Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolia pod Sycowem?

Beata Samulska
W samym sercu gminy Syców pojawi się miasto dla 20 tys. ludzi, zakłady pracy dla 5,5 tys. osób, park rozrywki, szkoły. To nie utopia, a plany, które chce zrealizować duża firma.

W samym sercu gminy Syców pojawi się miasto dla 20 tys. ludzi, zakłady pracy dla 5,5 tys. osób, park rozrywki, szkoły. To nie utopia, a plany, które chce zrealizować duża firma.
Tą firmą jest Tulipanowy Zakątek, izraelska spółka, która w grudniu 2007 roku zakupiła w obrocie prywatnym 256 ha ziemi w Działoszy.

W lipcu ubiegłego roku Eyal Inbal reprezentujący spółkę zapowiadał: – Nabyty grunt chcemy przeznaczyć pod wielofunkcyjną zabudowę mieszkaniowo-usługową.
Miesiąc później pojawiła się wstępna koncepcja dla Zespołu Działosza. – Aktualny projekt koncepcyjny jest w trakcie opracowywania – informuje Piotr Zarzycki z warszawskiego biura architektonicznego DEM&M projects. – Ponieważ zamierzenie jest bardzo poważne, w projekcie koncepcyjnym należy ująć wszelkie elementy przestrzenne, infrastrukturalne, środowiskowe i ekonomiczne. Podstawowym założeniem projektu jest aktywizacja gospodarcza i przestrzenna tej części gminy Syców, a program inwestycyjny obejmuje: realizację zespołu zabudowy mieszkaniowej mieszanej jedno- i wielorodzinnej dostosowanej do obszaru i krajobrazu, wysoki udział powierzchni biologicznie czynnej, zabudowę jednorodzinną w formie domów wolno stojących, bliźniaków i domów szeregowych, wraz ze wszystkimi niezbędnymi usługami, takimi jak: handel, opieka zdrowotna, edukacja, wypoczynek. Projekt obejmuje też realizację zespołu zabudowy usługowej o mieszanych funkcjach handlowych, logistycznych i badawczo-naukowych a także realizację terenów wypoczynku i rekreacji.
Ma powstać m.in. miasteczko handlowe, park wodny, kręgielnie, teren do mini golfu i rekreacji hippicznej, parkingi na kilka tysięcy aut. Koncepcję zabudowy działki inwestor przedstawi władzom i społeczeństwu gminy w celu uzyskania opinii co do podstawowych elementów programu, rozpoczęcia prac planistycznych i formalnoprawnych. Prace te obejmować będą zarówno zmiany w Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Przestrzennego Gminy, jak i dotyczyć będą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Według planu zagospodarowania teren powinien znajdować się w użytkowaniu rolniczym i to należy zmienić. Koszt wprowadzenia zmian poniesie inwestor, ale zgodę na zmianę musi wyrazić rada gminy. Termin rozpoczęcia inwestycji uzależniony jest od przeprowadzenia i zakończenia tych procedur. Gdyby wniosek o dokonanie zmiany w Studium i planie pojawił się na dniach, procedura przekształcania potrwałaby przynajmniej dwa lata. Od tego czasu należy liczyć dni do rozpoczęcia inwestycji. – Ktoś, kto wyłoży do tego momentu tak duże środki na ten cel, nie wycofa się raczej z inwestycji – przypuszczają urzędnicy. – Im bardziej firma będzie w sprawę zaangażowana, tym realność tego przedsięwzięcia będzie większa – uważa burmistrz Sycowa Sławomir Kapica. Atrakcyjność terenów zakupionych przez spółkę jest w dużym stopniu uzależniona od przebiegu trasy S-8, lecz nie jest to element warunkujący inwestycję, przekonują reprezentanci firmy. Dla kogo powstanie miasteczko? – Dla mieszkańców gminy oraz mieszkańców i przedsiębiorców z Wrocławia – odpowiadają inwestorzy.
Według wstępnych szacunków powstanie tu około 5,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a mieszkanie znajdzie około 20 tys. ludzi. Będzie to odpowiedź na zapotrzebowanie związane z rozwojem przestrzenno-logistycznym Wrocławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto