia po szybkiej akcji!

19:22 12:10 Lichtlein obronił rzut Lijewskiego!

19:16 12:10 Rzut wolny dla polskiej ekipy.

19:00 12:10 Jurecki faulowany.

18:04 12:10 Wyszomirski broni, Polacy tracą i kontra Niemiec! Sprenger zdobywa dziesiąty punkt dla swojej drużyny.

17:11 12 Syprzak nie do pokonania!

16:54 11:9 Roggisch po szybkiej kontrze zdobwa bramkę!

16:23 11:8 Syprzak w świetnej formie. Kolejna bramka!

15:00 10:8 Gensheimer pokonuje Wyszomirskiego z siódmego metra.

15:00 10:7 Karny dla Niemiec.

14:55 10:7 Syprzak dostaje żółtą kartkę.

14:30 10:7 Lijewski z dystansu i mamy już trzy punkty przewagi!

14:02 9:7 Faul w ataku Niemców, biało-czerwoni przy piłce.

13:31 9:7 Syprzak zdobywa swoją pierwszą bramkę.

13:12 8:7 Jurecki przy pomocy asystentów schodzi boiska. Syprzak wchodiz w jego miejsce.

13:12 8:7 Jurecki leży na boisku po zderzeniu z Roggischem.

12:40 8:7 Polacy na prowadzeniu i nadal przy piłce.

12:21 7:7 Theuerfauf poknuje na raty Wyszomirskiego!

11:40 7:6 Jurecki z koła. Polacy znów na prowadzeniu.

11:21 6:6 Przy piłce Niemcy. Bramka Kaufmanna.

10:11 6:5 Heinevetter broni strzał Jaszki.

9:40 6:5 Punkt za punkt.

9:01 6:4 Krzysztof Lijewski potężnym strzałem pokonuje Heinevettera!

8:40 5:4 Jurecki faulowany. Polacy nadal przy piłce.

8:16 5:4 Jurecki przestrzelił!

7:11 5:4 Wiśniewski zdobywa bramkę i szybka kontra Niemców - Roggisch trafia!

6:54 4:3 Groetzki zdobywa trzeci punkt dla NIemców.

6:16 4:2 Polacy nie trafią... Żółta karta dla Krzysztofa Lijewskiego.

5:37 4:2 Niemcy grają już w komplecie. Wyszomirski znów broni strzał Niemców!

4:56 4:2Ponownie polski bramkarz popisał się świetną interwencją. Bramkę zdobywa Kuchczyński.

4:11 3:2 Wyszomirski dobrze w bramce, ale Polacy tracą piłkę w kontrze. Niemcy nadal w osłabieniu.

3:40 3:2 Jurecki świetnie w kole i mamy prowadzenie. Na dodatek Roggisch dostaje karę dwóch minut!

2:24 2:2 Szybka kontra Niemców i bramka Kaufmanna.

2:10 2:1 Jaszka i biało-czerowni na prowadzeniu!

2:04 1:1 Wyrównanie po strzale Glandorfa.

0:35 1:0 Pierwszy punkt dla Polaków zdobywa Kuchczyński!

16:15 Początek meczu!

16:13 Hymny obu ekip za nami. Za chwilę początek spotkania. Pzypomnijmy - Polacy muszą wygrać conajmniej czteroma bramkami, a Szwedzi później muszą wygrać z Duńczykami.

Skład Polski: 12. Wichary, 16. Wyszomirski – 2. Jaszka, 3. Lijewski, 4. Kuchczyński, 6. Tkaczyk, 8. Bielecki, 11. Wiśniewski, 13. B. Jurecki, 15. M. Jurecki, 19. Tłuczyński, 20. Jurkiewicz, 23. Syprzak, 29. Kwiatkowski, 41. Zaremba, 43. Orzechowski

Skład Niemiec: 12. Heinevetter, 16. Lichtlein – 2. Hens, 3. Gensheimer, 4. Roggisch, 5. Klein, 6. Pfahl, 7. Wiencek, 8. Theuerkauf, 11. Glandorf, 13. Christophersen, 14. Groetzki, 20. Sprenger, 21. Kaufmann, 24. Haass

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!