Szwedzki zespół Katatonia zagra dziś o 19 w Stodole

Szwedzki zespół Katatonia zagra dziś o 19 w Stodole (© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W plebiscycie na największych współczesnych metalowych smutasów Szwedzi z Katatonii mieliby duże szanse na zwycięstwo. Zarazem trudno znaleźć drugi zespół z tego kręgu, który przekazywałby za pomocą muzyki równie silne emocje i potrafił wytworzyć tak intensywny, duszny klimat. To granie nie ma umilać życia: albo wchodzicie bez reszty w świat mrocznych lamentów Jonasa Renkse, albo znudzi was śmiertelnie przy pierwszej piosence.

Gdy słucha się ostatnich produkcji grupy - z fenomenalnym ubiegłorocznym albumem "Night Is The New Day" na czele - trudno uwierzyć, że panowie zaczynali od klimatycznego, acz brutalnego death/doom metalu. Gdy Renkse wraz z gitarzystą Andersem Nyströmem zakładali zespół w 1991 r., swoje muzyczne fascynacje realizowali za pomocą masywnych riffów i piekielnych wrzasków. Te ostatnie tak nadwerężyły gardło lidera, że na płycie "Brave Murder Day" zastąpił go Mikael Akerfeldt.

Dziś już ryków w ich muzyce nie uświadczycie. Choć wciąż oparta na ciężkich gitarach, jest zdecydowanie bardziej subtelna, pełna przenikających się melodii i delikatnych partii wokalnych. Każdy, kto choć raz zetknął się z dokonaniami "nowej" Katatonii, przyzna, że biją z nich smutek, melancholia i trudna do jednoznacznego nazwania desperacja. Renkse śpiewa matowym, jakby zbolałym głosem o mrocznych stronach ludzkiej egzystencji, a Katatoniczne koncerty skłaniają nie tyle do tanecznego szaleństwa, ile do refleksji. A o to w ostrej muzyce wbrew pozorom wcale niełatwo. Stodoła, ul. Batorego 10, godz. 19, bilety: 79-89 zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!