Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego już wkrótce

Weronika Trzeciak
Pasja, namiętność, zmysłowość, energia, pożądanie – to tylko kilka z przymiotów tańca, który od 27 sierpnia zagości w Warszawie. W ciągu kilku dni miłośnicy tanga argentyńskiego, dzięki 5.

Pasja, namiętność, zmysłowość, energia, pożądanie – to tylko kilka z przymiotów tańca, który od 27 sierpnia zagości w Warszawie. W ciągu kilku dni miłośnicy tanga argentyńskiego, dzięki 5. edycji festiwalu poczują się jak w Buenos Aires.

Nie trzeba jechać do Argentyny, by przeżyć niepowtarzalny klimat milongi. Muzyka na żywo, pokazy mistrzów tanga, możliwość udoskonalenia swoich umiejętności – to tylko kilka z licznych atrakcji przygotowanych dla uczestników festiwalu, który odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia.

Organizatorzy przewidzieli 3 dni warsztatów z tanga, tango-walca i milongi na różnych poziomach zaawansowania. Początkujący swoje pierwsze kroki w tangu będą stawiać na intensywnym kursie w dniach 19-23 sierpnia (na tydzień przed festiwalem!) pod czujnym okiem polskich instruktorów. Zajęcia prowadzone będą w trzech lokalizacjach: w Akademii Tańca Sulewskich, teatrze Komedia oraz Warsaw Dance Academy. Zaś zajęcia dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych odbędą się w dniach 28-30 sierpnia w Akademii Tańca Sulewskich, a poprowadzą je najlepsi instruktorzy zagraniczni.

Przez 4 dni odbywać się będą milongi (imprezy tanga), na których można będzie poćwiczyć swoje umiejętności taneczne. Każdego dnia planowana jest impreza tematyczna: 27.08 – milonga powitalna (prezentacja zagranicznych gości), 28.08 – wieczór polski (koncert zespołu Beltango oraz pokaz par polskich), 29.08 – wieczór zagraniczny (koncert zespołu Beltango oraz pokaz par zagranicznych), 30.08 – milonga Comme Il Faut oraz milonga pożegnalna (koncert zespołu Sentido del Tango). Milongi odbędą się w: Akademii Tańca Sulewskich (czwartek), sali Warszawskiego Domu Technika (piątek i sobota), Klubie 55 (niedziela – 1 milonga) oraz w Centralnym Basenie Artystycznym (niedziela – 2 milonga).

Wystąpią pary zagraniczne: Aoniken Quiroga & Luna Palacios, Mariano Bielak & Paula Gurini, Matteo Panero & Patricia Hilliges. Dla niektórych z nich będzie to pierwszy pobyt w Polsce. Przewidziany jest również koncert zespołu Beltango z Belgradu. Grupa ta gościła na największych festiwalach tanga w Argentynie, Niemczech, Szwecji, Danii, Grecji, Włoszech, Finlandii, Bułgarii, Słowenii i na Węgrzech.

Daniel Piazzolla, syn najsłynniejszego kompozytora tanga z czasów powojennych, wypowiedział się bardzo przychylnie o tej grupie: „Jestem dumny, że takie orkiestry jak Beltango istnieją i grają muzykę mojego ojca tak, jak powinno się ją grać. Byłem szczerze zaskoczony, kiedy usłyszałem utwory Astora Piazzolli zagrane z pełnym zrozumieniem w miejscu tak różnym i tak odległym od naszego. Owszem, muzyka mojego ojca jest muzyką uniwersalną. Beltango udowadnia to swoją wspaniałą interpretacją”. Odbędzie się również koncert zespołu Sentido del Tango, podczas pożegnalnej milongi.

– Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego to nie tylko milongi, warsztaty i koncerty, ale to także wyjątkowa okazja do spotkania przyjaciół, których łączy ta sama pasja i miłość do tanga. Przyjeżdżają goście z całego kraju i zagranicy. W ubiegłym roku w festiwalowych milongach wzięło udział ok. 1000 osób. Spotykamy się, rozmawiamy, zaprzyjaźniamy, ale przede wszystkim tańczymy. To wyjątkowe święto tanga argentyńskiego, na które wszystkich serdecznie zapraszamy - mówi Edyta Jaroszewicz z Akademii Tanga Argentyńskiego.

Tango pojawiło się w latach osiemdziesiątych XIX wieku na przedmieściach Argentyny. Początkowo było popularne w środowisku biedoty, tańczone w barach i domach publicznych, przez samych mężczyzn. Nie było ono przeznaczone dla kobiet z wyższych sfer, ponieważ budziło zgorszenie. Tango było grą symbolizującą relacje między stręczycielem i jego „podopieczną”. W XX wieku, dzięki przyznaniu prawa głosu wszystkim obywatelom, tango weszło do świata wyższych sfer – z domów publicznych trafiło na salony. Tango uważane jest za muzykę ulicy miasta, podobnie jak portugalskie fado i greckie rebetiko. Taniec ten polega na improwizacji i stale się rozwija. Tango to pasja, namiętność, zmysłowość, energia, pożądanie, zazdrość, miłość, tęsknota oraz wybuchający płomień uczuć i emocji. Tango może być jednocześnie radosne i smutne, coś jak przejście z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Istnieje kilka stylów tanga argentyńskiego: de salon (najpopularniejszy styl – powolny i subtelny), milonguero (styl z krótkimi układami w szybkim rytmie), tango-walc (tańczone w rytmie walca), nuevo (styl nowoczesny, wykorzystujący dynamikę ruchu) i fusion (styl łączący tango z housem, jazzem i techno). Tango zdobywa coraz większą popularność, podobnie jak salsa i staje się tańcem użytkowym, dzięki specjalnym imprezom – milongom.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Ambasada Republiki Argentyny.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: festiwaltanga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto