Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Woli zadowoleni ze swojej dzielnicy. Jest bezpiecznie, ale przydałoby się więcej zieleni

red
Naszemiasto.pl
Dziewięciu na 10 mieszkańców warszawskiej Woli jest zadowolonych z miejsca swojego zamieszkania - wynika z badania WolaZmian2018 przeprowadzonego przez pracownię IQS. Tylko 11% mieszkańców tej dzielnicy uważa ją za niebezpieczną, z kolei większość twierdzi, że przydałoby się tutaj trochę więcej zieleni. Dalsza część artykułu poniżej.

Na prawie 20 km kwadratowych powierzchni Warszawy, jakie administracyjnie należą do Woli, mieszka ponad 140 tysięcy osób, 85 proc. z nich dłużej niż rok. Według badań, mieszkańcy Woli najbardziej cenią sobie m.in. dobrą komunikację z resztą miasta (93 proc.), historię dzielnicy (88 proc.) oraz tempo jej rozwoju (85 proc.). Wśród mankamentów najczęściej wymieniane są niskie poczucie bezpieczeństwa (11 proc.) oraz korki na ulicach (10 proc.). Ponad 80 proc. wolan poleciłoby swoją dzielnicę jako miejsce do zamieszkania.

Paradoksalnie, zamknięte zakłady i opustoszałe tereny przemysłowe, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były utrapieniem dla Woli, dziś – po rewitalizacjach – stają się atutem dzielnicy. Mieszkańcy liczą nie tylko na nowe sklepy i biura, ale również – a nawet przede wszystkim – na atrakcyjne nowe tereny zielone, place, skwery oraz kawiarnie i restauracje. W badaniu aż 82 proc. mieszkańców Woli dobrze ocenia komunikację publiczną dojeżdżającą do dzielnicy. 72 proc. wypowiada się dobrze o przestrzeni miejskiej i terenach zielonych, a 65 proc. o infrastrukturze i stanie budynków.

Zobacz też: Browary Warszawy. Od przemysłowych gigantów po garażowe manufaktury

- Ostatnie kilka lat to czas olbrzymich przemian przestrzennych związanych z przekształceniem postindustrialnych terenów Woli zajmowanych do niedawna przez zakłady produkcyjne. Realizacja w ich miejscu nowej zabudowy, czy też przywrócenie „drugiego życia” obiektom istniejącym, pociąga za sobą zmianę sposobu użytkowania i postrzegania znacznych obszarów miasta. Pojawiające się „nowe adresy” zasiedlają „nowi” mieszkańcy Woli - mówi Marek Moskal ze znanej pracowni JEMS Architekci.

Pracownia JEMS Architekci stoi za jedną z najbardziej spektakularnych rewitalizacji ostatnich lat nie tylko na Woli, ale również w całej Warszawie. Według badania WolaZmian2018 już co drugi mieszkaniec dzielnicy słyszał o Browarach Warszawskich, inwestycji przywracającej do miasta zrujnowane do niedawna tereny dawnego browaru Haberbuscha i Schielego, przedwojennego potentata na polskim rynku piwa.

Po zakończeniu budowy Browarów Warszawskich, Wola wzbogaci się o pięć placów miejskich wokół, powstaną restauracje, kawiarnie i sklepy. Z Rynku Warzelni, Ogrodu Centralnego czy nowopowstałej ulicy Haberbusch i Schiele będzie można zejść do zrewitalizowanych, 170-letnich Piwnic Czasu. Badanie WolaZmian2018 przeprowadzono w czerwcu 2018 roku na reprezentatywnej grupie 300 pełnoletnich mieszkańców Woli.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto