Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Warszawie. Najwięcej nowych lokali przybywa w stolicy

MW
fot. Przemek Świderski /Polskapresse
REAS prognozuje, że do 2025 r. w Warszawie ma powstać ok. 170 tys. nowych mieszkań, a inwestycję ma wesprzeć Bank Gospodarstwa Krajowego. Raporty wskazują jednocześnie na stolicę Polski jako najszybciej rozwijający się rynek deweloperski na tle innych miast krajów Europy Środkowej.

Mieszkania w Warszawie. Najwięcej nowych lokali przybywa w stolicy

Z przewidywań firmy doradzającej deweloperom wynika, że w latach 2014-2017 powstanie w Warszawie ok. 61 tys. nowych mieszkań, a na przełomie lat 2018-2025 ok. 110 tys. Deweloperzy mają wybudować 150 tys. z nich, pozostałą zaś część m.in. miasto. W opinii analizatora rynku żadna ze stolic Europy Centralnej nie ma takiego tempa rozwoju budownictwa mieszkań co Warszawa, szczególnie jeśli mówimy o rozwoju rynku deweloperskiego. Co więcej, pozostałe duże miasta w Polsce budują o wiele więcej niż stolice środkowej części kontynentu.

Jesteśmy zdecydowanie lepsi od Berlina. W 2012 roku w Warszawie wybudowano 13 tys. 195 nowych lokali, a w stolicy Niemiec 3151.

Czytaj: Factory Annopol w Warszawie obchodzi urodziny

W sześciu największych aglomeracjach Polski (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście) sprzedano w czwartym kwartale 2013 r. ok. 10,9 tys. mieszkań. Było to o 14 proc. więcej niż w trzecim kwartale ub.r. - Tak wysokiej liczby transakcji nie notowano na polskim rynku mieszkaniowym od szczytu boomu, czyli początku 2007 roku. W 2013 r. sprzedano w tych miastach blisko 36 tys. lokali, o 17,5 proc. więcej niż w całkiem dobrym 2012 r. i tyle samo, co w rekordowym dotychczas 2007 r. - zaznacza REAS. .

170 tys. nowych mieszkań powstanie w Warszawie do 2025 r., z czego 150 tys. wybudują deweloperzy, a resztę m.in. miasto - prognozuje firma REAS. Stolica jest liderem w Europie Centralnej pod względem liczby budowanych lokali i tempa rozwoju tego rynku. Kazimierz Kirejczyk, prezes REAS podkreśla, że stolica Polski najłagodniej odczuła skutki kryzysu finansowego z 2009 r. - Zagraniczne firmy są wciąż zainteresowane inwestowaniem w Warszawie. Ceny mieszkań w Polsce są najbardziej stabilne na tle innych państw.

Dowiedz się: Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong w Warszawie

Znaczna większość nowych lokali powstaje na północy Warszawy i w Wilanowie. Za to wyraźne braki dostrzega się między Służewcem a osią biurową w Alejach Jerozolimskich. W ocenie Kirejczyka najbliższe lata będą dobre dla deweloperów. - Pytanie, na ile spełnią się zapowiedzi Funduszu Mieszkań na Wynajem o tym, że w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wybudowanych w Warszawie 7-8 tysięcy nowych mieszkań. To może być dość istotny zastrzyk, jeśli chodzi o nowe budownictwo mieszkaniowe - powiedział.

Fundusz zapowiada rozpoczęcie swojej działalności na przełom marca i kwietnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego ma przeznaczyć na inwestycję budowań mieszkań w największych miastach Polski ok. 5 mld zł.

Na rynek w roku 2014 będzie miał wpływ rządowy program "Mieszkanie dla młodych". W jego założeniach państwo będzie pomagało w dofinansowaniu rodzin, w których pojawi się trzecie dziecko, aby młodzi mogli rozpocząć budowę własnego pierwszego mieszkania.

Wszystkie oferty z rynku nieruchomości znajdziesz na Dom GratkaDom Gratka

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto