Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metro zmieni Targówek. Przebudują ulicę Kondratowicza [WIZUALIZACJE]

Redakcja
Metro zmieni Targówek. Przebudują ulicę Kondratowicza [WIZUALIZACJE]
Metro zmieni Targówek. Przebudują ulicę Kondratowicza [WIZUALIZACJE] mat. pras. / ZDM
Kondratowicza ma przejść sporą zmianę. Główna ulica ma stać się zieloną aleją z nowymi chodnikami i drogami rowerowymi. Wszystko to do 2021 roku.

Zmiany związane są z budową II linii metra. W sumie do 2021 roku na Targówku będzie działała już cała wschodnia część kolejki podziemnej. Pod ulicą Kondratowicza znajdą się dwie stacje - – przy skrzyżowaniu z ul. św. Wincentego i przy ul. Rembielińskiej. Dzięki temu mieszkańcy okolicy zyskają szybki i niezawodny środek transportu. – Za kilka lat metro dojedzie na Bródno i mieszkańcy tego kilkudziesięciotysięcznego osiedla zyskają szybki i sprawny dojazd do centrum miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Metro będzie znakomitym środkiem transportu do Centrum Nauki Kopernik, na Trakt Królewski, do Muzeum Pragi, do Teatru Powszechnego, Ogrodu Zoologicznego i na bulwary wiślane - dodaje.

Zmian na Kondratowicza

Ulica Kondratowicza ma przejść podobne zmiany jak Świętokrzyska po oddaniu pierwszego odcinka II linii metra. Droga ma stać się miejską aleją, przyjazną dla mieszkańców.
Dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda, będą bliżej siebie. Na przestrzeni, która pozostanie, posadzone zostaną drzewa i krzewy. Powstaną drogi dla rowerów po obu stronach ulicy, a także szerokie i wygodne chodniki. W zatokach wzdłuż jezdni znajdzie się miejsce do parkowania aut.

– Bardzo się cieszę, że już dziś rozpoczynamy przygotowania do modernizacji tej ulicy – mówi Iwona Wujastyk, przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady Warszawy, inicjatorka zmian. – Za kilka lat zamieni się estetyczną, zieloną aleję.

Projekt zmiany na zlecenie Metra Warszawskiego przygotowuje firma ILF Consulting Engineers Polska. Cała przebudowa musi być dostosowana do podziemnej kolejki. Już teraz wiadomo, że przy ul. Rembielińskiej przesunięto ok. 30 m na zachód a wyjścia z niej poprowadzone zostały na przystanki tramwajowe. Natomiast stację przy ul. św. Wincentego przesunięto na wschód o ok. 60 m; dzięki temu jedno z wyjść będzie prowadziło na narożnik ulic L. Kondratowicza i św. Wincentego. Cała dokumentacja ma być gotowa jesienią.

W pobliżu, czyli w rejonie Parku Bródnowskiego ma stanąć także centrum lokalne. Będzie tam kawiarnia, toaleta, a prawdopodobnie także biblioteka. – Nadrzędną wartością jest zieleń i zachowanie parku, więc myślimy o działaniach w małej skali – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. – O dokładnym programie i lokalizacji tych funkcji będziemy rozmawiać w połowie tego roku. Tak jak przy pozostałych Centrach Lokalnych działamy w ramach konsultacji społecznych połączonych z przygotowaniem koncepcji - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto