Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metro Szwedzka. Rudera przy wyjściu z metra? Będzie tu ekskluzywny aparthotel

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
UM Warszawa / mat. pras.
Metro przy Szwedzkiej jest już prawie gotowe. Na stacji C16 jeżdżą już testowe pociągi. Na powierzchni wyrosły też wyjścia. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że jedno z nich wychodzi wprost na rozpadającą się kamienicę. Sprawdzamy jakie jest jej przeznaczenie. Wkrótce budynek przestanie straszyć. Szczegóły poniżej.

Metro Szwedzka. Rudera przy wyjściu z metra? Będzie tu ekskluzywny aparthotel

Wschodnia nitka drugiej linii metra ciągnie się przez Pragę na Targówek. Jeszcze w tym roku z pociągów skorzystają pasażerowie. Na razie trwają zaawansowane testy. Otwarcie ma odbyć się w drugiej połowie roku. Pod ziemią dzieje się sporo, ale zmiany widać także na powierzchni. Przy skrzyżowaniu Szwedzkiej i Strzeleckiej pojawiły się już wyjścia z budowanej stacji. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że jedno z nich znajduje się tuż przy "opuszczonej kamienicy". Co stanie się z walącym się budynkiem?

Metro Szwedzka. Rudera przy wyjściu z metra? Będzie tu ekskl...

Działka na rogu Szwedzkiej i Strzeleckiej należy do dewelopera - firmy OKAM - który realizuje tu swój sztandarowy projekt. (Więcej piszemy o nim tutaj) Mowa o Bohemie, czyli drugim życiu dawnej fabryki Pollena-Uroda. Firma na dalszej części działki zbudowała już bloki mieszkalne, a teraz zabiera się za rewitalizację historycznych zabudowań z czerwonej cegły.

Budynek przy wyjściu z metra, przy ulicy Strzeleckiej 46-48, to Magazyn Centralny. Zgodnie z zapowiedziami dewelopera powstanie tu aparthotel, czyli ekskluzywne mieszkania na wynajem, przypominające standardem hotel. W sumie do 2022 roku w zabytkowym budynku powstaną 202 tego typu lokale. Plusem będzie także bezpośrednie połączenie ze stacją metra. Tunel będzie prowadził wprost do Bohemy, która poza częścią mieszkalną zaoferuje także punkty handlowe, restauracje, a nawet własny browar. Za projekt odpowiada grupa 5 Architekci.

Magazyn Centralny Powstał w XIX wieku (prawdopodobnie 1896 rok) jako część Fabryki Produktów Chemicznych "Praga". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości firma przechodziła z rąk do rąk. Była własnością spółki Wititz, potem firmy Saturnia, a od 1926 Schicht. Co ciekawe, część udziałów w 1930 roku odkupił angielski Unilever (stąd nazwa Zakłady Tłuszczowe Schicht-Lever). W tym czasie w fabryce produkowano m.in. słynne mydło Biały Jeleń. Po wojnie zakłady, które zostały częściowo zniszczone, odbudowano. Mieściła się tu fabryka Pollena-Uroda.

Tak budynek będzie wyglądał po rewitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto